Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/12849/literacki-nobel-dla-olgi-tokarczuk

Literacki Nobel dla Olgi Tokarczuk!

61 wartościowy tekst

To historyczny moment dla polskiej kultury. Po 23 latach od przyznania Nagrody Nobla Wisławie Szymborskiej to najważniejsze literackie wyróżnienie znów trafia w ręce Polki. Olga Tokarczuk została nagrodzona za rok 2018. Wraz z nią laureatem – za rok 2019 – został Peter Handke.  

Po skandalach, które nadszarpnęły dobre imię Akademii Szwedzkiej, nagrody za poprzedni rok nie przyznano. To właśnie z tego powodu dziś przyznano dwie Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Wśród faworytów wymieniano takich twórców, jak: Maryse Condé, Margaret AtwoodAnne Carson, Can XueHaruki MurakamiLudmiła UlickaNgugi wa Thiong'o czy László Krasznahorkai.

10 października członkowie Akademii Szwedzkiej ogłosili, że Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury otrzymują Olga Tokarczuk oraz Peter Handke!

Dziś możemy zaktualizować listę polskich laureatów Literackiej Nagrody Nobla:


Tokarczuk z Literacką Nagrodą Nobla 

Olga Tokarczuk urodziła się 29 stycznia 1962 roku w Sulechowie. Ukończyła Liceum Ogólnokształcące im. C.K. Norwida w Kietrzu, następnie psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. Po studiach pracowała jako psychoterapeutka, jednak później zdecydowała się poświęcić pisarstwu. Pierwszą jej powieścią była „Podróż ludzi Księgi” (1993), a dwa lata później wydała „E.E.”. Rok 1996 przyniósł jej sporą popularność dzięki publikacji „Prawiek i inne czasy”. Pozycję jednej z najciekawszych i najoryginalniejszych polskich pisarek ugruntowało wydanie w 1998 roku „Domu dziennego, domu nocnego” – pierwszej w Polsce powieści elektronicznej udostępnionej czytelnikom przez internet.

Kolejne lata niosły ze sobą następne sukcesy literackie. Takie książki, jak „Bieguni” (2007), „Prowadź swój pług przez kości umarłych” (2009) i „Księgi Jakubowe”, także za granicą ugruntowały jej status pisarki, która opowiadając o peryferiach i niedopowiedzeniach, trafnie konstatuje bolączki współczesności. Za powieść „Bieguni” („Flights”) otrzymała The Man Booker International Prize 2018, rok później nominację za „Prowadź swój pług przez kości umarłych” („Drive Your Plow Over the Bones of the Dead”). W lipcu 2019 roku wraz z tłumaczką otrzymała Nagrodę Laure-Bataillon za najlepszą książkę przełożoną na język francuski (za „Księgi Jakubowe”).

W Polsce również była laureatką wielu literackich wyróżnień. Za powieści „Bieguni” i „Księgi Jakubowe” została nagrodzona Nagrodą Literacką „Nike”. Otrzymała Nagrodę Literacką im. Władysława Reymonta, nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, Nagrodę Fundacji im. Kościelskich i Paszport „Polityki”. Jej ostatnią publikacją były „Opowiadania bizarne” (2018). 

Akademia Szwedzka uzasadniła przyznanie nagrody Oldze Tokarczuk:

za narracyjną wyobraźnię, która z encyklopedyczną dokładnością oddaje przekraczanie granic jako formę istnienia (oryg. for a narrative imagination that with encyclopedic passion represents the crossing of boundaries as a form of life).

Nobel 2019 dla Petera Handkego

Austriak Peter Handke został kolejnym laureatem Literackiej Nagrody Nobla, którego poznaliśmy 10 października. W uzasadnieniu czytamy, że pisarz został nagrodzony:

za sugestywną pracę, która z lingwistyczną pomysłowością eksploruje peryferie i swoistość doświadczenia ludzkiego (oryg. for an influential work that with linguistic ingenuity has explored the periphery and the specificity of human experience).

Peter Handke urodził się 6 grudnia 1942 roku w austriackim Griffen. Po ukończeniu liceum w Klagenfurcie podjął studia prawnicze w Grazu. Po pierwszych sukcesach literackich i przyjęciu do druku powieści „Die Hornissen” porzucił studiowanie i całkowicie poświęcił się literaturze. W trakcie swojej kariery został uhonorowany licznymi nagrodami, w tym Nagrodą Vilenica (1987), Nagrodą Franza Kafki (2009) i Międzynarodową Nagrodą im. Ibsena. Jest uznawany za jednego z najważniejszych przedstawicieli literatury europejskiej po drugiej wojnie światowej. Handke jest autorem takich powieści, jak „Pewnej ciemnej nocy wyszedłem z mojego cichego domu”, „Krótki list na długie pożegnanie”, „Godzina prawdziwych odczuć, Leworęczna kobieta” i „Don Juan (sam o sobie opowiada)”.

Przypomnijmy, że poprzednim laureatem literackiego Nobla był brytyjski pisarz Kazuo Ishiguro.

Laureatom oraz Wydawnictwu Literackiemu serdecznie gratulujemy!

