Rokoko

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Popularna Biblioteka Sztuki". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Arkady
83-213-4372-4
sztuka, rokoko
sztuka
Snoopy

Książka ta nie jest, i nie miała być, pełną monografią rokoka. Na podstawie przykładów zaczerpniętych z różnych dziedzin kultury artystycznej pragnąłem udowodnić, że rokoko nie było ostatnią fazą baroku, lecz zajęło wobec niego pozycję antagonistyczną, tworząc własną postawę i własny styl. W opinii różnych badaczy nie jest to sprawa tak prosta, jak by się na pozór zdawało.

źródło opisu: www.bazarek.pl

źródło okładki: www.bazarek.pl

Dociekliwy_Kotek | 2017-12-09
Przeczytana: listopad 2017

Bardzo przyjemnie zaskoczenie: książeczka jest niewielka objętościowa, ale może właśnie przez to bardzo konkretna. Autor nie pomija żadnego aspektu sztuki, na którym rokoko odcisnęło swoje piętno: oprócz malarstwa, rzeźby i architektury znalazło się tu również miejsce dla ceramiki, meblarstwa czy dekoracji wnętrz.
Rokoko to oczywiście domena francuska, ale Tomkiewicz nie ogranicza się tylko do rokoka francuskiego. Dowiemy się zatem, gdzie jeszcze w Europie można szukać rokokowych zabytków, jakie style "zabarwiały" rokoko poza Francją i gdzie w Polsce zachowały się "rokokowe cacka".
Oprócz tych wszystkich zalet merytorycznych jest coś jeszcze, co książeczkę Tomkiewicza odróżnia "na plus" od innych opracować z dziedziny historii sztuki: zanim autor wprowadzi nas w świat rokokowych zabytków, odmalowuje najpierw, z czego ten świat powstał i z czego się składał. Tło historyczne i obyczajowe przedstawione w pierwszym rozdziale, stanowi dobry wstęp do dalszych opowieści o sztuce, która...

RomantiquePam | 2017-12-12
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 12 grudnia 2017

Moim zdaniem, dla laika w temacie - zbyt szczegółowa (chociażby analiza fasad kościołów), natomiast dla historyka sztuki zbyt powierzchowna, traktująca po kilka stron o dosłownie wszystkim, od wielkiej sztuki, poprzez meble, porcelanę, na teatrze kończąc. Denerwowało mnie strasznie, że zamieszczone ilustracje w 90% nie odpowiadały tekstowi. Autor jedne obiekty opisuje, inne daje w ramach ilustracji. Suchy opis któregoś z kolei dzieła sztuki, nie poparty ilustracją, stawał się po prostu nużący... A i dodam, że uśmiałam się przeczytawszy, że "rogówkę" (fr. pannier), czyli spódnicę-stelaż, który rokokowe damy nosiły pod sukniami, autor określa mianem "koszykowej krynoliny" ;)

Gabrielle | 2014-06-03

Bardzo rzetelna, lekko napisana i wypełniona ilustracjami książka poświęcona rokoku w Polsce i w Europie. Dzięki podzieleniu na rozdziały (malarstwo, architektura, rzeźba), bez wysiłku można w niej znaleźć te zagadnienia, którymi jest się zainteresowanym.

Kasia Moszumańska | 2016-08-17
Na półkach: Przeczytane, 2016, XVIII w.
Przeczytana: 17 sierpnia 2016

Jest to jedna z niewielu (przynajmniej mnie znanych) dostępnych po polsku książek w całości poświęconych sztuce rokoka. Niestety, nie do końca spełniła moje oczekiwania. Po przeczytani pozostawiła sporo niedosytu. Jeśli chodzi o treść - brakowało mi podania patronów przy paru kościołach, kilka angielskich obrazów zamieszczono niemal bez słowa komentarza na temat rokokowego malarstwa w Anglii, autor często zbędnie makaronizuje (oczywiście bez przypisów, bo przecież każdy wie, co po francusku znaczy capricieux - niestety mnie francuskiego uczono tylko dwa lata i ja nie wiem; w wydaniu z 2005 można by to poprawić, zresztą to samo dotyczy też niektórych polskich słów jak np. pepiniera, subreta - w końcu jest to książka z założenia dla laików), nie wymienia ani jednego poety związanego z rokokiem. Książka jest mocno nakierowana na sztukę francuską, boli to zwłaszcza przy szczątkowym opisie malarstwa rokokowego na terenie polski i jak już wspominałam - pominięciu szczegółów dotyczących...

Antuan_Duanel | 2018-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2018

Bazowa na polskim rynku pozycja, będąca próbą monografii zjawiska. Istotna głównie jako głos w dyskusji, trwającej już od dziesiątek lat: czy rokoko to schyłkowa faza baroku, czy zupełnie odrębna formacja stylistyczna. Autor zajmuje zdecydowanie to drugie stanowisko, płynąc niejako z prądem tendencji do emancypacji rokoka, przeważających w 2 poł. XX w. Czy Tomkiewicz w przekonujący sposób uzasadnia takie postawienie sprawy? Trochę tak i trochę nie. In plus zdecydowanie jest wyodrębnienie pewnych cech, różniących lekki rokokowy styl od ociężałego i patetycznego baroku. Ale czy taka argumentacja jest wystarczająca? Gotyk czy renesans też miały swoje opozycyjne momenty toporne i finezyjne, skostniałe i pełne życia. A mimo wszystko gotyk pozostał gotykiem, a renesans renesansem.
Moim zdaniem brak jest w książce zdecydowanego nacisku na aspekt, który jest często nieocenionym wyróżnikiem stylistycznym, a mianowicie ornament. Podanie takiego wyróżnika powinno być punktem wyjścia i...

Ewa | 2015-10-15

Publikacja poświęcona epoce rokoka. Napisana lekko i przejrzyście. Zawiera wiele podstawowych informacji z różnych dziedzin sztuki,opatrzona ilustracjami.

atom123 | 2014-04-08

Jak dla mnie książka doskonała,spełniła moje oczekiwania.polecam....

wcieniusztuki | 2017-12-09
Mateusz | 2017-10-14