Córa płomieni

Wydawnictwo: Sonia Draga
Feuertochter
Irlandia, powrót, rycerze
Ag2S

W XVI-wiecznej Irlandii od lat nieustannie trwają walki o wyzwolenie spod angielskiego jarzma. Gdy po długich miesiącach oblężenia pada ostatnia broniąca się warownia, z życiem uchodzi zaledwie garstka obrońców, w tym przywódca powstania O’Corra wraz z synkiem i kilkumiesięczną córeczką Ciarą. Dopiero po siedemnastu latach wygnańcom udaje wrócić do rodzinnego zamku w Ulsterze. Niestety,...

Dopiero po siedemnastu latach wygnańcom udaje wrócić do rodzinnego zamku w Ulsterze. Niestety, rodzicom Ciary nie dane było doczekać upragnionego powrotu do siedziby swoich przodków. Sytuacja jest jednak dalej niepewna, a panujący pokój bardzo kruchy, gdyż Anglicy dopuszczają się wciąż nowych gwałtów i rozbojów.

Przybyli na zieloną wyspę w poszukiwaniu szczęścia dwaj niemieccy rycerze, Simon von Kirchberg i jego kuzyn Ferdinand, w mig orientują się, że wystarczy byle pretekst, by na nowo rozgorzała wojna. Zdają sobie też doskonale sprawę, że w tym ogarniętym pożogą kraju łatwiej stracić życie niż znaleźć fortunę. Mimo to postanawiają zostać, by pomóc bratu Ciary, obecnie głowie rodziny i przywódcy klanu. Powodem decyzji jest piękna Ciara, w której obaj są zakochani i której względy obaj chcą zdobyć. Wkrótce znowu dochodzi do walk…

źródło opisu: Wydawnictwo Sonia Draga Sp. z o.o., 2013

źródło okładki: www.soniadraga.pl

Alicja | 2016-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2016

"Każdy człowiek poddany jest swojemu losowi, czy tego chce czy nie." (str 171)
Tym razem niemiecki duet pisarski umieścił akcję swojej powieści w XVI-to wiecznej Irlandii.Kraj walczy o wyzwolenie się spod wieloletniej dominacji angielskiej.Klany święta rzecz dla każdego Irlandczyka muszą dokonywać wyboru, albo sympatyzują z najeźdźcą i wspierają go, albo bronią swoich rodzimych korzeni.Ci drudzy wracają do rodzinnych miejsc po latach wygnania z jednym pragnieniem by żyć w wolnym kraju według ich obyczajów i w ich wierze.Wielkie nadzieje Irlandczyków na odzyskanie niepodległości,z jednej strony łączących się w myśl idei, z drugiej trony zdradzających w oczekiwaniu na wymierne korzyści. Gościmy też na dworze angielskiej królowej Elżbiety, gdzie podejmowane są kolejne decyzje o ujarzmieniu Irlandii.Pojawiają się też niemieccy szlachcice ,których zadaniem jest włączenie się do walki o niepodległość.Ciekawi bohaterowie pozytywni i negatywni, ich codzienne życie, zmagania z okrutną...

allison | 2013-12-26
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 26 grudnia 2013

Duet Iny Lorentz pisze coraz lepiej. Ostatnie powieści niemieckiej pary to coraz bardziej dojrzałe powieści historyczne; coraz mniej tu kiczu, nieprawdopodobnych, awanturniczych wątków, pościgów, gwałtów i podmywających się w strumieniach nierządnic. Coraz więcej natomiast mamy wiarygodnych losów bohaterów, które wpisują się w wielką historię sprzed wieków. Oczywiście, perypetie nadal są burzliwe, pełne niebezpieczeństw i niespodzianek, jednak nie są już tak naiwne jak w pierwszych powieściach.

"Córę płomieni" czyta się szybko, lekko i przyjemnie przede wszystkim dzięki wartkiej akcji. Ciekawe są przygody bohaterów, którzy są mniej szablonowi niż np. w cyklu "Nierządnica". Jest tu, co prawda, wyraźny podział na czarne i białe charaktery, ale pojawiają się też postacie przechodzące wewnętrzną przemianę, która wypada przekonująco.
Jest sporo zaskakujących zdarzeń, chociaż - jak i w innych książkach autorów - z góry wiemy, że finał musi zakończyć się optymistycznie, niemal...

