Trafny wybór

Link do recenzji

1097 48 165

Nie byłam w stanie skończyć tej książki, znudziła mnie. P

Nie byłam w stanie skończyć tej książki, znudziła mnie. P

Zupełnie inna, ale udana powieść J.K Rowling. Przeczytałam ją z przyjemnością. Miła odskocznia od uniwersum Harry'ego Pottera i dowód na to, że autorka potrafi pisać nie tylko fantasy.

Nie wiem dlaczego, ale spodziewałam się zupełnie czegoś innego. Myślałam, że to będzie lekka obyczajówka, nie mogłam przebrnąć przez początkowe rozdziały, bohaterowie mi się mieszali. W pewnym momencie wciągnęłam się i z zapartym tchem śledziłam losy miasteczka.
Bardzo podobało mi się pokazanie bohaterów z różnych perspektyw. Jak widzą ich inni, jak są postrzegani przez pryzmat uprzedzeń i stereotypów. Jak zachowują się w towarzystwie, a jak traktują własną rodzinę. Oczekiwania, tęsknoty, pragnienia. Nic nie jest czarno-białe.
A te ostatnie strony! Złamały mi serce, aż się popłakałam. Żaden z bohaterów nie był mi obojętny, niektórych nie lubiłam, niektórym mocno kibicowałam - żeby wreszcie im się ułożyło!
Nie myślałam, że ta lektura tak mną wstrząśnie i zamiesza. W dodatku mocno mnie poruszyły relacje rodziców i nastoletnich dzieci - to wszystko wciąż przede mną.
Ps. Czytając o Howardzie cały czas miałam przed oczami wuja Harry'ego ;)

Jest to gorzko-smutna i momentami wręcz brutalna książka o bardzo uniwersalnym charakterze. Skłaniająca do refleksji. Dobrze ukazująca zakamarki życia wielu różnych bohaterów, których możemy znaleźć wszędzie, nawet w naszym życiu, tuż za rogiem. Mocna książka, warta przeczytania.

Książka autorki cyklu o młodym czarodzieju skierowana do dorosłego czytelnika. W utworze zostało przedstawione pewne miasteczko, które mogłoby być małym miasteczkiem w każdym zakątku świata. A więc plus za uniwersalność utworu.

Bardzo dobrze wykreowane postacie. Każdy bohater charakteryzuje się czymś innym, nie ma dwóch podobnych osób.

Historia prowadzona jest z perspektywy kilku osób, co daje nam świeże spojrzenie na wydarzenia. Bohaterowie w odmienny sposób interpretują to, co się aktualnie dzieje.

Ciekawe jest to, że bohaterowie pochodzą z zupełnie różnych grup społecznych. Mamy tu przedstawionych elitarnych włodarzy miasteczka tuż obok marginesu społecznego w postaci narkomanów. Książka dotyka wielu istotnych społecznie tematów. Przedstawia między innymi konsekwencje przekazywania nieprawidłowych informacji osobistych w internecie. Obecnie te wpisy zostałyby uznane za hejt. Pokazane są również reakcje zwykłych ludzi. Autorka opisuje to, jaka jest znieczulica społeczna, dopóki problem nie dotyczy nas osobiście, to ignorujemy go na wielką skalę. Te osoby, które starają się pomóc, są atakowane i wyśmiewane. W końcu w porządnej społeczności nie ma miejsca na dzieci z rodzin patologicznych. Skazane są one na dzielenie losu swoich rodziców.

Władza w tej książce ma duże znaczenie. Co z tego, że zmarł stosunkowo młody człowiek. Co z tego, że zostawił żonę i dzieci. Najważniejsze jest to, że zwolniło się miejsce przy korycie. Oczywiście nikt się do tego oficjalnie nie przyzna, ale tylko zacierają ręce, żeby zająć jego miejsce.
Jak ten czas szybko upływa. Chciałoby się być pięknym i młodym już na zawsze. W tej książce nie ma rzeczy, które nie wypada czynić w pewnym wieku. Najważniejsze jest to, żeby czuć się atrakcyjnie i zrobić na złość.

Dużo miejsca przeznaczono na relację między rodzicami i dziećmi. Konflikt pokoleń jest jednym z głównych zagadnień w tej książce. Dzieci robią na złość rodzicom, rodzice ignorują swoje pociechy albo nakazują żyć według ustalonego przez siebie schematu. Kiedy dziecko się wyłamuje, jest po prostu wykreślane z życia rodzinnego.

Wydarzenia opisane na stronach tej książki mogłyby się rozgrywać tuż za rogiem. Jest bardzo duży uniwersalizm. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Historia prowadzona jest z...

Historia miasteczka i jego mieszkańców. Początek bardzo zawiły, dużo postaci, ciężko było się połapać kto jest kim. Później na szczęście książka się "rozkręca" i całkiem dobrze się czyta.

no niestety trochę rozczarowanie jest

no niestety trochę rozczarowanie jest

Ta powieść trochę przypomina wydmuszkę. Dlaczego? Ponieważ samo opisanie wydarzeń, relacji międzyludzkich, przemyśleń poszczególnych postaci, to czasami za mało. Zabrakło konkluzji, jakiegoś podsumowania, przesłania. Miałam takie poczucie, że autorka zadarła wyimaginowaną spódnicę miasteczku i opisała to, co mieszkańcy chcieliby ukryć. Opisała ze szczegółami. I co? Ano nic. Możemy pokiwać ze smutkiem głową, możemy podumać o tym, że życie jest niesprawiedliwie, że opinię kształtują nie ci, co powinni, lecz ci, którzy mają większą siłę przebicia (co najczęściej wiąże się z posiadanymi przez nich pieniędzmi). Możemy ubolewać nad niesłusznymi decyzjami rady miasta, nad tym, że bogatsza część społeczeństwa nie chce wziąć odpowiedzialności za tych, którzy w swoim życiu dokonali złych, nomen omem, wyborów. Możemy też podywagować nad tym, jak wiele w życiu zależy od przypadku, czy też od szczęścia. Powieść czyta się dość dobrze, jednakże pozostaje pewien niedosyt .

Rewelacyjna książka, bardzo dobrze się ją czyta. Pisarka jest świetną obserwatorką ludzkich charakterów i zachowań, stosunków społecznych. Ale ogromne słowa uznania należą się również tłumaczce. Uważam, że świetnie przetłumaczyła. Mało inteligentny tłumacz potrafi rozłożyć najlepsze dzieło.

Video

Video