rozwińzwiń

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Drugi debiut J.K. Rowling

1097 48 165

Ciężko, po 80 stronach utknęłam. Magii brak. Wulgaryzmy tylko po to, żebym czytając nie miała wątpliwości, że to nie Harry Potter.
Może kiedyś skończę.

Może kiedyś skończę.

Obraz małego angielskiego miasteczka, różnych charakterów, które żyją aferami w miejscu pełnym nierówności społecznych. Nie ma tutaj jednolicie dobrych i złych postaci, autorka świetnie buduje różne charaktery, zapętla intrygę i pokazuje jak wszyscy w tym miejscu na siebie wpływają, nawet gdy nie obchodzi ich nic poza czubkiem swojego nosa.

Bardzo dobra, mocna, wulgarna i prawdziwa i moim zdaniem super tłumaczenie

Bardzo dobra, mocna, wulgarna i prawdziwa i moim zdaniem super tłumaczenie

Mocna, gorzka opowieść

Mocna, gorzka opowieść

Książka jest o tym jak małostkowi i paskudni potrafią być ludzie. Jak łatwo jest wskazać kogoś palcem i obwinić go za całe zło, które nas spotkało i którego sami się dopuściliśmy. Fabuła opowiada o małym angielskim miasteczku ale schematy w niej ukazane są uniwersalne i z pewnością, każdy z nas spotkał w swoim życiu ludzi dla których ogadywanie i nieszczęście innego człowieka jest największą satysfakcją.

Wyjątkowo nużąca powieść.
Nie jestem zwolenniczką ogromnej ilości bohaterów, a tu jest ich naprawdę za wielu.
Nie ułatwia lektury brnięcie przez kilkadziesiąt stron po to, by czytać, jak kolejne osoby przekazują sobie sensacyjną wiadomość o śmierci Barrego.
Autorka wprowadziła w hurtowej ilości wątki, które nic nie wnoszą do powieści.
Toczą się bezsensowne dyskusje o tym samym, tylko między innymi bohaterami, wszystko miałkie i męczące.
Opis miasteczka niezbyt oryginalny.
Piętnowanie ludzkiej hipokryzji, małomiasteczkowej mentalności, motywacji najniższych lotów, małostkowości oraz wszechobecnej głupoty - nic nowego w literaturze.
Humoru nie wykryłam, choć podobno zaistniał.

Za wynudzenie się - ocena 5.

Wyjątkowo nużąca powieść.
Autorka wprowadziła w hurtowej ilości wątki, które nic nie wnoszą do powieści.
Toczą się bezsensowne dyskusje o tym...

Wnikliwa książka... Polecam ......

Wnikliwa książka... Polecam ......

Wbrew wielu opiniom tutaj, uważam ,ze to b dobra książka. Przekrój angielskiego społeczeństwa, ale schematy uniwersalne. Obojętność, uprzedzenia, szufladkowanie doprowadziły do tragedii, do której nie musiało dojść.

"-Jak ci minął dzień? -Wprost zajebiście". Tak, tak, to J.K. Rowling, pani od czarów i magii pisze wielką powieść realistyczną o współczesnej Anglii i jest to powieść naturalistyczna: wulgarna, ordynarna, plugawa. I uczciwa. Bo nie można pisać o ludziach z marginesu inaczej niż językiem z marginesu. To znaczy można, bo kto komu zabroni, ale to by było fałszywe i J.K. to wie. I pisze najdojrzalszą i bezapelacyjnie najlepszą powieść w swej dotychczasowej karierze. Nie sili się na poklask, ale też nie liczy na to. Ma tu swoje porachunki, rachunki do wyrównania i z nikim się nie certoli, z niczym nie obcyndala. Nie bawi się w polityczną poprawność, bo ta wyrządza tylko szkody, ogranicza wolność wypowiedzi, cenzuruje. Tymczasem ona pisze o patologii społecznej, która zatacza coraz szersze kręgi. Tą patologią jest hipokryzja. A patologii się nie rozumie, patologie się gani. BRAWO, J.K.!

taka sobie

taka sobie