Wojna domowa w Rosji

2007-11-28
2007-11-28
978-83-923606-2-9
Zygmunt Simbierowicz
wojna domowa Rosja bolszewicy carat biali czerwoni zieloni

książka rozczarowująca.
Na plus przemawia opis trzeciej strony walk czyli zielonych. Niestety wiele wątków potraktowanych jest bardzo skrótowo. Autor wyraźnie nie rozumie też rosyjskiej duszy choć trzeb mu oddać, że stara się zrozumieć specyfike Rosji.

książka rozczarowująca.

Nacisk położony na walkę czerwonych z zielonymi tj powstańcami chłopskimi i organizacjami eserowców. Uświadamia jak wielki bój czekał bolszewików po dojściu do władzy i jak wiele musieli poświęcić, by ujarzmić własny naród. Dobre opracowanie, niezbyt rozbudowane, niewiele o militariach.

Jedna z najbardziej nieciekawych książek jakie ostatnio przeczytałem. Nie dość, że autor o wydarzeniach w Rosji pisze dość chaotycznie, co rusz wprowadzając nowe postaci, nie wyjaśniając kim one są i skąd się one tam wzięły, to jeszcze całkowicie ignoruje rolę ruchów narodowych w Rosji oraz znaczenie Polski, Estonii, Zakaukazia i Przedkaukazia oraz Azji Środkowej w walce z bolszewikami.
Można też łatwo wyczuć jego angielskość, gdy opisuje niektóre epizodyczne i nieważne wręcz wydarzenia, tylko dlatego, że pojawił się w nich Anglik.

Odradzam tą książkę, tym którzy chcieliby się czegoś dowiedzieć na temat wojny domowej w Rosji. Jedyny plus tej książki, to to że szeroko opisuje rolę Zielonych w tej wojnie.

• Od XIX do współczesności
  • Historia Rosja/ZSRR
  • Rewolucje i wojna domowa w Rosji 1917-1923
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)
  • Dwa kraje: Russland

Dodaj cytat z książki Wojna domowa w Rosji