Bohema. Życie paryskiej cyganerii na początku XX wieku

83-207-1650-0
historia, bohema, krakó
sztuka
anulla

Paryż na początku XX wieku, epoka dadaizmu i rodzącego się surrealizmu... Picasso, Modigliani, Matisse, Jarry. Sławni malarze i pisarze, ich dzieła, muzy i modelki. Ich szaleństwa, skandale i artystyczne prowokacje

Patula | 2010-06-12

to książka nie tylko dla koneserów sztuki i znawców jej historii, żadne nudne i żmudne dywagacje o porcelanowych filiżankach jakich zwykło się wtedy a wtedy używać, jaki fason kołnierzyka podbijał salony a na jakim zabytkowym krześle siadywał Picasso w chwilach zadumy.
Dowiesz się za to czym się upijali, do jakich burdelów chodzili, z kim i dlaczego się bili, dlaczego nie mieli co jeść, dlaczego chcieli tak żyć i jaką im to sprawiało przyjemność.
Książka nie tylko o sztuce ale i o jej kuluarach - szaleństwach życia codziennego w czasach kiedy słowo artysta było nierzadko synonimem pijaka i biedaka.
O nędzy, burdach, pijatykach; o wyobcowaniu społecznym, buncie i anarchistycznym stylu życia. A do tego napisana z udzielającą się pasją. Tą książkę można naprawdę smakować.
Jedna z moich ulubionych książek, dlaczego? ukazuje życie kryjące się za wielkim słowem -SZTUKA-.
Sztuka życia.
Lans i błyskotki sprzed stu lat.
Serwować z absyntem:]

Tak się ładnie zapowiadało. Taki wdzięczny temat. Takie możliwości, taki potencjał.
Taki straszny gniot.

Nie uwierzę, jeśli ktoś mi powie, że rodzące się legendy artystów, powstawanie prądów w sztuce, które będą elektryzować kolejne pokolenia, skrajna bieda przemieszana z luksusem i francuski beau monde w połączeniu z kabaretami nie działają na wyobraźnię. Jest to taki temat, tak barwny okres, że wprost nie sposób uwierzyć, że można go koncertowo zniszczyć, zamieniając opowieść o bohemie w coś tak nieudanego.
Przede wszystkim nie mam pojęcia, jak zaklasyfikować tę książkę.
Z całą pewnością nie jest to powieść, a jeśli takie było zamierzenie autora, to najwidoczniej źle odrobił lekcję z literatury współczesnej, bo "chaotycznie" nie znaczy "dobrze" ani tym bardziej "nowocześnie". Jeśli miała to być książka biograficzna, to autor zasługuje na sąd i wyrok bez możliwości apelacji. Rozumiem, że niektóre szczegóły z życia bohaterów mogły się Franckowi nie podobać, ale to nie znaczy,...

Peggy_Brown | 2012-02-04

kocham bohemiańskie klimaty

dorotex86 | 2011-05-07
Przeczytana: 06 maja 2011

Zacznę od tego, że "Bohema" to książka trudna do jednozacznej oceny. Po przeczytaniu kilkunastu stron byłam pewna, że będę w stanie doczytać maksymalnie do około piećdziesiątej ale okazało się że każdy kolejny rozdział zaskakiwał mnie bardziej i bardziej i tak... dotrwałam do ostatniej kartki.

"Bohema" nie jest typową powieścią, ale również nie jest to książka popularno-naukowa z dziedziny historii sztuki. To raczej zbiór opowiadań, legend i anegdot z życia artystów i ich otoczenia zamieszkujących na początku XX wieku paryski Montmatre a później Montparnasse. Autor w dość przystępny sposób przybliża czytelnikowi blaski i cienie, lepsze i gorsze dni bohaterów, którzy z biegiem czasu bogacą się i zyskują międzynarodową sławę, kochają, porzucają i są porzucani, kłócą się, piją i zażywają narkotyki, walczą na wojnie, która zabiera niektórych z nich.

Niestety nie jest to książka doskonała. Jako pierwszy mankament wymienię styl autora. Często konstruuje on zdania i całe akapity w taki...

Katarzyna Em | 2012-07-05

Przyjemna lektura, szczególnie dla zainteresowanych sztuką i kulturą. Jedyne, co można zarzucić - zbyt wielki chaos.

książek: 1917
Frogiś | 2017-09-02