rozwińzwiń

Prowadź swój pług przez kości umarłych

Okładka książki Prowadź swój pług przez kości umarłych Olga Tokarczuk
Okładka książki Prowadź swój pług przez kości umarłych
Olga Tokarczuk Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Ekranizacje: Pokot (2017) literatura piękna
literatura piękna
Wydawnictwo Literackie
2017-02-16
2017-02-16
Ekranizacje:
Pokot (2017)
kłusownicy morderstwo Kotlina Kłodzka literatura polska śledztwo wiejska społeczność zabójstwo zbrodnia
Inne

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Okładka książki Notatnik Literacki Nr 1/2023 Zuzanna Bartoszek, Joanna Bednarek, Ewa Dąbrowska, Julia Fiedorczuk, Jerzy Franczak, Weronika Gogola, Irek Grin, Ewa Jarocka, Tymoteusz Karpowicz, Emilia Konwerska, Patryk Kosenda, Dorota Kotas, Dawid Kujawa, Karolina Macios, Paweł Mackiewicz, Filip Matwiejczuk, Oskar Meller, Łukasz Musiał, Joanna Oparek, Emil Pasierski, Jacek Paśnik, Redakcja pisma Notatnik Literacki, Maciej Robert, Barbara Sadurska, Jakub Skurtys, Paweł Sołtys, Olga Tokarczuk, Agnieszka Waligóra, Rafał Wawrzyńczyk, Agnieszka Wolny-Hamkało
Ocena 8,0
Notatnik Liter... Zuzanna Bartoszek, ...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 3 (60) / 2023 Izabella Adamczewska, Edgar Bąk, Marek Bieńczyk, Anna Bikont, Bora Chung, Paweł Goźliński, Maciej Jakubowiak, Maciej Jarkowiec, Ignacy Karpowicz, Aldona Kopkiewicz, Renata Lis, Paulina Małochleb, Artur Międzyrzecki, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Piotr Paziński, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Janusz Rudnicki, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Marcin Sendecki, Rebecca Solnit, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Justyna Suchecka, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Joanna Szczęsna, Natalia Szostak, Olga Tokarczuk, Katarzyna Wężyk, Olga Wróbel
Ocena 6,8
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Pan Wyrazisty Joanna Concejo, Olga Tokarczuk
Ocena 6,4
Pan Wyrazisty Joanna Concejo, Olg...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 6 (57) / 2022 Jurij Andruchowycz, Katarzyna Boni, Anna Cieplak, Joanna Concejo, Anna S. Dębowska, Barbara Engelking, Jerzy Jarniewicz, Miłada Jędrysik, Aldona Kopkiewicz, Renata Lis, Zygmunt Miłoszewski, Patryk Mogilnicki, Ottessa Moshfegh, Weronika Murek, Vladimir Nabokov, Michał Nogaś, Monika Ochędowska, Piotr Oczko, Łukasz Orbitowski, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Marcin Sendecki, Barbara Skarga, Magdalena Środa, Justyna Suchecka, Katarzyna Surmiak-Domańska, Mariusz Szczygieł, Jarek Szubrycht, Olga Tokarczuk, Tomasz Ulanowski, Katarzyna Wężyk, Dorota Wodecka
Ocena 7,3
Książki. Magaz... Jurij Andruchowycz,...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Śmierć za śmierć

719 1 155

Zaskoczenie. Język- momentami amatorski, kryminał - wiedziałam kto zacz po około 1/5 książki (mając cały czas nadzieje, ze to nie może być prawda),thriller - nie, astrologia - w kółko te same zwroty, autorka nie przekonała mnie, że rozumie stosowane przez siebie systemy, nieinteresujące, sielskość - jest, ale znowu - zbyt groteskowa, nieudana. Książka miała mrugać okiem, być błyskotliwa, przewrotna - ale ostatecznie nic z tego nie działa. Przekaz spłycony, tresc przesadzona, powiesc pisana jakby bez pokory i zważania na czytelnika.

