rozwińzwiń

Tajemnicza historia w Styles

Okładka książki Tajemnicza historia w Styles Agatha Christie
Okładka książki Tajemnicza historia w Styles
Agatha Christie Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Herkules Poirot (tom 1) Seria: Agatha Christie: Kolekcja Kryminałów kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Herkules Poirot (tom 1)
Agatha Christie: Kolekcja Kryminałów
The Mysterious Affair at Styles
Wydawnictwo Dolnośląskie
2014-11-06
2014-11-06
Tadeusz Jan Dehnel
Christie Poirot kryminał morderstwo śledztwo rezydencja spadek trucizna

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Bardzo dobre Posłowie. Nie wiedziałem że w oryginale jest Hercules bez S - cytując już klasyka ;D sporo naprawdę interesujących ciekawostek. Sprytnie wymyśliła sobie Christie z jego narodowością, żeby Anglicy się nie czepiali jaki to ten Hercules jest zły, niepasujący do Anglii itd. Zrobiła go obcokrajowcem i załatwione. Spryciula! Podoba mi się też u Christie to że nie ukrywała fascynacji Sherlockiem i na nim się wzorowała. Dodała od siebie parę cech charakterystycznych i tak o to otrzymaliśmy Herculesa. Co do książki - dla mnie te kryminały przeważnie mocno zakręcone jeśli chodzi o odgadnięcie mordercy i nie sposób dojść do rozwiązania zagadki i ....za to je bardzo lubię! Te wydania Dolnośląskie to istny majstersztyk! Ale to powie każdy jak weźmie książkę do ręki.

Postanowiłam przeczytać wszystkie książki Agathy Christie, więc zaczęłam od jej pierwszej historii. I jestem zakochana. Wszystko mi się tu podobało, a zagadka była tak wciągająca, że nawet będąc w pracy myślałam o tym, kto mógł zabić. Z wielkim zainteresowaniem śledziłam kolejne pojawiające się poszlaki i jestem usatysfakcjonowana zakończeniem. Nie ma to jak klasyka kryminału.

„- Gdyby wszyscy zdawali sobie sprawę, jak łatwo otruć człowieka przez pomyłkę, nie dowcipkowaliby na ten temat.”

Na moje pierwsze spotkanie z królową kryminałów wybrałam jej pierwszą książkę. Niestety, powieść mnie nie wciągnęła. Nie będzie to mój ulubiony kryminał, czytanie strasznie mi się dłużyło. Historia jest przedstawiona w formie pierwszoosobowej narracji i zawiera dużo irytujących mnie wywodów. Ogólnie ciekawy pomysł na intrygę jednak sposób przedstawienia jej i bohaterowie, którzy mnie totalnie nie porwali zdecydowanie na minus. Z pozytywów fajnie było przenieść się w klimat Anglii 100 lat temu, który był dobrze przedstawiony w powieści.
Zdaję sobie sprawę z tego, że jest to pierwsza powieść tej autorki więc zapewne dam w przyszłości szansę jej innym książkom.

Agatha Christie i jej debiutancka powieść kryminalna - „Tajemnicza historia w Styles” to klasyka gatunku. Klimat starej angielskiej posiadłości, rodzinne sekrety, mnogość poszlak i podejrzanych oraz śledztwo pełne nieoczekiwanych zwrotów akcji to główne cechy książki. W rozwikłaniu zagadki bierze udział sympatyczny, ekscentryczny detektyw Herkules Poirot, który słynie z nieszablonowych metod śledczych i jest bardzo drobiazgowy. Co chwilę wpada on na jakiś „drobny pomysł”. Cały przebieg śledztwa ukazany jest z perspektywy kapitana Hastingsa, który odgrywa rolę narratora i zarazem jest niezbyt błyskotliwym przyjacielem „małego Belga”. Przedstawicielami oficjalnych organów ścigania są oficerowie Scotland Yardu: Japp oraz Summerhaye. To klasyczny model trójkąta bazujący na relacji: genialny detektyw, pomocnik - przyjaciel, sceptycznie nastawione służby. Ciekawa, ponadczasowa historia, przemyślana intryga oraz wyrafinowany język sprawiają, że lekturę czyta się z przyjemnością i dużym zainteresowaniem. Zdecydowanie polecam!

Moje pierwsze spotkanie z autorką. Żałuję że tak późno. Muszę przyznać że bawiłem się doskonale.
Świetna pozycja. Od razu sięgam po następną.

Świetna pozycja. Od razu sięgam po następną.

Dobrze się to czytało. Uwielbiam takie klimaty. Książki mistrzyni kryminału zawsze poprawiają mi humor.

Krotka, ale fajna ksiazka. Bardzo mi sie podobala. Ogolnie lubie Poirota i miss Marple, ale ta historia jakos bardziej do mnie trafila niz niektore poprzednie!

