Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/12823/nagroda-literacka-nike-dla-mariusza-szczygla

Nagroda Literacka Nike dla Mariusza Szczygła

7 wartościowy tekst

W niedzielę wieczorem podczas gali w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego przyznano Nagrodę Literacką Nike. Do finału nominowano siedmioro pisarzy – autorów czterech powieści, dwóch książek reporterskich i biografii. Wielkim zwycięzcą został Mariusz Szczygieł. Uhonorowano go podwójnie – otrzymał nagrodę czytelników oraz nagrodę jury. 

Na niedzielnej gali finaliści prezentowali swoje książki i krótko o nich rozmawiali z prowadzącą Grażyną Torbicką. Przypomnijmy, że jury wyróżniło następujące publikacje:

 

Swoją nagrodę przyznali też czytelnicy „Gazety Wyborczej”, którzy wybierali ulubione lektury spośród siedmiu nominowanych książek. Najpierw ogłoszono laureata Nike Czytelników, którym został Mariusz Szczygieł. Chwilę później przyznano główną nagrodę. Grażyna Torbicka, zapraszając pisarza na scenę, zażartowała: „Jak to brzmi: »Nie ma« Mariusza Szczygła?”. Odpowiadając, dziennikarz zaśmiał się: „Najgorzej brzmi w księgarni. Ale dodrukowaliśmy, więc jest”. Będąc na scenie, pisarz zaznaczył:

Dziękuję wszystkim moim czytelnikom, bo kiedy czyta się reportaż, opuszcza się na chwilę swoje życie i żyje cudzym. Cieszę się, że tylu osobom chciało się to zrobić, bo myślę, że dzięki temu świat jest lepszy.

[Opis wydawcy] Nie ma kogoś. Nie ma czegoś. Nie ma przeszłości. Nie ma pamięci. Nie ma widelców do sera. Nie ma miłości. Nie ma życia. Nie ma fikcji. Nie ma właściwego koloru. Nie ma komisji. Nie ma grobu. Nie ma siostry. Nie ma klamek. Nie ma niebieskich tulipanów. Nie ma nie ma.
Rozmówcami Szczygła są ludzie z różnych światów: czeska poetka, ukraiński żołnierz, polska księgowa, izraelska pisarka, a także jego ojciec, z którym autor wybiera się ostatni raz w życiu do Pragi. Nad książką unosi się rada, którą dała autorowi Hanna Krall: „Wszystko musi mieć swoją formę, swój rytm, panie Mariuszu. Zwłaszcza nieobecność".

– Książka Szczygła jest hybrydą, chimerą, często pozostaje na antypodach spójnej opowieści. Bo nie ma też nici łączącej, gwoździa egzystencji. Archiwum istnienia pozostanie rozsypane, fragmentaryczne i częściowe, ale pisarz wykonuje swoją pracę. Musimy troszczyć się o to, dla czego ciągle brakuje nam słów, i robić miejsce dla tych, których już nie ma. Inni może też kiedyś zrobią to dla nas i za nas. Wielka literatura robi to od zawsze i Mariusz Szczygieł dołączył do jej twórców – mówił w laudacji na cześć laureata Marek Zaleski, przewodniczący jury Nagrody Literackiej Nike.

Nagroda Nike przyznawana jest za najlepszą książkę wydaną w poprzednim roku. Wyboru dokonuje jury, w tym roku w składzie: Teresa Bogucka, Agata Dowgird, Maryla Hopfinger, Dariusz Kosiński, Anna Nasiłowska, Antoni Pawlak, Paweł Próchniak, Joanna Szczęsna i Marek Zaleski (przewodniczący). Zwycięzca nagrody otrzymał 100 tys. zł i statuetkę projektu Gustawa Zemły.

Laureatem Nagrody Nike w 2018 roku został Marcin Wicha za książkę „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”. On również zdobył nagrodę jury oraz Nike Czytelników. 

Organizatorami konkursu są Fundacja Nagrody Literackiej „NIKE” i „Gazeta Wyborcza”, fundatorem Fundacja Agory.

