Prywatni detektywi: książki, w których grają role główne

Anna Sierant Anna Sierant
16.05.2022

Prywatni detektywi to, obok policjantów czy prokuratorów, bohaterowie, którzy najczęściej odpowiadają w powieściach (ale nie tylko) za rozwiązywanie skomplikowanych zagadek. Nie są im straszne zakrojone na szeroką skalę kradzieże czy brutalne morderstwa – oni (prawie) zawsze znajdą sprawców. Jeśli lubicie książki, w których występuje postać prywatnego detektywa, poniżsi bohaterowie powinni zdobyć wasze czytelnicze serca.

Prywatni detektywi: książki, w których grają role główne cottonbro z Pexels / Canva

C. Auguste Dupin

Szlachcic uwielbiający rozwiązywać zagadki kryminalne. Często nazywany pierwszym detektywem w historii literatury, zajmował się rozwikływaniem tajemniczych spraw amatorsko (i choć z tego powodu trudno go nazwać prywatnym detektywem, to jako jego pierwowzór znalazł się w tym zestawieniu). Postać C. Auguste’a Dupina stworzył Edgar Allan Poe, po raz pierwszy pojawia się ona w noweli „Morderstwo na Rue Morgue” z 1841 roku. Dupin, podobnie jak później Sherlock Holmes czy Herkules Poirot, był mistrzem dedukcji, potrafił wnikliwie obserwować otoczenie, a na podstawie drobiazgów, na które nikt inny nie zwróciłby uwagi, dochodził do bardzo ważnych wniosków. Podobnie jak detektyw Poirot wobec inspektora Jappa, Dupin uwielbiał okazywać swoją intelektualną wyższość panu G., prefektowi paryskiej policji. Detektyw chętnie podejmował też nowe wyzwania, a im zagadka wydawała się trudniejsza, z tym większym entuzjazmem przystępował do jej rozwiązywania.

Arthur Conan Doyle, który stworzył Sherlocka Holmesa pół wieku później, nawiązał zresztą w „Studium w szkarłacie” do postaci Dupina. Doktor Watson porównuje swojego przyjaciela właśnie do tej postaci, na co jednak Sherlock, z właściwym sobie brakiem skromności, odpowiada:

Sądzi pan zapewne, że pochlebia mi porównanie z Dupinem? Ja jednak myślę, że był on dość miernym typem. Ten jego trick, gdy po kwadransie milczenia wdziera się trafną uwagą w myśl przyjaciela, jest bardzo efektowny, ale i powierzchowny. Niewątpliwie miał on genialne zdolności analityczne, ale nie był takim fenomenem, jak Poe sobie wyobrażał.

Jak napisał o „Morderstwie na Rue Morgue” (ocena 6,2/10) użytkownik ThePolishCowboy:

Czuć tu upływ czasu, styl się nieco zmienił, a same umiejętności Dupina są mocno przesadzone. Mimo to cała historia trzyma w napięciu i z zainteresowaniem przeczytałem ją aż do końca (dość zaskakującego!).

Herkules Poirot

Zestawienia książkowych detektywów nie mogłabym nie zacząć od Herkulesa Poirot – jajogłowego Belga zachwycającego innych (a przede wszystkim samego siebie) pracą swoich szarych komórek. Postać stworzona przez Agathę Christie po raz pierwszy pojawiła się w powieści „Tajemnicza historia w Styles” z 1920 roku, choć większy rozgłos zyskało „Zabójstwo Rogera Ackroyda” z roku 1926. Po raz ostatni czytelnicy mogli podziwiać inteligencję i spryt Poirota w wydanej w 1975 roku „Kurtynie”. Warto jednak dodać, że spadkobiercy Agathy Christie zgodzili się na to, by Sophie Hannah przywróciła detektywa do życia i pisała kolejne książki z jego udziałem – do tej pory ukazały się cztery powieści z cyklu „Nowe sprawy Herkulesa Poirota”.

