rozwiń zwiń

Opinie użytkownika

Filtruj:
Wybierz
Sortuj:
Wybierz

Na półkach:

Świetny kryminał z górskim klimatem. Tak jak w poprzednich częściach jest tu i wciągająca akcja, i trochę autentycznej historii, i dużo opowieści o Karkonoszach.

Główny bohater tej części jest pisarzem. Szukając tematu do kolejnej książki, trafia do górskiego schroniska Strzecha Akademicka. Tam próbuje zdobyć informacje o jednej z ofiar tragicznej w skutkach lawiny. Gdy jest blisko odkrycia tajemnicy, sam zostaje ofiarą napadu.

Lubię książki tego autora, bo kocham góry i często wyruszam na szlaki. Sławek Gortch pięknie opisuje górskie krajobrazy i pogodę. W tej części skupia się na trudnych zimowych warunkach.

Polecam
Rozrywka i porcja wiedzy.

Świetny kryminał z górskim klimatem. Tak jak w poprzednich częściach jest tu i wciągająca akcja, i trochę autentycznej historii, i dużo opowieści o Karkonoszach.

Główny bohater tej części jest pisarzem. Szukając tematu do kolejnej książki, trafia do górskiego schroniska Strzecha Akademicka. Tam próbuje zdobyć informacje o jednej z ofiar tragicznej w skutkach lawiny. Gdy...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Powieść przygodowa, której akcja dzieje się w fantastycznym świecie, w mieście przypominającym Kraków. Główna bohaterka Sofja, córka profesora uniwersytetu mierzy się tu z wieloma problemami. Po pierwsze z samotnościa, bo nie ma matki, a ojciec wyjachał na wyprawę badawczą i nie wiadomo, kiedy wróci. Po drugie z dojrzewaniem i wszystkimi związanymi z tym trudnościami. Sofja przeżywa pierwszą miłość, doświadcza straty i upokorzeń, uczy się prawdy o sobie i swoim świecie.

Autor Radek Rak zachwycił mnie kiedyś swoją magią w "Baśni o wężowym sercu". Ta książka to zupełnie inna bajka. Dużo tu elementów nadprzyrodzonych, ale raczej nie z gatunku baśni tylko fantasy. Jest też trochę polityki, psychologii, biologii, religii.

Moim zdaniem to powieść raczej dla młodego czytelnika, ale nie tylko. Fabuła jest bardzo ciekawa, akcja biegnie szybko i nie wiadomo kiedy już jesteśmy na ostatniej stronie.
I nie pozostaje nic tylko szukać drugiego tomu, bo nie wiadomo, co dalej z naszą bohaterką będzie.

Ta książka nie przypomina niczego, co do tej pory czytałam. Na pewno sięgnę po kolejną część. Wam też polecam.

Powieść przygodowa, której akcja dzieje się w fantastycznym świecie, w mieście przypominającym Kraków. Główna bohaterka Sofja, córka profesora uniwersytetu mierzy się tu z wieloma problemami. Po pierwsze z samotnościa, bo nie ma matki, a ojciec wyjachał na wyprawę badawczą i nie wiadomo, kiedy wróci. Po drugie z dojrzewaniem i wszystkimi związanymi z tym trudnościami. ...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Okładka i tytuł świetnie pasują do treści książki. W powieści znajdziemy bowiem miasto, pożar, obrazy i diabelskie sztuczki. Oprócz tego mamy też katastroficzne wizje, trochę miłości, polityki oraz całkiem sporą dawkę zjawisk nadprzyrodzonych. Fabuła jest ciekawa, ale książkę czyta się bez dużych emocji i napięcia.

Akcja rozgrywa się w czasach współczesnych w Atlancie w stanie Georgia. Główny bohater, John McLain bierze udział w wyborach na gubernatora. Ma jednego kontrkandydata, który, jak się wydaje, chce go zniszczyć. John popełnił błąd i teraz jest szantażowany i namawiany do wycofania się z wyborów. McLain boi się skandalu, przeraża go myśl o utracie pozycji i rozpadzie rodziny. I wtedy pojawia się Spencer… Postać ta jest kluczowa dla rozwoju fabuły. To on pociąga za wszystkie sznurki i kontroluje przebieg sytuacji. Spencer ma swoich artystów malarzy i marzy mu się wielka wystawa obrazów w galerii sztuki. Ta wystawa ma zmienić świat. Niestety nie na lepsze. Czy mu się uda?

