rozwiń zwiń

Pożegnanie z ojczyzną: rok 1793

Okładka książki Pożegnanie z ojczyzną: rok 1793
Renata Czarnecka Wydawnictwo: Świat Książki powieść historyczna
464 str. 7 godz. 44 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Wydawnictwo:
Świat Książki
Data wydania:
2011-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2011-01-01
Liczba stron:
464
Czas czytania
7 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324720934
Tagi:
historia polski arystokracja szlachta Warszawa
Średnia ocen

                6,4 6,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,4 / 10
72 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
848
334

Na półkach: , , , ,

W związku z ostatnimi wydarzeniami na Ukrainie wiele osób przeżywa z traumę, bo jak wyobrazić sobie naród, którego terytorium jest rozrywane na strzępy.

Ruchy separatystyczne zmierzają tylko do jednego by naród ukraiński w oczach opinii międzynarodowej był podzielony.

Wiadomość sprzed doby o zestrzeleniu malezyjskiego samolotu przytłacza i daje do myślenia. Dlaczego dochodzi do tego, że pod wpływem nasilającej eskalacji wojny Ukraińców z separatystami ginie kilka set osób.

Nikt nic nie robi sobie z tego, że nagle zostaje bestialsko odebrane życie osiemdziesięciorgu dzieci, które nikomu nic nie zawiniły.

Można na ten temat debatować, kłócić się i wygrażać sobie nawzajem nałożeniem sankcji.

Czy jednak przywróci to życie ludziom, którzy stali się ofiarami obustronnej wrogości wobec pokoju.

Trzeba przyznać władze na Kremlu osiągnęły swój cel- są na językach opinii międzynarodowej. Separatyści za przyzwoleniem mało aktywniej opinii publicznej niczym epidemię sieją terror.

Nie od dziś wiemy, że skłócony naród lepiej jest podbić. W sytuacji ogólnoświatowej paniki rozprzestrzenianie się wojennej retoryki na granicy ukraińsko-rosyjskiej.

Nie rozumiem czy historia dwóch wojen światowy to za mało by zapomnieć tragicznych w skutkach nierozważnych poczynaniach nieodpowiedzialnych polityków.

Wobec tak mrocznych przemyśleń zachęcam Was do lektury książki Pożegnanie z Ojczyzną. Jej złowróżbny tytuł nasuwa pewne odległe skojarzenia. Wszakże nie wiele trzeba by utracić prawo do samostanowienia.

Poruszona tematyka rozbiorów Polski tłumaczy wielu ludziom czym jest utrata niepodległości. Zrozumienie tego, że przywódca ościennego państwa w dobie XXI wieku anektuje regiony swojego sąsiada jest nie do pomyślenia.

Tak działo się w na przełomie XVIII wieku. A jednak historia się powtarza.

Polska Rzeczpospolita szlachecka przestaje istnieć. Tym jednak nie przejmuje się ród księżnej Radzwiłłowiczowej. Bardziej zależy jej na blasku i zbijaniu majątku.

Jej zadaniem jest zadowolenie Wielkiej Katarzyny, cesarzowej Wszechrosji. By przypodobać się monarchini roztapia serce ambasadora Rosji w Polsce Jakoba Johanna Sieversa.

Jesteśmy za sprawą księżnej niemymi świadkami upadku obyczajów i kultury wyższej sfery.

Arystokracja staję się wulgarną i oburzoną warstwą, której bardziej zależy na balach niż losie opuszczonej ojczyzny. W tym kontekście „pożegnanie z ojczyzną” bardziej przypomina chichot historii, która śmiej się z samej siebie.

Opuszczone i nieme, oddarte z szat godności- zbrukane i poniewierane ojczyste łono, które już nie wyda na świat więcej patriotów. To nie są czasy dla bohaterów.

W trakcie czytania będziecie nieraz oniemieli, jak Pani Renata Czarnecka wiernie oddała rzeczywistość doby XVIII. Autorka książki nie odpuściła ani jednego ciekawego fragmentu naszej historii włącznie z zamiłowaniem arystokracji do wydawani a rodowych majątków w szulerniach.

To co mnie najbardziej oburzyło to obstawianie seksu z kobietą. Przegrany musiał pogodzić z tym, że utrata honoru to nie jest najgorsze co może go spotkać.

Reasumując jest to książka dla chłonnych czytelników o otwartym umyśle, dociekliwych i wrażliwych odbiorców, którzy przede wszystkim nie obawiają się zadawać pytań- jak było.

W związku z ostatnimi wydarzeniami na Ukrainie wiele osób przeżywa z traumę, bo jak wyobrazić sobie naród, którego terytorium jest rozrywane na strzępy.

Ruchy separatystyczne zmierzają tylko do jednego by naród ukraiński w oczach opinii międzynarodowej był podzielony.

Wiadomość sprzed doby o zestrzeleniu malezyjskiego samolotu przytłacza i daje do myślenia. Dlaczego...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    217
  • Przeczytane
    101
  • Posiadam
    31
  • Powieść historyczna
    9
  • Z historią w tle
    4
  • Historia
    4
  • Chcę w prezencie
    3
  • Historyczne
    3
  • Do kupienia
    2
  • 2015
    2

Cytaty

Więcej
Renata Czarnecka Pożegnanie z ojczyzną: rok 1793 Zobacz więcej
Renata Czarnecka Pożegnanie z ojczyzną: rok 1793 Zobacz więcej
Renata Czarnecka Pożegnanie z ojczyzną: rok 1793 Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także