Ja Blanka

Wydawnictwo: Telbit

Są gładkie w zachowaniu, często mają duży urok osobisty i bywają obdarzone różnymi talentami, lecz pod tą powłoką skrywa się chłód emocjonalny, brak empatii i przesadne poczucie własnej wartości. Ich dusze są mroczne, serca twarde, a język kłamliwy. Myśli mordercze, czyny podstępne, a sumienia uśpione. To psychopatki. Bywają wśród nas. Szczęściarzem jest ten, kto pozna się na nich w...

Bywają wśród nas. Szczęściarzem jest ten, kto pozna się na nich w porę...

Blanka skupia w sobie wielki talent muzyczny i bezprzykładną podłość. Jej sposób bycia cechuje finezja i wyrachowanie. Nade wszystko marzy o zrobieniu wielkiej kariery, a w dążeniu do osiągnięcia swego celu nie ma żadnych moralnych zahamowań.

Czy to wystarczy, żeby szczęśliwie przejść przez życie?

źródło opisu: Wydawnictwo TELBIT, 2007

Ervisha | 2011-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2011

Od pierwszych stron można znienawidzić Blankę - główną bohaterkę i narratorkę książki. Kręci, manipuluje i próbuje wybić się ponad wszystkich, najlepiej ich kosztem. Niezaprzeczalnie muzyczna, niemożliwie okrutna, a przy okazji bardzo prawdziwa. Z drugiej strony perypetie tej dziewczyny są całkiem zabawne.

Autorka świetnie przedstawia świat obserwowany oczami psychopatki, robiąc to też tak, żeby czytelnik bez problemu to rozumiał. Fabuła jest zgrabnie przeprowadzona wśród wielu ciekawych wątków a bohaterowie wyraziści i różnią się od siebie tak jak wszyscy ludzie.

Książka uświadamia, że pieniądze dają tylko pozorne i krótkotrwałe szczęście.

Książki poszukiwałam od jakiegoś czasu, niestety bez efektów. Jak na złość nie mogłam znaleźć jej w żadnej księgarni i czytelni. A niedawno czekała mnie w bibliotece niespodzianka - "Ja, Blanka" czekała na mnie na półce. Aż podskoczyłam z radości.

W domu gdy zaczełam już czytać, myślałam, że ze złości na bohaterkę powyrywam wszystkie kartki. Powieść jednak była na to za ciekawa i bardzo chciałam przekonać się jak potoczą się dalej losy bohaterki.

Blanka ma rzadko spotykany dar manipulowania nad innymi ludźmi swoją osobowością, urodą i niespotykanym talentem muzycznym. Blanka jest niezwykle utalentowana, ma świetny słuch i jest prawdziwym przyszłym wirtuozem fortepianu. Lecz oprócz tego ma okropny charakter - jest zarozumiała, chciwa, ciągle coś kręci i kłamie. Manipuluje ludźmi, knuje intrygi i jest niemożliwie okrutna.

Blanka jest postacią niezwykle wyrazistą. Wątki z jej udziałem są ciekawe i wprowadzają czytelnika w świat psychopatki. Autorka ma lekki styl pisania, więc...

wiolagg66 | 2013-06-07

,,Teraz moja sytuacja przypomina wahadło wychylone w jedną stronę - poniosłam porażkę i tylko zemsta może ją zrównoważyć"- takimi słowami na wstępie zaskakuje nas bohaterka książki pt: ,, Ja, Blanka '', którą napisała Ewa Barańska. Szesnastoletnia Blanka to bardzo uzdolniona pianistka , która za wszelką cenę próbuje osiągnąć wymarzony sukces. Nie chce przyjąć do wiadomości , że ktoś od niej może być lepszy. Mieszkała z matką i nie posiadała skrupułów. Miała nowe, markowe ubrania,wspaniały dom i właśnie to było dla niej powodem "miłości" do ojczyma. Po przeprowadzce do ojczyma w życiu Blanki następuje przełom. Zaczyna w perfidny sposób wykorzystywać innych i manipulować nimi. "Czy na wzór lalek można sterować ludźmi? Czy można pociągać za jakieś niewidzialne linki i podporządkować ich swojej woli?"- pytała samą siebie. Na te pytania odpowiadała w sposób twierdzący, co bez problemu można zauważyć w jej zachowaniu. Po śmierci ojczyma świat całkowicie się im zawalił. Wyszła na jaw jego...