Muszę przyznać, że zakończenie mnie trochę zaskoczyło. Spodziewałam się, że wszystko przebiegnie gładko i dobro wygra ze złem, ale jak widać niektóre rzeczy nie są takie oczywiste. Fabuła książki jest interesująca. Podczas czytania byłam bardzo ciekawa, co będzie dalej, jak potoczą się wydarzenia, co zrobią bohaterowie. Niestety powieść nie wzbudza emocji. Powinnam się bać, niepokoić, denerwować, czuć napięcie. A tu nic. Myślę, że wpłynął na to sprawozdawczy styl autorki. Czasami miałam wrażenie, że czytam streszczenie. Brakowało polotu, artyzmu. Czegoś takiego co sprawia, że podczas czytania wiemy, że obcujemy z literaturą piękną, czyli ze sztuką. A to było tylko zwykłe czytadło.

Czy mimo wszystko polecam? Jak najbardziej. Ta powieść to świetna rozrywka. Akcja jest ciekawa, bohaterowie dają się polubić. Jeśli szukacie zwykłej książki, która zajmie wam czas, ale nie będzie od was wymagać emocjonalnego i intelektualnego zaangażowania i wysiłku, to ta powieść jest w sam raz.

Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Okładka i tytuł świetnie pasują do treści książki. W powieści znajdziemy bowiem miasto, pożar, obrazy i diabelskie sztuczki. Oprócz tego mamy też katastroficzne wizje, trochę miłości, polityki oraz całkiem sporą dawkę zjawisk nadprzyrodzonych. Fabuła jest ciekawa, ale książkę czyta się bez dużych emocji i napięcia.

Akcja rozgrywa się w czasach współczesnych w Atlancie w...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Autorka świetnie buduje napięcie. Książka tak mocno angażuje emocje i przyciąga uwagę, że trudno się się od niej oderwać.
Fabuła jest intrygująca. Mały chłopiec widzący tajemniczego przyjaciela wzbudza niepokój, tajemnice z przeszłości zaciekawiają. Główna bohaterka Julia, która mierzy się ze śmiercią męża wzbudza sympatię. Dużo postaci, dużo wątków. Nie sposób się nudzić.

Bardzo polecam.
Słuchałam audiobooka, którego czyta Filip Kosior. Rewelacja!!! Czasem mam wrażenie, że ten lektor podnosi wartość każdej książki. Kto słuchał, ten rozumie.

Autorka świetnie buduje napięcie. Książka tak mocno angażuje emocje i przyciąga uwagę, że trudno się się od niej oderwać.
Fabuła jest intrygująca. Mały chłopiec widzący tajemniczego przyjaciela wzbudza niepokój, tajemnice z przeszłości zaciekawiają. Główna bohaterka Julia, która mierzy się ze śmiercią męża wzbudza sympatię. Dużo postaci, dużo wątków. Nie sposób się...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Już na okładce mamy informację: "Przewodnik inny niż wszystkie". To prawda. Autor nie skupia się bowiem na wytyczeniu ciekawych tras do zwiedzania zabytków, tylko opisuje "miejsca mocy", czyli takie punkty, które mają niezwykłe oddziaływanie. Występują tu pierwotne radiacje i koncentruje się energia Ziemi i kosmosu. Często są to miejsca pradawnych kultur, dawne zamki, cudowne źrodła lub obiekty kultu religijnego.

We wstępie autor dużo pisze o metodach poszukiwania takich miejsc. Zainteresowani tematem będą zadowoleni. Ci, którzy tak jak ja nic o tym nie wiedzą, będa mogli zdobyć wiedzę.

Książka opisuje miejsca z trzech województw: dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego. Są to głównie kościoły i miejsca ogólne znane jak np. Ślęża. Znalazłam jednak sporo ciekawych miejsc, o których do tej pory nie słyszałam. Może je odwiedzę, żeby w nich posiedzieć, pomedytować i czerpać energię i moc z kosmosu.

Polecam zainteresowanym miejscami mocy oraz mieszkańcom trzech opisanych województw.