Zanim przez tłum przemknie – pewnie nawet zasłużone – oburzenie na wyłamanie się z bojkotu twórczości Tokarczuk, spróbuję was udobruchać opowieścią o Kotlinie Kłodzkiej. Przymknijcie oczy i spróbujcie wyobrazić sobie płaskowyż ustrojony garścią rozproszonych domków; pomyślcie o bliskości z naturą, o sarnach przemykających między drzewami.

I jak? Czujecie już atmosferę lepkiej, acz komfortowej samotności, którą nasza bohaterka, Janina Duszejko, dzieli z dwojgiem najwytrwalszych sąsiadów wśród zimy?

A jakbym pociągnęła was dalej, wyrwała ze snu złowróżbnym stukaniem w drzwi? Pomknęlibyście ze mną w ciemność, w nieznane, po kolana w śniegu i z duszą na ramieniu?

Jeśli jeszcze nie przescrollowaliście dalej to uznam, że teraz mogę się już bez krępacji podzielić z wami moimi wrażeniami na temat tej książki. Nie było to moje pierwsze spotkanie z Olgą Tokarczuk – chociaż jej poprzednią powieść czytałam może dziesięć lat temu, więc moja ocena była prawie że pozbawiona naleciałości z tamtego okresu. Sięgnęłam po nią ponieważ był to przegłosowany wybór z klubu książki, ale enigmatyczny opis i ciekawy tytuł zdołały przyciągnąć moją uwagę.

Początek również ruszył żwawo – akcja na początku toczy się w ładnej narracji przeplatanej całkiem zabawnymi wstawkami astrologicznymi, co niewątpliwie budzi sympatię wobec protagonistki. Tylko że ta iskra szybko gaśnie i zaczyna brakować tlenu, by ją podtrzymać w płomieniach.

Rzekoma wartość filozoficzna i moralna książki jest dla mnie przesadzona; opiera się trochę na zasadzie zło jest złe. W którymś momencie czas zaczyna upływać bez większych zdarzeń, poznajemy jakieś postacie z tła, niektóre całkiem później nieistotne. I okej, jest pewien wątek tajemnic z tym, że niektóre z nich zdają się wręcz oczywiste, a inne – przynajmniej dla mnie – nieco przesadzone.

Z ciekawostek: na jej podstawie powstał film 𝘗𝘰𝘬𝘰𝘵 w reżyserii Agnieszki Holland. A poza tym to niedawno trafiłam na dramę w mediach dotyczącą jej podobieństwa do jednej z książek Ottessy Moshfegh. Ale you tell me, bo ja jeszcze nie czytałam żadnej.

ig: @tylkotrocheczytam

I jak? Czujecie już atmosferę...

Powieść pomimo znanej ekranizacji, wcześniej nie wpadła mi jakość w ręce. I żałuję, że dopiero teraz obdarowana przez @janinastruk 💓 dosłownie ją połknęłam!
Pisać o jej fabule nie ma sensu, bo chyba większość zna doskonale jej temat. Natomiast cieszę się, że nieskażona żadną książkową recenzją ani filmem "Pokot", mogłam absolutnie swobodnie wejść w piękny klimat Kotliny Kłodzkiej i jej osobliwych mieszkańców.
Oczywiście Oskarowa rola przypadła Janinie Duszejko, która wodzi za nos lokalny komisariat policji, insynuując mistyczne teorie zwierzęcej zemsty. Sama, dałam się nabrać!
Powieść szalenie wciągająca z wielkim przesłaniem, umiłowaniem dla światłoczułych zwierząt i ich współistnienia z człowiekiem, którzy razem tworzą nierozerwalną harmonię i więź.
Janina Duszejko, która wolałaby mieć na imię Bożygniewa pilnie studiuje ruchy planet, które wraz z gwiazdami ustalają porządek. Wie, że niebo to nic innego jak szablon, według którego powstaje wzór naszego życia. Lubi znać daty urodzin różnych ludzi, szczególnie tych, którzy mają dużo przewin, bo na ich podstawie układa horoskopy, potrafiąc wytłumaczyć ich przypadkową śmierć. Sama też poznała swoją datę śmierci.😵
Im głębiej pomiędzy wersami o astrologicznym obrazie naszego istnienia i tym realnym, główna bohaterka widziała w ludziach a przede wszystkim w sobie wiele niedoskonałości, cierpienia, gniewu i katastroficznego pesymizmu. Nie jest to zatem powieść tylko o winie i karze.
Kto jeszcze nie czytał - POLECAM!👌

cytat: "...ludzie są w stanie rozumieć tylko to, co sami sobie wymyślą i czym się karmią".

