Przystanek Marzenie

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
97883-7506-2632

W Przystanku Marzenie liryzm i humor, literacka anegdota i oryginalna refleksja egzystencjalna, to co osobiste i to co uniwersalne - splatają się w jedno, tworząc barwny gobelin narracyjny, podobnie jak plastyczne opisy podróży do Singapuru, Indonezji, Maroka, Londynu przemieszane z frapującymi i zaskakującymi impresjami dotyczącymi życia m.in. bohemy artystycznej Krakowa, powrotów do kraju lat dziecinnych autora. Tę książkę czyta się "jednym tchem", wierząc z autorem, że nasze istnienia ogołocone z marzeń byłyby o wiele uboższe.

Przystanek Marzenie to kontynuacja bardzo dobrze przyjętego przez czytelników i krytykę "dziennika z przełomu wieków" pt. Koncert dla nosorożca, o którym pisali m.in.:
Ryszard Kapuściński - "To proza, która wciąga, zjednuje i podbija czytelnika swoją szczerością, rzetelnością i urodą".
Anna Dymna - "Autor jest wspaniałym obserwatorem i psychologiem. Potrafi najzwyklejsze codzienne zdarzenia, zasłyszane rozmowy, a przede wszystkim osobiste przeżycia, włącznie z tymi najbardziej bolesnymi, szpitalnymi, przemienić czystą poezję".
Ireneusz Kania - "Koncert dla nosorożca to moim zdaniem jeden ważniejszych współczesnych, osobistych głosów naszych wybitnych twórców".
Profesor Bolesław Faron - "Koncert dla nosorożca różni się od dzienników Dąbrowskiej, Nałkowskiej, Herlinga-Grudzińskiego, Gombrowicza czy Lechonia. Jest w tym kontekście dziełem na wskroś samodzielnym".

źródło opisu: http://www.sklep.zysk.com.pl/

źródło okładki: http://www.sklep.zysk.com.pl/

Wojciech Gołębiewski | 2015-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2015

Baran (ur. 1947), zaledwie o 4 lata ode mnie młodszy, a NIGDY o nim, ani jego twórczości, nie słyszałem. Przepisuję więc z Wikipedii:
"..Ukończył technikum górnicze w Wałbrzychu oraz filologię polską w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie. Debiutował w 1969 na łamach tygodnika "Życie Literackie". Jego poezje odkrył Artur Sandauer, który napisał o nim, ze trafia "swoją liryką prosto do ludzkich serc". Od 1975 w dziennikarstwie, m. in. redaktor naczelny tygodnika "Wieści", później w "Gazecie Krakowskiej" i "Dzienniku Polskim". W 2000 brał udział w spotkaniu 3 poetów polskich i 3 poetów amerykańskich w ONZ w Nowym Jorku, a w 2001 w Światowym Kongresie Poezji w Sydney"

No to sobie polatał!
Na LC 2 opinie, średnia 6,85, a w ogóle pozycji 13, a opinii zaledwie 6; to się nie pożywię. Na okładce czytam:
"..W 'Przystanku Marzenie' liryzm, literacka anegdota i ...

Agnieszek | 2011-07-25
Na półkach: Domowa półka, Przeczytane
Przeczytana: 21 lipca 2011

Po prostu Baran. Wyimki z życia po sześćdziesiątce (z przymrużeniem oka przywołane ludowe zapewne powiedzonko: "po kopie po chłopie"), zawieszonego w rzeczywistości rodzinnej, przyjacielskiej, politycznej. Co nuży, to powtarzające się wspomnienia z wizyty w Singapurze ("Podróże z tej..."). Reszta świeża - twarze, wspomnienia, refleksje.

Tytuł zaczerpnięty z rozmowy autora z dziewczyną czekającą na przystanku spotkaną gdzieś w Polsce. Czeka, by poczuć się jak przed podróżą. Ale nie jedzie. Przystanek to symbol tego, że marzenia mogą się spełnić. Moje, cudze - cóż to w końcu za różnica?

ephemeris | 2011-09-06
Przeczytana: 18 marca 2013

Dzienniki literackie - to jest to!
Cudowna, niezwykła, tak barwna i jednocześnie lekka, efemeryczna... Na pewno jeszcze wiele razy będę wracać do tej niesamowitej książki!

missWatson92 | 2016-07-14
Przeczytana: grudzień 2011