Obrazy Włoch: Florencja

Seria: Podróże
Wydawnictwo: Fundacja Zeszytów Literackich
sztuka
Snoopy

Wnikliwe uwagi o krajobrazie, rzeźbach, obrazach, architekturze i kulturze Włoch.
Wędrówka po Padwie, Bolonii, Ferrarze, Ravennie i... Florencji, która - jak pisze Muratow - "jest ważną sprawą w życiu każdego z nas, tak ważna jak pierwsza miłość, jak pierwsze muśnięcie skrzydeł Muzy...". Wyjątkowy przewodnik...

źródło opisu: zeszytyliterackie.com

źródło okładki: zeszytyliterackie.com

Agnieszka | 2018-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2018

Doskonała. Poza Florencją w tomie sztuka Padwy, Ferrary, Bolonii i Rawenny.
Znakomity rozdział o Bronzino i życiu na dworze Medyceuszy - z omówieniem tragedii Johna Webstera "Tragedia księżnej Amalfi".

Zapadające w pamięć kategoryczne stwierdzenie:
"Narodziny Wenus" to nie tylko najwspanialszy z obrazów Botticellego, to najwspanialszy ze wszystkich obrazów na świecie."

No i rozdzialik o "Boskiej komedii". Cytaty podane w przekładach Muratowa (czy też ściśle rzecz ujmując Hertza z Muratowa). Taką "Boską komedię" chciałabym przeczytać (w przypisach jest Edward Porębowicz). W tym bezpośrednim porównaniu, bardzo widać jak dużo w tym klasycznym polskim tłumaczeniu jest poetyckiej wzniosłości, u Muratowa te same wersy są łatwe, płynne, swojskie (a dodam, że wolę Porębowicza od Agnieszki Kuciak). Tak, jednym słowem rozdział o Dantem jest za krótki o Boską komedię.

Aleksandra | 2017-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2017

Moja pierwsza z serii, chcę wszystkie! Cudo cudo cudooo <3 *męczyły tylko przypisy na końcu zamiast na poszczególnych stronach

Reaktywacja reaktywacji

Zakończyła się pierwsza, i mamy nadzieję, że nie ostatnia, edycja akcji Klasyka: Reaktywacja. Jej cel był dwojaki. Po pierwsze, zachęcenie do czytania wydanych ostatnio w Polsce pozycji literatury światowej i klasyki. Po drugie, zwrócenie uwagi na księgarnie prowadzone z pasją i autorskim zacięciem, które takie tytuły mają w swojej ofercie na co dzień.

Klasyka: Reaktywacja

Lato to najlepszy czas na nadrabianie zaległości w poznawaniu zapomnianej klasyki. Okazuje się, że takie przekonanie dzieli z nami Instytut Książki. W te wakacje wspólnie zapraszamy księgarzy do promowania nowego kanonu literatury, a czytelników – do czytania wybitnych dzieł, które polecą księgarze.