Belgijski detektyw, który pojawił się w ponad 30 książkach Christie na przestrzeni aż 55 lat, to postać, która może budzić podziw swoją nieustępliwością w dążeniu do rozwiązania danych zagadek, uważnością w obserwowaniu innych ludzi i umiejętnym interpretowaniu ich zachowań. Sam Poirot również doskonale zdaje sobie sprawę ze swoich zalet i nierzadko daje odczuć innym osobom (biedny kapitan Hastings!), że czuje się od nich po prostu mądrzejszy. No i bardzo dużą wagę przykłada do swoich perfekcyjnie ułożonych wąsów i butów, które zawsze stara się mieć czyste i lśniące. Poirot bywa więc i interesujący, i irytujący, co potwierdziła Agatha Christie, która większą sympatią darzyła inną ze swoich postaci – pannę Marple.

Powieścią z cyklu o Herkulesie Poirot, która uzyskała w serwisie lubimyczytać.pl najwyższą ocenę, jest „Morderstwo w Orient Expressie” (7,8/10). Jak napisała o niej użytkowniczka MrM:

Książka utkwiła mi w pamięci, choć czytałam ją stosunkowo dawno. Do dziś pamiętam emocje, które towarzyszyły mi podczas lektury. Spośród kilku książek Christie, które przeczytałam – ta jest najlepsza. Rozwiązanie zagadki było naprawdę satysfakcjonujące i do ostatnich chwil się go nie spodziewałam.

Philip Marlowe

Philip Marlowe, lat 38, prywatny detektyw z licencją i wątpliwą reputacją, został wczoraj wieczorem aresztowany przez policję podczas czołgania się pod Mont Blanc z koncertowym Steinwayem na plecach. Przesłuchany na posterunku Marlowe oświadczył, że fortepian jest prezentem dla Maharadży Kuku-na-Muniu.

Raymond Chandler, „Siostrzyczka”

Marlowe – miłośnik alkoholu, cygar i pięknych kobiet, człowiek o ironicznym poczuciu humoru – po raz pierwszy pojawił się na kartach książek Raymonda Chandlera w 1939 roku, w powieści „Głęboki sen”. Co ciekawe, z czasem detektyw stał się tak znaną postacią, że ostatnią z książek z jego udziałem dokończył po śmierci Chandlera Robert B. Parker. Sam Chandler twierdził, że istotą postaci Marlowe’a jest fakt, iż ten żyje pracą. I choć, jak każdy człowiek, musi on coś zjeść, wyspać się czy ubrać, to czytelnicy nie doczekają się ustabilizowania jego życia prywatnego. Marlowe miał więc wiele partnerek, ale jego sprawy osobiste zawsze pozostawały w cieniu, na pierwszym planie była praca. Philip miał się nigdy nie ożenić. A jednak koniec końców stało się zupełnie inaczej – detektyw w „Tajemnicach Poodle Springs” (choć to właśnie ostatnia książka Chandlera, dokończona przez Parkera, to jednak ten pierwszy zbudował jej szkielet) nie tylko ma żonę, ale jest nią na dodatek Linda Potter. Inny pisarz, Ed McBain, nazwał ją nawet „jedną z najmniej udanych i najmniej atrakcyjnych postaci kobiecych stworzonych przez Chandlera”.

Zanim jednak Marlowe się ustatkował, żył i zachowywał się tak, że to właśnie jego postać stała się wzorem dla wielu innych książkowych detektywów w przyszłości. Mężczyzna był samotnym i pełnym wewnętrznego smutku człowiekiem, który na zewnątrz sprawiał wrażenie cynicznego bawidamka, z dużą częstotliwością rzucającego kolejne cięte żarty wobec swoich rozmówców. Ten mający skomplikowane relacje z kobietami i policją człowiek wewnątrz pozostawał jednak (trochę posiniaczonym) romantykiem, spędzającym wolny czas na czytaniu i graniu w szachy. Kiedyś pracował dla prokuratora okręgowego, jednak zwolniono go za niesubordynację. Motyw zdolnego buntownika, który postanawia dochodzić sprawiedliwości, pracując na własne konto, do dzisiaj nie stracił w powieściach detektywistycznych (i nie tylko) na aktualności.

