Bieszczady. Cierń w wilczej łapie

historia
Libra PL
2022-01-01
2022-01-01

Książka dla miłośników historii regionalnej. Tylko im się spodoba i tylko im polecam.

Jest to już czwarta z kolei czytana przeze mnie książka autora poświęcona bieszczadzkim miejscowościom. Znajdziemy tu monografię wielu wsi. Wśród nich są np. Chrewt, Polana, Paniszczów, Sokole, Horodek, Rosolin, Łopienka, Terka, Zawóz, Czarna, Rabe, Bandrów. Wsie te istniały niekiedy od XV wieku. Trudna historia tego regionu (wysiedlenia) doprowadziła do zniknięcia wielu z nich.

Stanislaw Kryciński jest wielkim pasjonatem regionu. Od lat podróżuje po bieszczadzkich dolinach i szpera w archiwach. Przyczynił się do ocalenia od zapomnienia wielu cmentarzy i innych miejsc. Książki są efektem jego żmudnej pracy. Ocalają od zapomnienia to, co dawno zapomniane.

Najciekawsze fragmenty książki dotyczą cerkwi w Łopience, która opuszczona przez wiele lat, dzięki pracy paru zapaleńców znów próbuje wrócić choć trochę do swej dawnej świetności. Dziś stoi samotna wśród łąk i drzew. Kiedyś była sercem wsi, a na odpust ściągały tu tysiące wiernych.

Inne ciekawe fragmenty przybliżają konflikt polsko-ukraiński mieszkańców Terki i Wołkowyi. Autor szczegółowo opisuje, jak doszło do masakry ludności w Terce. Opisuje wysiedlenia, zniszczenie wielu cerkwi. Z żalem mówi, że akcja "Wisła" i wszystko to, co potem nastąpiło zniszczyły tutejszą wielokulturowość.

Równie ciekawe są pozostałe książki autora z cyklu Bieszczady (pisałam o nich opinie). Są to: "Tam gdzie diabły, hucuły ukraińce", "Od Komańczy do Wołosatego", "Gdzie dzwonnica głucha otulona w chmury".

Polecam wszystkie, ale tylko tym naprawdę zaintetrsowanym. Ja już szykuję się do spotkania z kolejną częścią.

Czwarta część, ale moja pierwsza. Monografie wsi... tych istniejących kiedyś i tych, które przetrwały do dziś. Sentymentalna podróż po Bieszczadach. Chyba najlepsza z 5 częsci, wiec dobrze zaczęłam. Nie żałuje też zakupu reszty tomów. Ķsiążka nie dla wszystkich. To nie przewodnik turystyczny!! To historia! Nostalgia! Miłość!

Kolejna część serii, pierwsza którą miałem okazję przeczytać. Ciekawa pozycja przedstawiająca historię często już nieistniejących miejscowości, nieraz burzliwą. Szkoda tylko, że jakość zdjęć jest słaba a mapki są mało czytelne.

• Bieszczady
  • Chcę kupić