Już na okładce mamy informację: "Przewodnik inny niż wszystkie". To prawda. Autor nie skupia się bowiem na wytyczeniu ciekawych tras do zwiedzania zabytków, tylko opisuje "miejsca mocy", czyli takie punkty, które mają niezwykłe oddziaływanie. Występują tu pierwotne radiacje i koncentruje się energia Ziemi i kosmosu. Często są to miejsca pradawnych kultur, dawne zamki,...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Książka dla miłośników historii regionalnej. Tylko im się spodoba i tylko im polecam.

Jest to już czwarta z kolei czytana przeze mnie książka autora poświęcona bieszczadzkim miejscowościom. Znajdziemy tu monografię wielu wsi. Wśród nich są np. Chrewt, Polana, Paniszczów, Sokole, Horodek, Rosolin, Łopienka, Terka, Zawóz, Czarna, Rabe, Bandrów. Wsie te istniały niekiedy od XV wieku. Trudna historia tego regionu (wysiedlenia) doprowadziła do zniknięcia wielu z nich.

Stanislaw Kryciński jest wielkim pasjonatem regionu. Od lat podróżuje po bieszczadzkich dolinach i szpera w archiwach. Przyczynił się do ocalenia od zapomnienia wielu cmentarzy i innych miejsc. Książki są efektem jego żmudnej pracy. Ocalają od zapomnienia to, co dawno zapomniane.

Najciekawsze fragmenty książki dotyczą cerkwi w Łopience, która opuszczona przez wiele lat, dzięki pracy paru zapaleńców znów próbuje wrócić choć trochę do swej dawnej świetności. Dziś stoi samotna wśród łąk i drzew. Kiedyś była sercem wsi, a na odpust ściągały tu tysiące wiernych.

Inne ciekawe fragmenty przybliżają konflikt polsko-ukraiński mieszkańców Terki i Wołkowyi. Autor szczegółowo opisuje, jak doszło do masakry ludności w Terce. Opisuje wysiedlenia, zniszczenie wielu cerkwi. Z żalem mówi, że akcja "Wisła" i wszystko to, co potem nastąpiło zniszczyły tutejszą wielokulturowość.

Równie ciekawe są pozostałe książki autora z cyklu Bieszczady (pisałam o nich opinie). Są to: "Tam gdzie diabły, hucuły ukraińce", "Od Komańczy do Wołosatego", "Gdzie dzwonnica głucha otulona w chmury".

Polecam wszystkie, ale tylko tym naprawdę zaintetrsowanym. Ja już szykuję się do spotkania z kolejną częścią.

Książka dla miłośników historii regionalnej. Tylko im się spodoba i tylko im polecam.

Jest to już czwarta z kolei czytana przeze mnie książka autora poświęcona bieszczadzkim miejscowościom. Znajdziemy tu monografię wielu wsi. Wśród nich są np. Chrewt, Polana, Paniszczów, Sokole, Horodek, Rosolin, Łopienka, Terka, Zawóz, Czarna, Rabe, Bandrów. Wsie te istniały niekiedy...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Dziwna to książka. Napisał ją po francusku polski pisarz, podróżnik i poliglota o niezywyle ciekawym życiorysie. Powieść powstała na przełomie XVIII i XIX wieku, a jej akcja toczy się w Hiszpanii.
Słyszałam od dawna o tym utworze. Ciekawiła mnie szkatułkowa budowa powieści. Opowiadanie w opowiadaniu, a wszystkie w narracji pierwszoosobowej. Trzeba być uważnym, by nie zgubić wątku. Opowiadaczy jest kilku, a ich historie przeplatają się.
Fabuła jest ciekawa. Główny bohater młody chłopak przeżywa dziwne przygody np. zasypia w tajemniczej gospodzie, a budzi się na wzgórzu pomiędzy wisielcami. Spotyka tajemnicze kobiety, które go namawiają na zmianę wiary i kuszą swoimi wdziękami.
Wśród znajomych głównego bohatera Alfonsa są Żyd Wieczny Tułacz i Naczelnik Cyganów. Opowiadania tego ostatniego są najciekawszymi rozdziałami powieści. Roją się od awanturniczych przygód, pojedynków i miłosnych przygód. Są ciekawe i niekiedy nawet zabawne.
W zakończeniu powieści wyjaśnią się zagadki z życia Alfonsa, a cała fabuła znajduje swoje rozwiązanie.
Czy polecam?
Tak, ale tylko wytrwałym, lubiącym starocie i udziwnienia. No i tym poszukujacym czegoś innego, oryginalnego.

