Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/12838/komu-przyznasz-nobla-wytypuj-laureata-i-wygraj-ksiazki-konkurs

Komu przyznasz Nobla? Wytypuj laureata i wygraj książki! [KONKURS]

9 wartościowy tekst

Już w ten czwartek poznamy dwa nazwiska laureatów Literackiej Nagrody Nobla. Komitet Noblowski przyzna nagrody za 2018 i 2019 rok, literaci mają więc dwa razy większą szansę na wygraną. Z tej okazji zapraszamy do wspólnej zabawy. Trafnie wytypuj jednego z laureatów i wygraj zestaw książek!

W związku ze skandalami, które wstrząsnęły Akademią Szwedzką, w zeszłym roku nie przyznano Literackiej Nagrody Nobla. Po zmianach, które zaszły w gronie akademików – usunięto skompromitowanych członków oraz zmieniono sekretarza i rzecznika Akademii – Komitet Noblowski gotowy jest nadrobić stracony czas i przyznać od razu dwie nagrody. Cały świat pozna werdykt już w najbliższy czwartek, 10 października, o godzinie 13.00. Czytelnicy będą mogli oglądać relację wideo w oknie poniżej.

Tokarczuk z Noblem?

Nie tylko w Polsce mówi się o możliwej wygranej Olgi Tokarczuk. Pisarka ma na swoim koncie prestiżowe nagrody literackie, dzięki którym zyskała dużą rozpoznawalność wśród anglojęzycznych czytelników. W 2018 roku otrzymała Międzynarodową Nagrodę Bookera za powieść „Bieguni” (w tłumaczeniu Jennifer Croft), rok później była nominowana za „Prowadź swój pług przez kości umarłych” (wraz z Antonią Lloyd-Jones). Z tłumaczką na język francuski, Marylą Laurent, otrzymała również Nagrodę Laure-Bataillon za „Księgi Jakubowe”. Czy to właśnie do polskiej pisarki trafi pamiątkowy medal z podobizną Alfreda Nobla oraz 9 milionów koron szwedzkich?

Typy bukmacherów i analityków

Choć nominacje są tajne, każdego roku spekuluje się na temat określonych pisarzy. A kto ma największe szanse na wygraną? Bukmacherzy stawiają na Kanadyjkę Annę Carson, Chinkę Can Xue i pochodzącą z Gwadelupy Maryse Condé. Ta ostatnia pisarka została rok temu laureatką Nowej Nagrody Literackiej (The New Prize in Literature), zwanej alternatywnym Noblem, gdyż prawdziwego Nobla nie przyznano.

W Polsce bukmacherzy STS jako pierwszą trójkę obstawiają Anne Carson, Maryse Condé i Olgę Tokarczuk. Gdy na autorkę „Domu dziennego, domu nocnego” postawimy 100 zł, możemy wygrać 660 zł (kurs 7.50). Analitycy wymieniają jeszcze takie nazwiska, jak Can Xue, Haruki Murakami, Ludmiła Ulicka, Ngugi wa Thiong'oLászló Krasznahorkai czy Margaret Atwood. Pojawia się również George R.R. Martin – gdy postawimy na niego 100 zł, możemy wzbogacić się o sumę 8888 zł (kurs 101.00).

KONKURS

Zgadnij, kto dostanie Literacką Nagrodę Nobla i wygraj książki! W komentarzu do tej aktualności napisz uzasadnienie dotyczące tego, kto twoim zdaniem zostanie nagrodzony. Ponieważ Akademia wyróżni dwóch twórców, my również wśród trafnych wskazań laureatów wybierzemy dwie najciekawsze wypowiedzi. Zwycięzców nagrodzimy pakietami pięciu książek niespodzianek.

Na przesyłanie odpowiedzi macie czas do najbliższego czwartku, do godz. 12.00. Wyniki konkursu opublikujemy w poniedziałek, 14 października. Regulamin konkursu znajdziecie tutaj. Powodzenia!

Grafika medalu noblowskiego ®© The Nobel Foundation

Powiązane treści:
Wyzwanie czytelnicze LC – temat na październik

Też nie macie pojęcia, kiedy zleciały te wszystkie miesiące? Lipiec, sierpień, a tu nagle na scenę roku wkracza październik. Być może zakopani w szkolnych lekturach nie zauważyliśmy, kiedy dni zrobiły się chłodniejsze. Nie ma jednak tego złego, bowiem Życie zaczyna się dopiero jesienią, kiedy robi się chłodniej. Niezachęcająca do wyjścia spod koca pogoda idealnie nadaje się na czytanie. A nowym wyzwaniem podnosimy nieco czytelniczą poprzeczkę.więcej
W tym roku będą dwie Literackie Nagrody Nobla

Z powodu skandali, jakie wstrząsnęły Akademią Szwedzką, w 2018 roku nie przyznano Literackiej Nagrody Nobla. Fundacja Noblowska potwierdziła obecnie, że w tym roku wręczone zostaną dwie nagrody.więcej
The Man Booker International Prize dla Olgi Tokarczuk

22 maja Olga Tokarczuk i jej tłumaczka na angielski Jennifer Croft otrzymały jedną z najważniejszych literackich nagród, czyli Man Booker International Prize za powieść „Bieguni”. Wyróżnieniem honoruje się autorów najwybitniejszych dzieł literackich z całego świata, przetłumaczonych na język angielski. Od 2016 roku nagroda przyznawana jest również ich tłumaczom.więcej

Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 87  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 1163
Szarlotta
10-10-2019 13:04
No to mamy to! Olga Tokarczuk gratulacje :)
książek: 144
Agunia
10-10-2019 13:29
Super, gratulacje dla Pani Olgi. Drugiego laureata chyba nikomu,nie udało się zgadnąć. Będzie ciekawa "walka"o nagrodę,bo wielu postawiło na Panią Tokarczuk.
książek: 2432
LubimyCzytać
10-10-2019 15:59
Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę. Cieszymy się, że tak wielu z naszych użytkowników trafnie przewidziało sukces Olgi Tokarczuk! Przyjmowanie zgłoszeń zakończyliśmy dziś o godzinie 12.00. Zwycięzców ogłosimy w poniedziałek.
książek: 0
Daisy
11-10-2019 21:11
Tak jak pisałam, kto jak nie Olga Tokarczuk. Hura! !
książek: 2432
LubimyCzytać
14-10-2019 15:42
Konkurs został zakończony. Za wszystkie odpowiedzi dziękujemy!
Wybraliśmy zwycięskie wypowiedzi:


Aevenien


Johel


Serdecznie gratulujemy! Z laureatami skontaktujemy się bezpośrednio.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Psychoza

Jestem pod wrażeniem. Książka nie jest potężnych rozmiarów, stąd jej lektura zajęła mi kilka godzin. To także zasługa wciągającej fabuły. Nie oglądałe...

zgłoś błąd zgłoś błąd