Sabrina | 2014-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2014

Główne bohaterki tej książki od początku mi się nie podobały, nie dążyłam ich sympatią wręcz odwrotnie nienawiścią. Historia opisana w tej książce jest kolejnym dowodem na to, że pieniądze szczęścia nie dają, że od ich nadmiaru można bardzo często stracić zdolność logicznego myślenia, dzieje się właśnie tak, gdy osoba nie umie racjonalnie i odpowiednio dysponować pieniędzmi. Pieniądze tak naprawdę są nieodłącznym i koniecznym dodatkiem w naszym życiu, ponieważ należy pamiętać, że nawet za największe pieniądze świata nigdzie nikt z nas nie kupi sobie ani własnej rodzinie zdrowia szczęścia, przyjaciół czy miłości. Nie rzadko można zaobserwować jak bogata rodzina próbuje zrekompensować własnym dzieciom brak poświęcanego im czasu właśnie przez drogie prezenty czy wysokie kieszonkowe jednak prawda jest taka, że nic, żadna kwota gotówki nie jest w stanie zastąpić nikomu miłości, uczucia i nie mówimy tu tylko o dzieciach dostających kieszonkowe od rodziców ale także o osobach dorosłych...

stokrotka125 | 2012-04-08

Super książka.Polecam ja każdemu niezależnie od tego ile ma lat. Ta książka uczy nas tego że nie wolno być tak okrutnym i cynicznym jak główna bohaterka.Blanka mimo że ma w sobie ogromny talent muzyczny i ma wszystko czego jej potrzeba do szczęścia.Ale nie potrafi żyć zgodnie z zasadami panującymi w społeczeństwie.Ciągle knuje jakieś intrygi by nawet choćby po trupach dojść do wyznaczonego sobie celu.Takie zachowanie sprawia jej ogromną przyjemność.Posuwa się nawet do tego by napaść na swojego szkolnego kolegę tylko dlatego że on lepiej od niej gra na pianinie.Ale na szczęście spotyka ją kara za takie zachowanie.Tak ksiażka jest pouczająca i zmusza nas do zastanowienia nad postawą głównej bohaterki.Jeszcze raz serdecznie zachecam do przeczytania tej książki

parodia | 2016-07-21

Napisanie książki z perspektywy osoby złej, jest o wiele trudniejsze, niż z perspektywy ofiary. I dlatego dla autorki należą się brawa. Podoba mi się motyw bezwzględnej pianistki zaplanowanej na sukces. Powieść jest szokująca, ale prawdziwa. Dodam jeszcze, że perspektywa bohaterki jako - jakby nie było - psychopatki i egoistki jest także intrygująca i na pewno nie łatwa. Książka bardzo mi się podoba, wywarła na mnie duże wrażenie: dążenie do pieniędzy i sławy mimo wszystko, zupełnie bez skrupułów, znęcanie się nad półsierotą, wykorzystywanie innych...WOW. Wysoka poprzeczka. Gorąco polecam, nie zawiedziecie się.

Scratched | 2011-06-25
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 2010 rok

Jedna z najlepszych książek po jakie sięgnęłam. Wrócę do niej jeszcze nieraz, bo bardzo mi się spodobała. Blanka ma w sobie niezwykły urok i dar do przyciągania ludzi. Jednak wykorzystuje to z myślą wyłącznie o sobie. Dąży uparcie do celu nie zważając na innych ludzi, nawet na najbliższych. Jedynym minusem w książce jest zakończenie. Tak dobra książka powinna skończyć się ciekawiej.

patulka1237 | 2014-02-28
Na półkach: Przeczytane, ~2014☆~
Przeczytana: 27 lutego 2014

Od początku czytania poczułam niechęć i odrazę do głównej bohaterki- Blanki. Zarozumiała, skąpa i taka zła. Jak można być takim jak ona? Zastanawiam się, czy są wśród nas tacy ludzie.
Książka dobrze napisana, historia wspaniała, tylko może prawdziwa. Może są wśród nas tacy ludzie jak Tosia, którzy cierpią, a my tak często nie mamy o tym pojęcia.

książek: 2043
Luna | 2013-06-19
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 18 czerwca 2013

No, no... niezła manipulantka i egoistka z tytułowej Blanki.
Ładna, w miarę utalentowana, niezwykle silnie przekonana o własnej wartości. Bezwzględna i nieczuła.
Strach spotkać kogoś takiego.

I tak samo, jak bohater "Przemiany" Kafki - niczego się nie nauczyła od życia, uparcie widziała siebie i świat na swój spaczony sposób.

User | 2014-06-14
Przeczytana: 19 maja 2014