Dziwna to książka. Napisał ją po francusku polski pisarz, podróżnik i poliglota o niezywyle ciekawym życiorysie. Powieść powstała na przełomie XVIII i XIX wieku, a jej akcja toczy się w Hiszpanii.
Słyszałam od dawna o tym utworze. Ciekawiła mnie szkatułkowa budowa powieści. Opowiadanie w opowiadaniu, a wszystkie w narracji pierwszoosobowej. Trzeba być uważnym, by nie...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Książka dla miłośników historii, dla łowców sensacji, a przede wszystkim dla turystów. Zainteresuje czytelników w każdym wieku. Jest pięknie wydana w formie albumu i nie ma zbyt wielu stron, za to pełno w niej kolorowych zdjęć zachęcających do zwiedzenia opisywanych miejsc.
(Jest kilka wydań tej książki. Mają różne okładki).

Znajdziecie tu znane polskie wątki sensacyjne: zamach na generała Sikorskiego i poszukiwania bursztynowej komnaty. Oprócz tego można poczytać o tajemnicach starych zamków (Czorsztyn, Zamek Czocha, Tęczyn, Książ) oraz twierdz (Modlin, Przemyśl, Srebrna Góra).
Dla mnie bardzo ciekawie były rozdziały poświęcone udanym i nieudanym zamachom na królów.
Jest tu też oczywiście Wilczy Szaniec i Projekt Riese.
Kto nie zna tajemniczych wątków z historii Polski, przeczyta z zainteresowaniem. Kto zna, może pogłębi wiedzę, dowiadując się czegoś nowego.

Polecam np. na prezent, szczególnie dla młodego pokolenia.

Książka dla miłośników historii, dla łowców sensacji, a przede wszystkim dla turystów. Zainteresuje czytelników w każdym wieku. Jest pięknie wydana w formie albumu i nie ma zbyt wielu stron, za to pełno w niej kolorowych zdjęć zachęcających do zwiedzenia opisywanych miejsc.
(Jest kilka wydań tej książki. Mają różne okładki).

Znajdziecie tu znane polskie wątki sensacyjne:...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Wspaniała książka! Całym sercem polecam każdemu miłośnikowi dobrej literatury. Bo to właśnie jest prawdziwa, dobra literatura piękna. Zachwyca pięknem języka, stylu i fabuły.
Ta powieść to rewelacyjnie opisana saga rodzinna, w której prawnuczka Kamila przedstawia losy swojej matki, babki i prababki. Historie czterech kobiet przeplatają się i tworzą wielki rodzinny patchwork.
W książce oprócz kilku tajemnic stopniowo się przed czytelnikiem odkrywających znajdziecie też makabryczne zbrodnie i ... przepis na hekele (potrawa ze śledzi- chyba sobie zrobię).
Dla mnie jest to książka o braku miłości i o konsekwencjach, jakie to niekochanie za sobą niesie. Ta historia mnie urzekła.
Czytajcie.

Wspaniała książka! Całym sercem polecam każdemu miłośnikowi dobrej literatury. Bo to właśnie jest prawdziwa, dobra literatura piękna. Zachwyca pięknem języka, stylu i fabuły.
Ta powieść to rewelacyjnie opisana saga rodzinna, w której prawnuczka Kamila przedstawia losy swojej matki, babki i prababki. Historie czterech kobiet przeplatają się i tworzą wielki rodzinny...

więcej Pokaż mimo to

Okładka książki Anegdoty z czterech stron świata Jolanta Szymska-Wiercioch, Wojciech Wiercioch
Ocena 5,4
Anegdoty z czt... Jolanta Szymska-Wie...

Na półkach: ,

Anegdota to krótka, często zabawna historyjka o jakiejś znanej postaci. Anegdota powinna zawierać puentę. Może być pouczająca lub refleksyjna.
Ta książka to zbiór takich króciutkich opowiadań o poetach, lekarzach, aktorach, filozofach, kompozytorach, malarzach, przywódcach i innych bardziej lub mniej znanych ludziach.