czytamcałyczas | 2014-08-16

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Z czym się kojarzy Irlandia ? Z IRA ,z emigracją Polaków ,z kościołem katolickim i skandalem pedofilskim.
Z zieloną wyspą ?
A może z czasami bardzo już odległymi,gdy walczyli o wyzwolenie z dominacji Brytyjskiej.
Akcja tej książki zaczyna się w roku 1600,kiedy to Irlandczycy postanowili walczyć o wolność wyspy.
W czym pomagają im niemieccy katolicy.
Książki, jest napisana lekkim językiem.Pojawiają się tu różni bohaterowie,którzy zachowują się tak jak przystało na tamte czasy.
Bywają okrutni i fanatyczni.
Ale takie wtedy,były czasy.
Książka bardzo mi się podobała,bo pokazuję że Irlandczycy z narażeniem życia walczyli o wolność.

grażyna | 2013-12-23
Przeczytana: 2013 rok

Następna książka Iny lorentz, którą przeczytałam z przyjemnością. Opowiada w niej autorka o Kirze, irlandzkiej dziewczynie - siostrze przywódcy klanu - Oszina. Jej zafascynowanie niemieckim przyjacielem brata,Szymonem Kirchbergiem z czasem blednie gdy za plecami Oszina z sojusznika Szymon przemienia się w zdrajcę i zaczyna paktować z anglikami. Kira poznaje kuzyna Szymona - Ferdynanda i coraz bardziej podoba się jej, że Ferdynand jest zupełnym przeciwieństwem kuzyna.
Jesteśmy swiadkami potyczek Irlandczyków i Anglików, poznajemy najbliższe osoby klanu z otoczenia Kiry. Saraid jej mąż Buirre, Ionatan, Bird to osoby, z którymi Kira będzie przeżywać swoje przygody.
Polecam :)

SpinamSię | 2014-11-12
Na półkach: Przeczytane, Iny Lorentz

Umiejętne połączenie faktów historii z fikcją. Bardzo ciekawa powieść. Polecam :)

Alka | 2015-02-28

Powieść jest nudnawa, nie wciąga, chociaż tło historyczne dobrze dopracowane.

LadySea | 2014-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2014

Nudy! Niestety duet Iny Lorentz coraz bardziej obniża loty. Seria o nierządnicy jest naprawdę fajna, nie jest to wielka literatura, ale dobre czytadło zapewniające fajną rozrywkę.
Natomiast "Córa płomieni" to bardzo słaba książka. Trochę szkoda bo widac sporo włożonej pracy w tło historyczne, opis XVI wiecznej Irlandii, irlandzkie orginalne nazewnictwo. Sama fabuła jest po prostu infantylna: młody niemiecki rycerz przybywa do Irladii by pomóc w wyswobodzeniu spod jarzma Anglików i królowej Elżbiety, oczywiście zakochuje się w pięknej Irlandce Ciarze. Akcja toczy się niemrawo, naprawdę trudno się zmusić do przeczytania do końca. Zreszta po co się zmuszać? Przecież czytamy takie książki dla rozrywki!

ursi | 2014-05-25
Przeczytana: 05 maja 2014

Książka pokazuje XVI-wieczną Irlandię, zniewoloną i umęczoną przez Anglików. Coraz więcej Irlandczyków podporządkowuje się napierającemu na miasta i wsie wrogowi. Są jednak patriotyczne rody przeciwstawiające się terrorowi i walczące do ostatniej kropli krwi. Przykładem tego jest ród O'Corra, na czele którego stoi dzielny Oisin. Jego podporą jest młodsza siostra Ciara.
Wiele scen batalistycznych może trochę zniechęcić, ale autorzy doskonale odtwarzają te trudne czasy dla Irlandii i jej mieszkańców miksując umiejętnie fakty historyczne z fikcją.

Anuszka | 2014-10-21
Przeczytana: 21 października 2014

Kolejne rozczarowanie i nuuuda. Przeczytałam 2/3 książki i na tym zakończyłam. Akcja wlecze się niemiłosiernie, właściwie nic sie nie dzieje. Postacie jak zwykle u tych autorów skrajne, czarne lub białe i mocno irytujące. Nie polecam.

magdalena | 2016-09-03
Przeczytana: 03 września 2016

Nie wiem czemu,ale książki duetu pisarskiego Iny Lorentz czytam z dużą przyjemnością.Tak samo było z Córą płomieni.Owszem wrażenie psuło nieco zbyt banalne zakończenie,ale rekompensuje to całokształt. Ciekawa,żywa i pasjonująca historia,która wciąga czytelnika i zaprasza do świata parę wieków wstecz.Bardzo mi się podoba,że autorzy kobiety czynią głównymi bohaterkami. Są one pokazane jako waleczne i niezłomne.