Bić się czy nie bić

Wydawnictwo: Świat Książki
83-7129-424-7
adamats

"(...) Ale już w stanie wojennym i w latach następnych roztrząsania historyczne stały się znów użyteczne, wróciła ciekawość, jak też, przed półtora wiekiem, ludzie radzili sobie z poczuciem klęski, gdzie szukali nadziei. Słowem, moja książka wydawana kolejno w latach 1978, 1980, 1982 okazała się utworem "obrotowym". Inaczej brzmiała w każdej nowej sytuacji, co innego znaczyła; przekonałem się o tym zwłaszcza w czasie spotkań w kościołach, klubach, salach parafialnych. Tam właśnie "Bić się czy nie bić" bywało przedmiotem dyskusji: często żądano ode mnie deklaracji, odpowiedzi za siebie, we własnym imieniu "tak" lub "nie" na tytułowe pytanie."
(Od Autora)

źródło opisu: Od autora

źródło okładki: skan z oryginału

Bożena | 2017-07-17
Przeczytana: 14 lipca 2017

Niestety jestem w posiadaniu kiepskiego edytorsko wydania z 1989 roku, które o dziwo nie rozpadło się po przeczytaniu, ale za to nie ma w nim zamieszczonych w późniejszych wydaniach esejów o powstaniu warszawskim.
Przy tego typu książkach zawsze ubolewam nad moją kiepską wiedzą historyczną, która nie pozwala na docenienie ich w pełni. Dostrzegam jednak inne jej zalety, do których należą niewątpliwie wspaniała polszczyzna, którą posługuje się autor oraz piękny, powiedziałabym nawet wyrafinowany styl, którym została napisana.
Czy Łubieński rozstrzyga tytułowy dylemat? Według mnie nie. Pozwala czytelnikowi wyciągnąć wnioski, choć raczej skłania się do negatywnej oceny powstań.
Niewątpliwie powinni ją przeczytać wszyscy, którzy chcą wyrobić sobie własne zdanie na ten temat. Ja sięgnęłam po nią pod wpływem niedawnej lektury książki "Rok 1863. Opowieść o miłości wojnie i gotowaniu" Aleksandry Katarzyny Maludy, w której też pojawiają się różne postawy bohaterów wobec powstania...

marw | 2017-05-09
Przeczytana: 09 maja 2017

Pisana pięknym językiem. Każdy kto tęskni do powstań narodowych powinien się z nią zapoznać.

Zimo | 2013-09-30
Przeczytana: 09 sierpnia 2013

Klasyka, ale jakos osobiście się nie zachwyciłem

KatarzynaKlara | 2017-04-20
Malkiem | 2017-01-12