Nie da się tej książki czytać szybko. Anegdoty należy sobie dawkować po dwie, trzy, np. do porannej kawy.
Książka zawiera m.in. anegdoty francuskie, włoskie, greckie, hiszpańskie, rosyjskie, japońskie, amerykańskie, hinduskie.
Polecam.

Anegdota to krótka, często zabawna historyjka o jakiejś znanej postaci. Anegdota powinna zawierać puentę. Może być pouczająca lub refleksyjna.
Ta książka to zbiór takich króciutkich opowiadań o poetach, lekarzach, aktorach, filozofach, kompozytorach, malarzach, przywódcach i innych bardziej lub mniej znanych ludziach.

Nie da się tej książki czytać szybko. Anegdoty...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Książka dla każdego, kto lubi zwiedzanie. Orle Gniazda to średniowieczne zamki bądź ich ruiny znajdujące się na terenie Jury Krakowsko- Częstochowskiej. Jest ich dwanaście. Książka przedstawia historię każdego z nich. Można tu też przeczytać ciekawostki i legendy związane z tymi miejscami. Są też ładne zdjęcia.

Szlak Orlich Gniazd liczy ponad 160 km. To jeden z najciekawszych historycznie szlaków turystycznych w naszym kraju. Oprócz zamków i malowniczych ruin czekają tu na nas wysokie ciekawe skały np. Maczuga Herkulesa oraz jaskinie.

Warto odwiedzić zamki w Pieskowej Skale, Ogrodzieńcu czy Bobolicach i pospacerować wśród skalnych ostańców. Warto też zapoznać się z tą ładnie wydaną książką. Polecam jedno i drugie 😃

Książka dla każdego, kto lubi zwiedzanie. Orle Gniazda to średniowieczne zamki bądź ich ruiny znajdujące się na terenie Jury Krakowsko- Częstochowskiej. Jest ich dwanaście. Książka przedstawia historię każdego z nich. Można tu też przeczytać ciekawostki i legendy związane z tymi miejscami. Są też ładne zdjęcia.

Szlak Orlich Gniazd liczy ponad 160 km. To jeden z...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Ostatnia (siedemnasta) część wielkiej sagi Joanny Jax. Powieści te określiłabym obyczajową sagą rodzinną z historią w tle. Akcja rozgrywa się na przestrzeni wielu lat, od czasów drugiej wojny światowej do lat dziewięćdziesiątych. Miejscem akcji jest głównie Polska, ale z czasem wraz bohaterami przenosimy się do wielu innych krajów.

Ta część opowiada o trudnych czasach przemian po upadku komuny. Autorka opisuje przekręty, jakich dopuszczali się będący przy władzy.
Dla mnie obecność wątków historycznych i komentarze dotyczące rzeczywistości to wielki atut powieści.
Gorąco polecam całą sagę.

Ostatnia (siedemnasta) część wielkiej sagi Joanny Jax. Powieści te określiłabym obyczajową sagą rodzinną z historią w tle. Akcja rozgrywa się na przestrzeni wielu lat, od czasów drugiej wojny światowej do lat dziewięćdziesiątych. Miejscem akcji jest głównie Polska, ale z czasem wraz bohaterami przenosimy się do wielu innych krajów.

Ta część opowiada o trudnych...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Książka jest drugą częścią cyklu " Duchy minionych lat " (czternastą częścią całości, jaką tworzą powieści Joanny Jax) i nie ma sensu jej czytać bez znajomości poprzednich części.
Miłosne kłopoty Kingi, Ameli, Grzegorza i Karola są niezwykle wciągające. Przeszłość (te tytułowe "duchy minionych lat") nie daje o sobie zapomnieć. Jak widać niektóre nasze czyny mają długofalowe konsekwencje. Mogą determinować życie naszych dzieci i wnuków.
Jak w każdej powieści autorki historia ma tu duże znaczenie. Akcja toczy się głównie w Polsce w trudnych latach siedemdziesiątych.

Bardzo polecam.
Ciekawa akcja. Bohaterowie wzbudzający emocje. Spora dawka najnowszej historii.
Super!