Powiązane treści:
Oto finaliści Nagrody Literackiej Nike 2019

W finale Literackiej Nagrody Nike 2019 znalazło się siedem książek. Wśród nich także te, które zdobyły uznanie nie tylko krytyków, lecz także szerokiego grona czytelników. Na liście finalistów są Aleksander Kaczorowski, Marcin Kołodziejczyk, Małgorzata Rejmer, Zyta Rudzka, Juliusz Strachota, Mariusz Szczygieł i Szczepan Twardoch.więcej
Czerń ustąpiła miejsca szarości. Rozmowa z Małgorzatą Rejmer

Lata terroru straumatyzowały rzesze ludzi w Albanii. Jak gruba jest jeszcze warstwa błota, które dzisiaj pokrywa ten kraj? O trudnym wydobywaniu głosów komunistycznej Albanii, współczesnym obliczu Shqipërii oraz o nowej książce „Czekają nas piękne dni” rozmawiamy z Małgorzatą Rejmer – której „Błoto słodsze niż miód” zakwalifikowano do finału Nagrody Literackiej Nike.więcej
Olga Tokarczuk nominowana do National Book Award

Tygodnik „The New Yorker” ogłosił długą listę nominowanych do National Book Award w kategorii literatura tłumaczona na język angielski. Widnieje na niej nazwisko polskiej pisarki.więcej

Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 12  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 1882
Renax
07-10-2019 06:03
Gratuluję!
książek: 1006
malena
07-10-2019 08:38
Wszystkie szczygły o tym śpiewały, więc nie warto było strzyc uszami. Dotykanie siusiakami lub ich atrapami, wzajemne, nieskrępowane, bezwstydne niemal. Przenośne, ale może też i dosłowne, któż to wie. To nie dziwi, dziwi jednak nagroda czytelnicza. No ale tutaj myk za kurtynę z napisem: "De gustibus non est disputandum", więc nie ma co liczyć na jakieś wyjaśnienie, które pozwoliłoby zrozumieć... Wszystkie szczygły o tym śpiewały, więc nie warto było strzyc uszami. Dotykanie siusiakami lub ich atrapami, wzajemne, nieskrępowane, bezwstydne niemal. Przenośne, ale może też i dosłowne, któż to wie. To nie dziwi, dziwi jednak nagroda czytelnicza. No ale tutaj myk za kurtynę z napisem: "De gustibus non est disputandum", więc nie ma co liczyć na jakieś wyjaśnienie, które pozwoliłoby zrozumieć ten wybór. Nie ma, nie ma nadziei, że to się zmieni. Kto następny? Iwasiów? Żulczyk?
pokaż więcej
książek: 1550
vandenesse
07-10-2019 08:59
Jeszcze chyba nigdy nie cieszyłam się aż tak bardzo, że ktoś został nagrodzony :)) Mariusz Szczygieł swego czasu powtarzał jak mantrę, że "Śmierć pięknych saren" jest najbardziej antydepresyjną książką na świecie - parafrazując te słowa uważam, że Mariusz Szczygieł jest najbardziej antydepresyjną osobą na świecie. Bardzo lubię jego felietony a jak bardzo ciekawym i fajnym jest człowiekiem... Jeszcze chyba nigdy nie cieszyłam się aż tak bardzo, że ktoś został nagrodzony :)) Mariusz Szczygieł swego czasu powtarzał jak mantrę, że "Śmierć pięknych saren" jest najbardziej antydepresyjną książką na świecie - parafrazując te słowa uważam, że Mariusz Szczygieł jest najbardziej antydepresyjną osobą na świecie. Bardzo lubię jego felietony a jak bardzo ciekawym i fajnym jest człowiekiem pokazują też jego wpisy na fb czy instagramie - zasadniczo fb to samo zło ;) ale nie manie go pozbawia czasem fantastycznych rzeczy.
Szczygieł wzbudza skrajne emocje - można go chyba albo kochać albo nienawidzić, jedni go lubią innym szalenie działa na nerwy - ja zdecydowanie jestem za Szczygłem :)
pokaż więcej
książek: 894
ścichapęk
07-10-2019 09:26
Niestety, ale "Nie ma" nawet nie stało obok "Błoto słodsze niż miód" Rejmer. Zupełnie nie rozumiem jury.
książek: 547
Armand_Duval
07-10-2019 11:53
Kółko wzajemnej adoracji MichNike jak zwykle w formie.
książek: 1195
Allie
07-10-2019 18:51
Kółko tych, którzy nie przeczytali ani jednej nominowanej książki, ale muszą się wypowiedzieć - również.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Znany szum morza

Poruszająca historia pewnej miłości... Ukazana jest miłość do dziecka w sposób szczególny. Ciekawe zamknięcie 3 tomowej sagi rodzinnej, która musi uci...

zgłoś błąd zgłoś błąd