Najlepiej oceniane przez użytkowników lubimyczytać.pl z cyklu z Marlowe’em „Długie pożegnanie” (ocena 7,3/10) otrzymało od Robert Ziębińskiego taką opinię:

Cóż mogę powiedzieć ponad to, że jest to jedna z najważniejszych współczesnych powieści. Przez przypadek kryminał, a tak naprawdę egzystencjalizm czystej wody. Wracam średnio raz w roku.

Enola Holmes

„Enola to wspaniała, wyjątkowa (…) bohaterka. Przesuń się, Sherlocku!” – napisał magazyn „School Library Journal” po tym, jak Nancy Springer wydała swoją pierwszą powieść o młodszej siostrze słynnego detektywa, „Sprawę zaginionego markiza”. Choć powieści są współczesne, ich akcja rozgrywa się w XIX-wiecznej Anglii, w której prym wśród książkowych detektywów wiódł właśnie wspomniany wyżej Sherlock Holmes. Nancy Springer stworzyła postać jego młodszej siostry, której życie – jako (dorastającej) kobiety – w tamtych czasach nie było najłatwiejsze. Gdy w dniu urodzin nastolatki jej matka postanowiła opuścić rodzinny dom, zostawiając ją jednak z niemałą sumą pieniędzy, dziewczyna postanowiła, że zrobi wszystko, by odnaleźć rodzicielkę. A przy okazji uwolnić się spod niechcianej kurateli starszych braci, którzy przyszłość młodej panienki widzieli inaczej niż ona sama.

Enola trafiła więc do Londynu, gdzie nie tylko szukała matki, ale i rozwiązywała zagadki, prowadząc agencję detektywistyczną pod męskim pseudonimem. Nikt by przecież kobiecie, na dodatek nieletniej, nie pozwolił na to, by prowadziła własną firmę. Owego mężczyzny nigdy nigdzie nie widziano, za to wszystkie jego sprawy rozwiązuje tak naprawdę właśnie Enola. A tych jest niemało: najpierw znika markiz, potem księżna, pojawiają się złowieszcze bukiety i tajemnicze wachlarze. Nastolatka dzięki swojej inteligencji, sprytowi, odwadze rozwiązuje wszystkie zagadki, które ma do rozwikłania. W detektywistycznej sztuce radzi sobie nawet lepiej niż jej słynny brat.

O „Sprawie tajemniczego zniknięcia księżnej”, ocenionej przez czytelników na 8,0/10, użytkowniczka Eve25 napisała:

Historia Enoli idealnie pokazuje, że w życiu można osiągnąć wszystko, jeśli się tego dostatecznie mocno pragnie i ze wszystkich sił dąży do spełnienia owych pragnień. Nancy Springer napisała niezwykle wciągającą, pełną przygód opowieść, w której kryminalne łamigłówki przeplatają się z wyjątkowymi wartościami, dzięki czemu książka staje się wyjątkowa.

Cormoran Strike

J.K. Rowling już nieraz udowodniła, że świetnie sobie radzi w niejednym gatunku literackim. Najbardziej znana jest oczywiście jej seria (nie tylko) dla dzieci i młodzieży o Harrym Potterze, ale pisarka ma na swoim koncie również m.in. powieść obyczajową „Trafny wybór” czy książki o Cormoranie Strike’u, tworzone pod pseudonimem Robert Galbraith. Londyński detektyw kiedyś studiował na Oxfordzie, ale przerwał naukę, by wstąpić do armii. Podczas akcji w Afganistanie stracił nogę, dlatego korzysta z protezy, co wiąże się dla niego z niemałym bólem i powoduje dodatkowe trudności w prowadzeniu śledztw. Cormoran pracuje razem z Robin Ellacott, która z asystentki staje się równoprawną wspólniczką. I z którą łączą mężczyznę skomplikowane relacje prywatne, jednak na polu zawodowym duet ten radzi sobie świetnie.

