Kurtyna

Okładka książki Kurtyna Agatha Christie Patronat LC
Okładka książki Kurtyna
Agatha Christie Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Herkules Poirot (tom 39) Seria: Jubileuszowa Kolekcja Agathy Christie kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller

Oficjalne recenzje i

Kurtyna opadła

Link do recenzji

1196 98 78

Kurtyna powstała podczas II wojny światowej i została zdeponowana w banku. Agatha Christie obawiała się, że zginie podczas bombardowania Londynu. Przed przeczytaniem Kurtyny warto przypomniec sobie pierwszy kryminał Agathy, czyli Tajemniczą historię w Styles, ponieważ akcja wraca w to samo miejsce. Nawet pierwszym widokiem Hastingsa w Kurtynie jest ten sam widok co w Tajemniczej historii. Niesamowite, jak dobrze się czyta tę książkę. Agatha byla wtedy w szczytowej formie.

Przepiękne wydanie kolejnej książki Agathy Christie skusiło mnie do dalszego zapoznania się zarówno z pisarką, jak i jej bohaterami. Może nie jest najlepszą pozycją Autorki, ale mam do niej wyjątkowy sentyment, ze względu na to, że jest ostatnią powieścią Agathy Christie z udziałem Herkulesa Poirota.

Kurtyna zapadła! Koniec...powinno być ostrzeżenie, żeby przeczytać tę książkę jako ostatnią z cyklu o Poirocie! ;)
Wspaniała. Nic dodać, nic ująć.

Wspaniała. Nic dodać, nic ująć.

I stało się...
Kurtyna opadła....tam, gdzie wszystko się zaczęło...

Będę tęsknić...i, troszkę, złościć się też! (za zakończenie, dosłownie, i w ogóle!)

I stało się...
Kurtyna opadła....tam, gdzie wszystko się zaczęło...

Pamiętajcie, jeżeli zamierzacie przeczytać cykl kryminałów o detektywie Poirot, to Kurtynę zostawcie sobie na sam koniec. Dobra rada;)

dobra, ale zakończenie mi się stanowczo nie podobało.

dobra, ale zakończenie mi się stanowczo nie podobało.

Pani Agatha jak zawsze świetnie prowadzi akcje kryminału. Zagadka ciekawa, rozwinięta. Jest to książka, w której poznajemy koniec historii Poirota, dlatego nie polecam sięgać po nią na początku przygody z Panią Agathą.

Każda książka Mistrzyni to 10! Każda przeczytana jest kilka razy, mam je pod ręką, bo we własnej biblioteczce :)

Aż trudno mi uwierzyć, że to koniec Poirota. Przez siedem lat dostarczał mi masę rozrywki, bawił, zastanawiał, ostatecznie też i wzruszał. Nigdy nie udało mi się rozwiązać żadnej z jego zagadek, co tylko potwierdza talent pani Christie, bo łatwiejsze kryminały rozkminiałam zawsze bez problemu. Ta część ma w sobie sporo smutku i nostalgii. No i stare, dobre Styles... I kto by pomyślał, że to się tak skończy. Aż brak mi słów. Po prostu cieszę się, że dane mi było spędzić tyle chwil z Poirotem.

Jakbym miała opisać tę książkę tylko jednym zdaniem to napisałabym, że zakończenie kariery Herkulesa Poirot w wielkim stylu.

Jest to druga książka Agathy Christie, która po "Morderstwie w Orient Ekspressie" otrzymuje ode mnie ocenę 10/10.

Czuję taką melancholię po przeczytaniu tej historii jakbym żegnała się z Herkulesem, a przecież przede mną do poznania jeszcze tyle książek z jego przygodami i nie żałuję, że poznałam jej zakończenie, bo teraz już wiem, że do końca trzyma wysoki poziom.

Intryga tzw. zamkniętego pokoju, a w „Kurtynie” zamkniętego pensjonatu to motyw, w którym moim zdaniem Christie jest mistrzynią. Wiem, że zbrodnię może popełnić tylko kilka osób, a i tak co chwila wątpię kto. Będąc już niby pewną dostaję od autorki cios, że wiem już, że nic nie wiem. 🙈🙉
Poirot jest już schorowanym człowiekiem i możemy się spodziewać, że prędzej zawiedzie jego ciało niż umysł, który do końca pozostaje bystry jak czterdzieści lat temu. Do Styles zaprasza swojego przyjaciela Hastingsa, który ma być jego uszami i oczami. W tej książce znajdziemy mało popularne motywy w kryminałach, bo po pierwsze Poirot wie kim jest przyszły morderca, ale zostawia tę wiadomość dla siebie i nie może wskazać tej osoby, bo bez popełnienia zbrodni i ciała nie ma zbrodniarza. Z resztą to bardzo niebezpiecznie moralnie sprawa nawet w dzisiejszych czasach, bo czy mamy prawo zatrzymywać kogoś kto z dużą dozą prawdopodobnośći popełni zbrodnię jeszcze przed faktycznym tego dokonaniem ratując potencjalną ofiarę. W świetle prawa skazujemy niewinną osobę, bo do końca nie wiadomo czy popełni zbrodnię, ale potem jest za późno dla ofiary. Nie ma tutaj dobrego wyjścia, a jednak Poirot podejmuje się niemożliwego.

Jak nie lubicie spoilerów to czytajcie tę książkę prawidłowo na samym końcu, bo jest trochę odniesień do innych tytułów.

Bardzo ją jeszcze raz polecam. 👍