Grafika medalu noblowskiego ®© The Nobel Foundation

Powiązane treści:
Znamy listę finalistów National Book Award. Tokarczuk poza konkursem

Ogłoszono nazwiska twórców oraz tytuły powieści, które znalazły się w ścisłym finale amerykańskiego konkursu literackiego National Book Award.więcej
Komu przyznasz Nobla? Wytypuj laureata i wygraj książki! [KONKURS]

Już w ten czwartek poznamy dwa nazwiska laureatów Literackiej Nagrody Nobla. Komitet Noblowski przyzna nagrody za 2018 i 2019 rok, literaci mają więc dwa razy większą szansę na wygraną. Z tej okazji zapraszamy do wspólnej zabawy. Trafnie wytypuj jednego z laureatów i wygraj zestaw książek!więcej
Nagroda Literacka Nike dla Mariusza Szczygła

W niedzielę wieczorem na gali w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego przyznano Nagrodę Literacką Nike. Do finału nominowano siedmioro pisarzy – autorów czterech powieści, dwóch książek reporterskich i biografii. Wielkim zwycięzcą został Mariusz Szczygieł. Uhonorowano go podwójnie – otrzymał nagrodę czytelników oraz nagrodę jury.więcej

Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 579  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 1883
Renax
16-10-2019 06:00
Chciałam do tej dyskusji dopisać to, że skłoniła mnie ona do tego, żeby zamiast czytać o Tokarczuk, poczytać książki Tokarczuk. Czytam Opowiadania bizarne Opowiadania bizarne i muszę powiedzieć, że to opowiadania, które skłaniają do refleksji. Mają w sobie coś pięknego.
książek: 885
Ambrose
16-10-2019 06:16
Sporo tam "antypolszczyzny"?
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 1883
Renax
16-10-2019 07:04
Tak mi coś przyszło do głowy jak po raz kolejny czytam tę dyskusję nie do uwierzenia, to przyszło mi porównanie z adaptacją 'Wesela' w reżyserii Wajdy, którą niedawno oglądałam, kilka dni temu. Tam też pojawia się coś co wydobywa z każdego 'co mu w duszy gra'. A każdemu gra inna melodia i wiele osób fałszuje. Jeśli tak widzieć twórczość wieszczów, że wydobywają z narodu co im w duszach gra, to... Tak mi coś przyszło do głowy jak po raz kolejny czytam tę dyskusję nie do uwierzenia, to przyszło mi porównanie z adaptacją 'Wesela' w reżyserii Wajdy, którą niedawno oglądałam, kilka dni temu. Tam też pojawia się coś co wydobywa z każdego 'co mu w duszy gra'. A każdemu gra inna melodia i wiele osób fałszuje. Jeśli tak widzieć twórczość wieszczów, że wydobywają z narodu co im w duszach gra, to Tokarczuk wpisuje się w ten nurt. Jest niesamowita i coraz bardziej ją cenię.
pokaż więcej
książek: 455
Maciek
16-10-2019 08:28
Właśnie to samo przyszło mi do głowy. Do tego Tokarczuk wzbudziła dyskusję w narodzie, a dyskusja wyciągnęła nasze narodowe cechy - nie można iść środkiem, nie można po prostu cieszyć się z tej nagrody lub nie, trzeba być albo w jednym obozie albo w drugim. Przerażające to jak rodacy są spolaryzowani - przestają dziwić rozbiory, przestaje dziwić bieda. Jesteśmy zbiorowo strasznie durni :)
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 226
Internetowa_cela
16-10-2019 21:37
Założyć sobie specjalnie profil, kilka takich powstało, aby mącić wodę w tej dyskusji... wypada tylko współczuć... i iść dalej. I jakże trafne słowa @renax, które powinny być jej puentą:

(...) A każdemu gra inna melodia i wiele osób fałszuje. Jeśli tak widzieć twórczość wieszczów, że wydobywają z narodu co im w duszach gra, to Tokarczuk wpisuje się w ten nurt. Jest niesamowita i coraz...
Założyć sobie specjalnie profil, kilka takich powstało, aby mącić wodę w tej dyskusji... wypada tylko współczuć... i iść dalej. I jakże trafne słowa @renax, które powinny być jej puentą:

(...) A każdemu gra inna melodia i wiele osób fałszuje. Jeśli tak widzieć twórczość wieszczów, że wydobywają z narodu co im w duszach gra, to Tokarczuk wpisuje się w ten nurt. Jest niesamowita i coraz bardziej ją cenię.
pokaż więcej
książek: 3665
czytamcałyczas
18-10-2019 16:01
Pamiętam lat 90.Podobno najlepsze,do życia dla pokolenia 40 +,ale też pamiętam.Że,i wtedy czytelnictwo też siadało.
książek: 226
Internetowa_cela
18-10-2019 23:55
Tylko ono wtedy istniało... nie było Internetu, Facebooka, Instagrama... innych głupot i miało się nad wyraz dobrze.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 3665
czytamcałyczas
18-10-2019 20:08
Bo niewola jest prosta,nie wymaga myślenia.Idealny ustrój dla słabych i zagubionych.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata

... I nic tylko ten łańcuch chrobocze, i chrobocze, i uderza tym chrobotem w uszy, w głowę, w twarz, i wszystko ... Spróbuj przeczytać "...

zgłoś błąd zgłoś błąd