Nie wiem co myśleć o tej książce. Ekologiczne przesłanie, przesłonięte infantylnością bohaterki z którą ciężko się utożsamić (z tego co czytam nie tylko mi). Słuszna krytyka starych zwyczajów i prawa, łopatologicznie uciosana przy pomocy tępego narzędzia. Może czegoś nie zrozumiałem ale szczerze nie wiem do kogo jest skierowana ta książka.

Bardzo aktualna powieść naszej Noblistki - myślę, że nawet bardziej niż w momencie jej powstania.

Intrygujący kryminał, w którym rychła śmierć czeka ludzi bezwzględnych wobec zwierząt - zarówno tych domowych, jak i dzikich.
Narratorką jest Janina Duszejko - emerytowana inżynierka i nauczycielka, która wiedzie spokojne życie na wsi. W powieści obserwujemy jej mikrokosmos, który pozornie może być mało interesujący, ale im bardziej zagłębiamy się w lekturze, tym czytelnik wygodniej rozgaszcza się w tym świecie.

To doskonała pozycja dla początkujących, by rozsmakować się w prozie Tokarczuk -> niski próg wejścia.

Główną bohaterką powieści jest Janina Duszejko, która po latach pracowitego życia zamieszkała w urokliwie położonej wsi w Kotlinie Kłodzkiej. Jest miłośniczką astrologii, w wolnych chwilach dogląda domów nieobecnych sąsiadów i tłumaczy poezję Blake’a. Kiedy w jej spokojnej okolicy zaczyna dochodzić do serii morderstw, których ofiarami padają myśliwi, Duszejko zaczyna podejrzewać, że to zwierzęta zaczęły mścić się na swoich oprawcach

Przesada. Autorka chciała coś przekazać, spoko, ubrała to w szaty ekologicznego vege kryminału, dorzuciła astrograżynę z horoskopami i astrologią, trochę nawiązań do literatury a'la Simmons, mogło coś z tego być. Jest jednak tak źle napisana, tak pretensjonalnie, naiwnie, infantylnie, że bodaj i na Wattpadzie sukcesu by nie odniosło.

Na plus tyle, że wywołała jakieś emocje - choć dość negatywne, jak widać.

Spośród tych, które czytałem, na razie najsłabsza w dorobku - a konkurencja przecież spora.

Na plus tyle, że wywołała jakieś emocje...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Moim zdaniem najgorsza pozycja w dorobku Tokarczuk. Językowo transparentna, a momentami wręcz amatorska. Postaci płaskie, kartonowe, infantylne, o osobowości pierwotniaka. Fabularnie mało atrakcyjny, w ogóle nienowatorski ekokryminał. Najlepszym elementem była kropka kończąca całość. Na miejscu autorki ogłosiłbym, że została napisana w trakcie niepoczytalności albo że sprokurował ją ghostwriter.

Bardzo utożsamiałem się z panią Janiną, gdyż lubię szalone osoby. Książka bezcenna!

Jeśli lubicie kryminały, to bardzo polecam. Jeśli nie czytaliście tej powieści Tokarczuk albo chcielibyście w końcu poznać jej twórczość, to bardzo polecam. Natomiast dla wszystkich ekologów, wegetarianów, astrologów, interesantów społecznych czy wielbicieli Williama Blake'a ogromnie zachęcam do przeczytania.

PS A potem włączyć „Pokot” Agnieszki Holland.

PS A potem włączyć „Pokot” Agnieszki Holland.

12 507
    4 553