Kontuzjowany podczas I wojny światowej Arthur Hastings
odpoczywa w posiadłości przyjaciela. Niedaleko mieszka uchodźca z Belgii , były policjant , Herkules Poirot. W posiadłości dochodzi do niewyjaśnionego zgonu. Herkules Poirot włącza się do śledztwa , pomaga mu Hastings - to ich pierwsza wspólna sprawa.
Książka ukazała się ponad 100 lat temu -to doskonały debiut Agathy Christie.
Herkules Poirot ma już tutaj wszystkie swoje charakterystyczne cechy. Wygląd zewnętrzny : niewysoki człowiek z jajowatą głową i imponującym wąsem , przesadnie elegancki , przed wyjściem z domu starannie czyszczący małą szczoteczką ubranie . Pedant , uwielbiający symetrię i geometryczne kształty . Zarozumiale wierzy w swoją nieomylność. Kiedy odkryje coś ciekawego , oczy świecą mu się na zielono. Jest też mowa o szarych komórkach , chociaż jeszcze nie są to " małe , szare komórki".
Ostatnio robię " reread" [ jakby powiedziały młode recenzentki] książek Agathy Christie , które były masowo wydawane w latach 90-tych. Na swoje nieszczęście , te najbardziej popularne, najciekawsze gdzieś tak dobrze schowałam , że nie mogę ich znależć więc czytam te mniej znane. Dochodzę do wniosku , że autorka w niektórych z nich miała świetne pomysły , ale ich nie dopracowywała , w innych znowu wymyślała nieprawdopodobnie skomplikowany sposób zapewnienia sobie przez mordercę , alibi. Czyta się to bardzo przyjemnie , ale po zastanowieniu , można dojść do wniosku , że sporo w tym nielogiczności.
Natomiast " Tajemnicza historia ....." jest skonstruowana wzorowo. Wprowadzenie nieco przerysowanych postaci jest usprawiedliwione , a samo morderstwo dobrze pomyślane , bez przesadnej brawury. Ten kryminał nie będzie się podobał czytelnikom lubiącym szybką akcję , brutalne morderstwa lub opis "nagiego życia" we współczesnym rozumieniu. Jednak w swoim gatunku - niespiesznych , łagodnych kryminałów z dość przewidywalnym wątkiem obyczajowym - jest to świetna opowieść - mam nadzieję , że znajdzie swoich amatorów.

Kontuzjowany podczas I wojny światowej Arthur Hastings
Książka ukazała się ponad 100 lat temu -to doskonały debiut Agathy...

To było moje drugie spotkanie z twórczością Agathy Christie. Pierwsze wspominam całkiem dobrze, mimo że tam mordercę udało mi się trafnie wytypować. Tutaj podeszłam z podobnym nastawieniem, a więc, że będzie to przyjemna lektura, ale nie jakaś zaskakująca... No to srogo się pomyliłam. Zazwyczaj, gdy ujawnią się już jakieś okoliczności i poczynię sobie pewne spostrzeżenia, to wybieram podejrzanego i staram się do końca go trzymać. Pierwsza myśl zawsze jest najlepsza, a już nie raz zmieniając wybór w trakcie czytania, potem okazywało się, że pierwszy strzał był trafiony. Więc teraz twardo się trzymam, tym razem jednak chyba zbyt mocno, bo jedno ogniwo, jak to określał Hercules Poirot, mi zgrzytało i nie mogłam znaleźć na to rozsądnego wytłumaczenia. Ale do 12 rozdziału wszystko wskazywało na to, że mam rację! Jednak potem... potem wszystko się posypało, a wyjaśnienie po prostu, w końcu, mnie zaskoczyło, podobnie jak sposób rozumowania Poirota. W życiu nie potrafiłabym wyciągnąć takich wniosków ze znalezionych poszlak, po czym zbudować na nim teorię, zwykle jak najbardziej prawdziwą. Bohater na szczęście nie jest nieomylny, czasem zbłądzi, czasem zbytnio się zapędzi, ale i tak robi wrażenie.

Książka jest krótka, czyta się ją szybko, a do tego angażuje czytelnika w zabawę w detektywa, aby trochę się wysilił, pomyślał, połączył fakty. I to najbardziej mi się podobało! Że można snuć własne domysły, samodzielnie starać się wyłuskać z informacji tylko te istotne, a potem stworzyć własny porter sprawcy i na koniec porównać go z faktycznym mordercą, aby przekonać się, jak bardzo się myliło. Nie ma w tym tekście niepotrzebnych wątków, zapychaczy, zbytecznych postaci, rozwlekłych opisów czy pustych dialogów, dzięki czemu można po prostu skupić się na czerpaniu przyjemności z samego czytania.

Zdecydowanie polecam!

Klasyka gatunku