Gawędy o sztuce. Dzieła, twórcy, mecenasi. Włochy XIII-XV wiek

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
978-83-01-16398-3
sztuka
Snoopy

"Historia sztuki jest w zasadzie dziedziną elitarną, przeznaczoną dla erudytów, nasyconą teorią, skupioną na prądach, zjawiskach i zewnętrznym opisie dzieła sztuki, spowitą w specjalistyczną terminologię – proweniencja, atrybucja, opus, awers, rewers, sygnatura, replika, krakelury... Słowem, historia sztuki bywa sucha, nudna, a dla zwykłego zjadacza chleba wręcz odstraszająca. Ale nie musi tak być! Wystarczy, że badacz oprócz dzieła dostrzeże jego twórcę jako żywego człowieka i poświęci mu nieco serdecznej uwagi, a historia sztuki przemówi językiem bliskim każdemu z nas i stanie się dziedzina fascynującą".(Fragment książki)

Zapraszamy do odbycia pasjonującej podróży do Włoch doby renesansu. Podążymy śladami bohaterów Żywotów Georgio Vasariego, poznamy prywatne życie wielkich mistrzów i ich mecenasów. Nie będziemy stronić od plotek i pikantnych szczegółów, oczywiście nie zapomnimy o ich dziełach, na które spojrzymy przez pryzmat biografii twórców.

Ireth | 2016-12-04
Przeczytana: 02 grudnia 2016

Bardzo dobra, przystępnie napisana książka o sztuce i artystach włoskiego renesansu. Mnóstwo ciekawostek i zabawnych anegdot, pozwala spojrzeć na znane dzieła z innej perspektywy, a także zapoznaje z mnóstwem pięknych przykładów sztuki renesansowej, a których laik taki jak ja nie miał pojęcia.

Dodatkowym atutem są ilustracje omawianych dzieł, niestety tylko niektórych. Jednak jak zauważa słusznie Autorka w dzisiejszej dobie internetu to nie powinno dla nikogo być problemem.

Książka zawiera też małą niespodziankę dla uważnych czytelników. Polecam sprawdzać na bieżąco, czy spis treści zgadza się z układem gawęd w książce, bowiem to właśnie tu ukryty został ów "smaczek". Nie wiem czy to pomysł Autorki, czy Wydawcy, w każdym razie rewelacyjny!

Wyverna | 2011-05-01
Przeczytana: 30 kwietnia 2011

Sięgałam po tę książkę z zachwytem i niecierpliwością, od dawna bowiem jestem miłośniczką radiowych gawęd dr Fabiani, których słuchać można w niedzielne poranki w Dwójce. Uwielbiam jej zaangażowanie, z jakim opowiada o obrazach i ich twórcach, smakowite ciekawostki, które odkrywa przed słuchaczami - np. jak to Kosma Medyceusz z anielską cierpliwością opiekował się nieznośnym Filippo Lippim (ten, chociaż zakonnik, zdecydowanie bardziej niż modlitwą interesował się kobietami, miał przy tym bardzo trudny charakter). Jej entuzjazm, sposób opowiadania sprawiają, że sięgam po albumy, szukam w internecie reprodukcji, by móc skonfrontować jej opowiadanie z własnymi wrażeniami.

Skonfrontowałam też książkę - która jest zapisem głoszonych wcześniej gawęd - z radiowymi audycjami. I w tej konfrontacji niestety książka wypada blado. Wciąż jest ciekawie, chwilami zabawnie, ale uciekł ten duch opowieści i urok dzielenia się przeżyciami. Zdania nie potrafią oddać, bo przecież nie mogą, barwy...

abel | 2013-09-09

Historia sztuki w wersji dla mało wymagających. Autorkę głównie interesują ploteczki nt. omawianych artystów, kto, z kim i za ile. Taka wizja sztuki nieodparcie kojarzy się z dziewiętnastowiecznymi opowiastkami dla pensjonarek. Zamiast poważnego, dogłębnego wywodu różnego typu "bzdurki dla córki". Mogłoby się zdawać, że historia sztuki to nauka zajmująca się infantylnym opowiadaniem "co znajduje się na obrazie", a i to niezbyt dogłębnie, by jak najszybciej przejść do ciekawszych zagadnień, typu ile kochanek miał Mistrz. Szkoda czasu i aż dziw bierze, że takie "pogawędki" wydaje Wydawnictwo Naukowe PWN.

Margaret | 2016-01-29

Świetna, lekka i przyjemna książka. Może źródłem wiedzy akademickiej nie jest, ale nie taką funkcje ma spełniać. Dla mnie ciekawy wstęp dla początkujących miłośników sztuki, inaczej patrzy się na obraz jak wiemy co robił autor malując go ;)

Karmen | 2011-08-17
Przeczytana: lipiec 2011

Rzeczą, która szczególnie mi się spodobała był język. Książka jest oparta na audycjach radiowych i autorka do czytelnika nie pisze, ale mówi. To nie jest wykład... bardziej rozmowa.

Montgomerry | 2013-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2013