Książka jest drugą częścią cyklu " Duchy minionych lat " (czternastą częścią całości, jaką tworzą powieści Joanny Jax) i nie ma sensu jej czytać bez znajomości poprzednich części.
Miłosne kłopoty Kingi, Ameli, Grzegorza i Karola są niezwykle wciągające. Przeszłość (te tytułowe "duchy minionych lat") nie daje o sobie zapomnieć. Jak widać niektóre nasze czyny mają...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Pierwszy tom cyklu "Duchy minionych lat", choć tak naprawdę jest to tom nr 13. Myślę, że nie warto czytać, jeśli nie zna się poprzednich części.
Całość stanowią kolejno cykle:
Zemsta i przebaczenie,
Zanim nadejdzie jutro,
Prawda zapisana w popiołach,
Duchy minionych lat.
Wszystkie części czytane po kolei pozwalają na rozkoszowanie się tą historią i pełne zrozumienie wszystkich wątków.

Akcja tego tomu toczy się w roku 1972 i 1973. Główni bohaterowie to dzieci znanych z poprzednich części Szymka, Błażeja, Hanki, Alicji, Emila i Juliana.
Akcja jak zwykle wciągająca. Dużym atutem powieści są wydarzenia historyczne w tle. Dzięki temu, że bohaterowie mieszkają w różnych miejscach świata, a niektórzy z nich są korespondentami prasowymi, bierzemy udział we wszystkich ważnych wydarzeniach na świecie.
Polecam.

Pierwszy tom cyklu "Duchy minionych lat", choć tak naprawdę jest to tom nr 13. Myślę, że nie warto czytać, jeśli nie zna się poprzednich części.
Całość stanowią kolejno cykle:
Zemsta i przebaczenie,
Zanim nadejdzie jutro,
Prawda zapisana w popiołach,
Duchy minionych lat.
Wszystkie części czytane po kolei pozwalają na rozkoszowanie się tą historią i pełne zrozumienie...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Bardzo dobry poradnik dla każdego, kto pragnie dziergać na drutach.
I początkujący, i ci troszkę bardziej zaawansowani znajdą tutaj dużo porad na każdy temat związany z dzierganiem. Omówione są rodzaje włóczek i drutów, nabieranie i zamykanie oczek, łączenie i wykańczanie elementów, czytanie opisów wzorów.
Dla mnie ciekawostką był opis dwóch metod robienia na drutach. Okazuje się, że dziergam metodą europejską, a istnieje jeszcze angielska.

Największą zaletą książki są schematy wzorów. Jest ich naprawdę sporo. Znalazłam ciekawy wzór warkocza, który planuję zrobić w kolejnym swetrze.

Książka ma dużo zdjęć i rysunków, dzięki temu każdy omówiony temat jest jasny.
Jest tu też kilka gotowych pomysłów na rzeczy do wydziergania (sweterki, szaliki, poduszki, poszewki, ozdoby).
Polecam 😀

Bardzo dobry poradnik dla każdego, kto pragnie dziergać na drutach.
I początkujący, i ci troszkę bardziej zaawansowani znajdą tutaj dużo porad na każdy temat związany z dzierganiem. Omówione są rodzaje włóczek i drutów, nabieranie i zamykanie oczek, łączenie i wykańczanie elementów, czytanie opisów wzorów.
Dla mnie ciekawostką był opis dwóch metod robienia na drutach....

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Świetna książka! 😀
Zaczyna się nieszczególnie. Opis bagna, komarów i dziewczyny, która chce złowić szczupaka. Potem robi się coraz ciekawiej. Dochodzi wątek kryminalny, miłosny i fantastyczny. Nie raz będziecie zaskoczeni, bo fabuła ma parę zakrętów. Postacie mówią gwarą, co jest ciekawym zabiegiem stylistycznym i na pewno wyzwaniem dla tłumacza.
Akcja dzieje się w czerwcu w Laponii.

Powieść ma niesamowity baśniowy klimat. Jest tu klątwa i stwory z ludowych podań. (Niektóre nawet sympatyczne np. niejaki chyłek). Jest tajemnica, trochę magii i szczypta humoru.

Bardzo polecam.
Naprawdę warto.
Książka mnie zauroczyła, rozbawiła, zachwyciła. Aż żal, że nie ma dalszych części.

