Wojna domowa w Rosji

Russia's Civil War
978-83-923606-2-9
historia
Michał

Pierwsza w Polsce książka opisująca wojnę domową w Rosji w latach 1917-1921. Pierwszą wielką wojnę Armia Czerwona – źle uzbrojona i wyposażona, głodująca i dziesiątkowana przez epidemie – stoczyła na olbrzymich przestrzeniach lodowatej Syberii i żyznej Ukrainy z setkami tysięcy swoich rodaków, mieszkańców imperium rosyjskiego, których wspomagało dziesięć tysięcy żołnierzy amerykańskich, brytyjskich i francuskich.Wojnę tę prowadziły trzy główne siły: Czerwoni, Biali oraz Zieloni, czyli chłopska partyzantka. Każda ze stron musiała walczyć z dwiema pozostałymi, a o sukcesie poszczególnych kampanii decydowały taktyczne sojusze zawierane przez Zielonych. Ostatecznie Białych pokonali Czerwoni w przymierzu z Zielonymi, lecz po zwycięstwie bolszewicy okrutnie rozprawili się ze swoim sojusznikiem – rosyjskim chłopstwem. Rosyjska wojna domowa była brutalna i gwałtowna.
Rok po obaleniu caratu wydawało się, że dni bolszewików są policzone, jednak niecałe trzy lata po tzw. rewolucji październikowej Lenin, Trocki i Stalin mogli triumfować. To w tej wojnie tkwiły najgłębsze korzenie późniejszej dyktatury Stalina i z niej wynikała największa, immanentna słabość - społeczna, polityczna i moralna - Związku Sowieckiego, który rozpadł się w grudniu 1991 roku.

źródło opisu: www.inbook.pl

źródło okładki: www.amazonka.pl

doliwaq | 2013-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2013

Jedna z najbardziej nieciekawych książek jakie ostatnio przeczytałem. Nie dość, że autor o wydarzeniach w Rosji pisze dość chaotycznie, co rusz wprowadzając nowe postaci, nie wyjaśniając kim one są i skąd się one tam wzięły, to jeszcze całkowicie ignoruje rolę ruchów narodowych w Rosji oraz znaczenie Polski, Estonii, Zakaukazia i Przedkaukazia oraz Azji Środkowej w walce z bolszewikami.
Można też łatwo wyczuć jego angielskość, gdy opisuje niektóre epizodyczne i nieważne wręcz wydarzenia, tylko dlatego, że pojawił się w nich Anglik.

Odradzam tą książkę, tym którzy chcieliby się czegoś dowiedzieć na temat wojny domowej w Rosji. Jedyny plus tej książki, to to że szeroko opisuje rolę Zielonych w tej wojnie.

Rulez260 | 2015-11-23
Piotr | 2015-06-12