Strike nie ma przekonania do najnowszych technologii, woli skupiać się na tradycyjnych metodach śledztwa: obserwowaniu konkretnych osób, zdobywaniu na ich temat informacji, nie za sprawą internetu, ale np. od związanych z nimi ludzi. Świadomość własnej niesprawności fizycznej nierzadko budzi w Cormoranie złość, detektyw bywa gwałtowny w swoich działaniach, zawsze stara się postępować uczciwie, znaleźć jak najwięcej możliwych tropów, mogących prowadzić do rozwiązania zleconej sprawy. Choć jego ojciec to prawdziwa gwiazda, a i on nieraz – dzięki rozwiązanym śledztwom – stał się bohaterem mediów, to nienawidzi wręcz znajdować się w centrum zainteresowania.

Spośród wszystkich powieści o Strike’u najwyżej oceniona przez użytkowników lubimyczytać.pl została „Niespokojna krew” – piąty z tomów. Użytkowniczka Bookalicious napisała o nim (jak i o całym cyklu) tak:

Seria o Cormoranie jest zdecydowanie jedną z moich ulubionych serii kryminalnych, z wielką niecierpliwością wyczekuję kolejnych części „przygód” detektywa. Miała swoje wzloty i upadki, jednak zawiera w sobie wszystko to, co u Rowling kochamy najbardziej – świetny styl, bardzo dobrze rozbudowani psychologicznie bohaterowie, których uwielbiamy bądź szczerze nie lubimy.

A których prywatnych detektywów z książek wy lubicie najbardziej? Czekam na wasze propozycje w komentarzach!


komentarze [10]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
8_oclock 03.09.2022 09:38
Czytelniczka

Prywatny detektyw z książki "Siedem kamyków", której nie ma w serwisie LC, a ja ciągle odkładam moment, kiedy ją tam umieszczę. Naprawdę nikt nie czytał?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
fiu 19.05.2022 17:08
Czytelnik

Harry Dresden jedyny mi znany mag detektyw.  

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
almos 17.05.2022 20:24
Bibliotekarz

Prywatny detektyw Lew Archer, bohater powieści Rossa MacDonalda. 
Dawid Wolski z książek Wojciecha Chmielarza. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
nordvargr 17.05.2022 18:56
Czytelnik

Deckard. Tylko. czyatywałem w zyciu Joe Alexa, lubię czarny kryminał z Marlowem, ale... Deckhard!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Wawrzyniec_Wiór 17.05.2022 16:31
Czytelnik

Jest jeszcze Samuel Spade, tyko nie wiem, czy bardziej znany dzięki książce Dashiella Hammetta, czy kreacji Humphreya Bogarta.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Emma 16.05.2022 20:26
Czytelniczka

Według mnie najwspanialsza jest panna Marple, która nie występuje oficjalnie jako detektyw, ale z wielkim wdziękiem rozwiązuje zagadki kryminalne.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Meszuge 16.05.2022 18:53
Czytelnik

"Detektyw Watson " - a w jakiej książce występuje detektyw Watson?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Beata 16.05.2022 18:39
Czytelnik

Detektyw Konpoka z "Pięć przygód detektywa Konopki autorstwa Janusza Domagalika . Oczywiście Mister Hopkins, z książek Herlingera, który pod pozorem podróży w czasie i rozwiązywania różnych tajemnic i zagadek, przemyca mnóstwo wiedzy. Nieśmiertelny Pan Samochodzik, który nie jest detektywem, ale jest w stanie rozwikłać niejedną zagadkę. Wszystko to dla dzieci. A dla...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Poetessa 16.05.2022 16:40
Czytelnik

Moje ulubione typy: 
Komisarz Maigret z powieści G. Simenona
Komisarz Montalbano z cyklu powieści A. Camilleriego
Są to co prawda prawdziwi policjanci, a nie prywatni detektywi, jednak ich sposób pracy jest raczej samotniczy; Montalbano jest dziwakiem i też ma skomplikowane relacje damsko-męskie.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Anna Sierant 16.05.2022 15:30
Redaktor

Zapraszam do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post