Świetna książka! 😀
Zaczyna się nieszczególnie. Opis bagna, komarów i dziewczyny, która chce złowić szczupaka. Potem robi się coraz ciekawiej. Dochodzi wątek kryminalny, miłosny i fantastyczny. Nie raz będziecie zaskoczeni, bo fabuła ma parę zakrętów. Postacie mówią gwarą, co jest ciekawym zabiegiem stylistycznym i na pewno wyzwaniem dla tłumacza.
Akcja dzieje się w...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Zbiór esejów literackich otwary świetnym dialogiem:
"Jest taki żart. Na Krupówkach do góralki sprzedającej sery podchodzi turysta.
- Czy te oscypki są z owczego mleka?
- Przeca je luty, łowce w lutym mlyka nie dajom.
- A niby skąd ja to mam wiedzieć?
- Trza cytać, panocku, duzo cytać ".
🤣🤣🤣
Pękałam ze śmiechu, tym bardziej, że na jarmarku też chciałam kupić oscypki z owczego mleka. Teraz już wiem, kiedy owce dają mleko i wiem, że wciąż za mało czytam.

Eseje dotyczą wielu różnych tematów. Autor odwołuje się do wielu twórców. Spotkacie tu rozważania o prozie Olgi Tokarczuk i Jerzego Pilcha. Poczytajcie o Darwinie i Greku Zorbie, o Lutrze, Bachu i Sienkiewiczu. A także o "Harrym Potterze". Zaciekawiła nie myśl, że Severus Snape to bohater romantyczny działający pod przykrywką jak Konrad Wallenrod.

Autor dotyka wielu różnych tematów dawnych i współczesnych. Mówi o kobietach i mizoginii, o polityce i religii, o uchodzcach i wojnie. Dowodzi, że literatura, te "czarne znaczki na papierze" pozwalają na otwarcie się na cały świat.

Książka dla ambitnych, dla czytających dużo różnorodnej literatury. Dla tych, który lubią, żeby było trudno, chcą się pozastanawiać, podumać, porozważać. Książka dla tych, którzy są ciekawi książek, ludzi i świata.

Jeśli lubicie rozmowy o literaturze, jesteście ciekawi, jakie światy kreują książki w głowach innych czytelników, to czytajcie.
Polecam.

Zbiór esejów literackich otwary świetnym dialogiem:
"Jest taki żart. Na Krupówkach do góralki sprzedającej sery podchodzi turysta.
- Czy te oscypki są z owczego mleka?
- Przeca je luty, łowce w lutym mlyka nie dajom.
- A niby skąd ja to mam wiedzieć?
- Trza cytać, panocku, duzo cytać ".
🤣🤣🤣
Pękałam ze śmiechu, tym bardziej, że na jarmarku też chciałam kupić oscypki z...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Nie wiem, co dzieje się w Zakopanem, gdy wieje wiatr halny, ale z książki wynika, że to istny armagedon. Policja i ratownicy medyczni mają pełne ręce roboty. Nieustannie wiejący wiatr nie tylko przewraca drzewa, zrywa kawałki blachy z dachów, roznosi śmieci, ale też mąci ludziom w głowach, wzmaga szaleństwo, potęguje depresję, wywołuje lęki, rozdrażnia i aktywuje wszystkich świrów. (Ah, jak autorka świetnie to opisuje!)

Wiatr halny jest jednym z bohaterów tej książki. Tym chyba najważniejszym. A poza nim są turyści np. Janusz i Grażyna z dziećmi, bogaty do niemożliwości Kordian, policjant Jerzy oraz tubylcy, a wśród nich pełen żalu recepcjonista Arek, ofiarna ratowniczka Julia i alkoholik Władek.
Najciekawszą jednak postacią jest tajemniczy Lolek, który ma swoje zadanie do wykonania. Jakie? Aby się dowiedzieć, trzeba przeczytać. Naprawdę warto.

Książka bardzo mi się spodobała. Pomimo dużej liczby bohaterów i wątków nie sposób się pogubić. Autorka pisze jasno, ale intrygująco. Powieść ma ciekawą konstrukcję. Akcja bardzo wciąga, bo niepokojące tajemnice bohaterów otwierają się przed nami stopniowo. Wciąż towarzyszy mam narastające poczucie zagrożenia. A halny wieje, wieje... i prowadzi nas do pełnego emocji oraz zaskoczenia finału.

W tej książce czekają na was nierozliczone krzywdy, duszona atmosfera, niepokój i lęk. Podczas czytania możecie przeżyć wiele emocji. Powieść czasami wzruszy, czasami zamierza w głowie, czasem też rozbawi.

