Dziennik zarazy

Seria: Powieść z Duszą
Wydawnictwo: Znak
Plague Journal
Maksymilian Tumidajewicz

Nathaniel Delaney sam wychowuje dwójkę dzieci w małym kanadyjskim miasteczku. Wydaje lokalną gazetę i w swoich artykułach daje wyraz niechęci do polityki i kierunku, w którym zmierza współczesny świat. Nagle dziennikarzem zaczyna się interesować tajemnicza agenda rządowa, która próbuje go uciszyć. W obawie o bezpieczeństwo swoje i dzieci Nathaniel musi uciekać.Dziennik zarazy to historia podwójnej podróży poza cywilizację i w głąb samego siebie. Narracja przeplata się z fragmentami dziennika głównego bohatera. zapiski te doskonale ukazują proces jego dojrzewania i dorastania do podejmowania coraz trudniejszych decyzji.Jest to kolejna książka w serii Powieść z Duszą, a zarazem kolejna powieść Michaela D. O Briena ukazująca się w Polsce.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Emsi | 2014-09-21
Na półkach: 2014, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 21 września 2014

Wstrząsające. Poniekąd, bo jestem już dorosła i powinnam być świadoma tego, że świat to swego rodzaju pułapka i albo się spodobamy i zostaniemy ocaleni albo nie zaliczając się do ogółu zostaniemy w życiowej grze zdyskwalifikowani.

"Jak często błagałem o wiedzę, a otrzymywałem dar niewiedzy? Nie zdawałem sobie sprawy, że to największy dar ze wszystkich."

Ten cytat wyjątkowo mi przyświeca obecnie. Nathaniel Delaney swoim postępowaniem zakrawał o postawę paranoika. To przez jego nadmierną dziennikarską dociekliwość, która go poniekąd zgubiła.

Nieświadomi jesteśmy bezpieczni.
Świadomi czujemy dyskomfort i niekiedy ogłaszamy to całemu światu lub prowadzimy niebezpieczne dysputy.
Nadmiernie świadomi zaczynamy żyć na krawędzi, a tak właśnie było w przypadku Delaneya.

Igrał z rządem i władzami przedstawiając tylko swoje opinie w małomiasteczkowej gazecie. Kto by pomyślał, że skończy się to przymusową ucieczką w głąb kanadyjskiej dziczy z narażeniem życia swojego i swoich bliskich? Kto...

FromNorwayWithLove | 2013-06-17
Przeczytana: 15 czerwca 2013

Książka o paranoi. I tym na ile paranoja jest paranoją, a na ile adekwatną reakcją na chore czasy. Czasy, w których wróg jest niejawny i nie ma przeciwko komu otwarcie kierować swoich lęków i agresji. Więc część z nas kieruje je do środka. A część szuka wroga na zewnątrz. Ale na zewnątrz jest tak ładnie, takie ułożone, pogodne społeczeństwo. Bardzo higieniczne. Tak higieniczne, aż trudno dać wiarę. Trzeba zatem poskrobać trochę lakier, aby przebiło to czym to jest naprawdę. Jeszcze trochę skrobania i już widać zardzewiałą blachę zmyślnie zestrojonej maszynerii społecznej. Wcale to nie takie ładne, jak można by oceniać po karoserii. Ale gdy powiesz swoim towarzyszom, że to lśniące porsche to tylko podpicowany złom, wezmą cię za pomyleńca. W najlepszym wypadku się odsuną.

„Napływ uchodźców z dawnych reżimów komunistycznych Europy Wschodniej przypomniał nam jednak, że cierpienie jest realne. Ogłupiały poeta nie jest już tylko tragicznym bohaterem odległego dramatu ideologicznego....

Literatka | 2016-06-30

Chciałam przeczytać wieczorem jeden rozdział - przeczytałam całą książkę, nie mogąc się od niej oderwać!

Elliean | 2011-07-26

Bohaterem "Dziennika zarazy" jest przeciętny człowiek, jeden z takich, których mijamy każdego dnia na ulicy. Lekko depresyjny typ, samotny ojciec na krawędzi przepaści finansowej i topiący smutki w alkoholu dziennikarz ma jednak w sobie iskierkę buntu. Wydawane przez niego „Echo” staje się powoli gazetą propagandową, wzywającą do walki z konsumpcyjnym podejściem do życia.

Jest to książka z serii "Powieść z duszą" i nie na darmo. Prawie na każdej stronie znajduje się jakaś głębsza myśl dla każdego.

Najbardziej spodobało mi się zacytowanie Walta Whitmana w pewnym zdaniu: "Bo ja, będąc dzieckiem z uśpioną mową duszy, teraz usłyszałem cię".

Michael D. O'Brien przedstawia rzeczywistość, pisze jak jest i się tego nie boi. Dzięki niemu czytelnik może wysnuć odpowiednie wnioski - czasem nie najlepsze, ale przynajmniej realne.

Polecam tę książkę wszystkim. Nie tylko dorosłym, nastolatkom też, choć może gdy sięgnę po nią za kilka lat zrozumiem jeszcze więcej :)

eMKa | 2015-10-29
Przeczytana: wrzesień 2015

Wciągająca. Ciekawa. Nie pływa na powierzchni.

Mariusz | 2016-12-17
książek: 1906