Za jej duży plus uważam poruszenie problemów społecznych, a przede wszystkim tematu przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Losy Jadzi i Oli to silny głos w obronie kobiet.

Czytajcie. Gorąco polecam.
Premiera w lutym. Dziękuję wydawnictwu za możliwość wcześniejszego spotkania z tą niepokojąco wciągającą książką.

Nie wiem, co dzieje się w Zakopanem, gdy wieje wiatr halny, ale z książki wynika, że to istny armagedon. Policja i ratownicy medyczni mają pełne ręce roboty. Nieustannie wiejący wiatr nie tylko przewraca drzewa, zrywa kawałki blachy z dachów, roznosi śmieci, ale też mąci ludziom w głowach, wzmaga szaleństwo, potęguje depresję, wywołuje lęki, rozdrażnia i aktywuje...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Wszyscy znamy mitologię grecką, a prawie nic nie wiemy o mitach słowiańskich. Ta książka może to zmienić. Po przeczytaniu będziecie naprawdę dużo wiedzieć o mitologii naszych przodków. Poznacie słowiańskie bóstwa, święta i wierzenia.

Polecam przeczytanie tej książki. We wstępie autor zawarł wiele rzeczowych informacji na temat pogańskich wierzeń Słowian oraz wyjaśnił powody zniknięcia tej religii.
Na końcu w dodatkach zawarte zostały ciekawe informacje o bogach i świętach słowiańskich. Bogata bibliografia i częste odwołania autora do innych pisarzy pozwolą wszystkim zainteresowanym na pogłębienie wiedzy w tym temacie.

Zasadnicza część książki to baśniowe opowieści o powstaniu świata i przygodach bogów i bohaterów. Mają formę swobodnej gawędy. Czyta się je świetnie. Myślę, że niektóre z nich bardzo zainteresowałyby dzieci w wieku szkolnym.
Mnie bardzo się spodobały.

Czytajcie. Poznajcie przygody Swaroga, Czarnoboga, Welesa, Chorsa, Śwarożyca, Trygława, Trojana, Jarowita i Matki Mokoszy.
Poznajcie wierzenia naszych przodków.
Bardzo polecam.
Naprawdę warto!

Wszyscy znamy mitologię grecką, a prawie nic nie wiemy o mitach słowiańskich. Ta książka może to zmienić. Po przeczytaniu będziecie naprawdę dużo wiedzieć o mitologii naszych przodków. Poznacie słowiańskie bóstwa, święta i wierzenia.

Polecam przeczytanie tej książki. We wstępie autor zawarł wiele rzeczowych informacji na temat pogańskich wierzeń Słowian oraz wyjaśnił...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Pierwsza z cyklu "Prawda zapisana w popiołach", choć tak właściwie jest to już dziesiąta część z kolei, bowiem spotykają się tutaj bohaterowie dwóch poprzednich cykli autorki ("Zemsta i przebaczenie", "Zanim nadejdzie jutro").

Akcja toczy się w latach pięćdziesiątych w Polsce oraz w Anglii i Izraelu. Powojenna rzeczywistość stawia przed bohaterami nowe wyzwania związane z życiem w komunistycznym kraju. Bolesna wojenna przeszłość nie pozwala o sobie zapomnieć. Szymek, Błażej, Nela, Nadia, Kuba przeżywają rozterki związane z miłością. Alicja i Hanka mierzą się z wychowywaniem dorosłych już prawie dzieci. Spotykamy też kilka nowych postaci.

Czyta się świetnie. Kto zna powieści autorki, już to wie.
Gorąco polecam. Można czytać bez znajomości poprzednich cykli, choć lepiej poznać całą historię po kolei.

Pierwsza z cyklu "Prawda zapisana w popiołach", choć tak właściwie jest to już dziesiąta część z kolei, bowiem spotykają się tutaj bohaterowie dwóch poprzednich cykli autorki ("Zemsta i przebaczenie", "Zanim nadejdzie jutro").

Akcja toczy się w latach pięćdziesiątych w Polsce oraz w Anglii i Izraelu. Powojenna rzeczywistość stawia przed bohaterami nowe wyzwania związane z...

więcej Pokaż mimo to