rozwiń zwiń
cafeetlivre

Profil użytkownika: cafeetlivre

Nie podano miasta Kobieta
Status Czytelniczka
Aktywność 2 godziny temu
325
Przeczytanych
książek
338
Książek
w biblioteczce
188
Opinii
609
Polubień
opinii
Nie podano
miasta
Kobieta
Dodane| 6 cytatów
Ta użytkowniczka nie posiada opisu konta.

Opinie


Na półkach:

Mój stosunek do autobiografii jest specyficzny. Z chęcią po nie sięgam, chcąc dowiedzieć się o kimś czegoś, a w szczególności od niego samego. Z drugiej strony trochę dziwnie mi jest później oceniać tego typu książki, bo to w końcu są czyjeś przeżycia i sama nie chciałabym, żeby ktoś w podobny sposób przystąpił do recenzji mojego życia. Mimo to są po prostu takie tytuły, do których mnie ciągnie, a do nich należy między innymi "Po drugiej stronie różdżki".
Książka ta jest autobiografią Toma Feltona, aktora znanego głownie z roli Draco Maloy'a w serii filmowej "Harry Potter". Nie będę tutaj oryginalna, ale jak wdrażałam się w świat czarodziejów i po raz pierwszy oglądałam ekranizację, to właśnie blondwłosy ślizgon skradł moje serce. Mimo, że od tego czasu minęło już sporo dobrych lat, uznałam, że miło jest wrócić do tych czasów i postanowiłam wczytać się w to, co Tom miał do przekazania.
Nie zamierzam tutaj zbyt wiele streszczać, bo nie chcę zdradzić wszystkiego. Książka skupia się na wielu aspektach życia aktora, od początków kariery, przez przyjaźnie, miłość i problemy, pojawiające się po drodze. Tutaj zdecydowanie będzie to gratka dla fanów, czy to serii książek J. K. Rowling, czy samej postaci Draco, ponieważ Tom utrzymuje całą książke w tonie, jakby opowieść o magicznym świecie była realna. Często stosuje porównania, swoje życie poza planem tego projektu nazywa "mugolskim", dlatego wielbiciele historii o młodych czarodziejach będą zdecydowanie sympatyzować z narracją autora, która zwyczajnie będzie im przypominać o ukochanym świecie.
Tak jak na początku wspomniałam, nie zamierzam oceniać samych przeżyć aktora, bo byłoby to bez sensu i nie na miejscu. Doceniam to, że poruszył także te cięższe tematy, o których ze strachu czy wstydu mało kto chce mówić. Widać, że Tom Felton miał zamiar stworzyć książkę, która oprócz przybliżenia ludziom jego historii, będzie także mieć swój morał i przekazywać lekcję, jaką chciałby się on podzielić z innymi. Uważam, że to przyjemna książka, która nadaje się na po prostu odreagowanie od książkowej rutyny. Myślę, że świetnie sprawdziłaby się przy towarzyszącym zastoju. Jest luźna, prosta i jednocześnie w jakiś sposób ciepła, przywołująca miłe wspomnienia i tak właśnie będę ją wspominać.

Mój stosunek do autobiografii jest specyficzny. Z chęcią po nie sięgam, chcąc dowiedzieć się o kimś czegoś, a w szczególności od niego samego. Z drugiej strony trochę dziwnie mi jest później oceniać tego typu książki, bo to w końcu są czyjeś przeżycia i sama nie chciałabym, żeby ktoś w podobny sposób przystąpił do recenzji mojego życia. Mimo to są po prostu takie tytuły, do...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Zaburzenia odżywania są niestety coraz bardziej powszechne. Stwierdzam to zarówno jako osoba będąca poniekąd częścią ochrony zdrowia, jak i po prostu człowiek żyjący w XXI wieku. Może to dlatego, że świat narzuca ideały, którym ludzie chcą obsesyjnie sprostać, a może dlatego, że po prostu jest większa świadomość w tym temacie i ludzie sięgają, czasem niebezpośrednio, po pomoc.
Pani Klaudia Stabach ruszyła naprawdę ciężki temat. Taki, w którym niezwykle łatwo o mały, fałszywy ruch. Mimo to niezmiernie to doceniam. Temat jest naprawdę ważny, a książki go poruszające - niezwykle potrzebne. Nie ukrywam, że trochę się bałam jak ten reportaż wypadnie i odczucia mam dość mieszane. Ogromny szacunek dla autorki za to, że na wstępie pojawiła się informacja, mająca na celu uświadomić niektórych czytelników, że nie jest to książka dla nich. Mianowicie osoby, które mają zaburzenia odżywiania, walczą z nimi, bądź może i nawet z nich wyszły, ale są dalej dość podatne na wpadnięcię w tę spiralę na nowo. Zgadzam się z tym w pełni. Książka dość szczegółowo opisuje "metody" używane przez osoby z zaburzeniami odżywiania, które mogą stanowić potencjalną inspirację dla wrażliwszego czytelnika. Kolejnym dużym plusem jest fakt, że poruszone zostały różne rodzaje chorób. Z reguły słysząc frazę "zaburzenia odżywiania" ma się w głowie te dwa konkretne. Tutaj pojawia się ich więcej, a historie ludzi zmagających się z nimi są naprawdę bardzo szczegółowe. Pokazują to jak ciężko im walczyć z chorobą, jak bardzo wpływa ona na ich życie i to, że rzadko otrzymują oni odpowiednie wsparcie ze strony innych. Jednak mimo wszystko trochę mi czegoś brakowało. Podeszłam do tego całkiem obiektywnie, ja sama mam dosyć dużą wiedzę w tym temacie i też sporą świadomość jakie są symptomy konkretnych jednostek chorobowych, natomiast wiem, że po książkę sięgną także osoby chcące dopiero zgłębić wiedzę o tym problemie. Mam wrażenie, że właśnie dla takich czytelników może być za mało informacji. Jasne, historie samych zainteresowanych są bardzo ważne, ale brakowało mi trochę typowo naukowych wstawek, nawet w formie wprowadzenia w wyznania danego człowieka.
Niemniej jednak nadal uważam, że jest to książka godna uwagi i warta przeczytania, bo szerzy ona świadomość na temat zaburzeń, z którymi mogą zmagać się osoby z naszego bliskiego otoczenia, bardzo dobrze to kamuflując.

Zaburzenia odżywania są niestety coraz bardziej powszechne. Stwierdzam to zarówno jako osoba będąca poniekąd częścią ochrony zdrowia, jak i po prostu człowiek żyjący w XXI wieku. Może to dlatego, że świat narzuca ideały, którym ludzie chcą obsesyjnie sprostać, a może dlatego, że po prostu jest większa świadomość w tym temacie i ludzie sięgają, czasem niebezpośrednio, po...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Zdarza mi się czasem czytać recenzje książek, które właśnie czytam bądź planuje w najbliższym czasie zacząć. Po udanym (ale bez fajerwerek) wejściu w świat "Akademii Dobra i Zła" poczyniłam tę zbrodnię i zaczęłam plądrować opinie o drugim tomie. Zagraniczna strona bookmediów wręcz huczała o tym, że kolejna część jest dużo gorsza, seksistowska i najlepiej jakby sama "Akademia" skończyła się na jednej książce.
"Świat bez książąt" przenosi nas do momentu, kiedy główne bohaterki, Sofia i Agata, powróciły do domu. Wydawałoby się, że pożegnały mury specyficznej szkoły na zawsze, a ich baśń jest zakończona, szczęśliwie dla nich obu. Jednak dziewczynki potajemnie życzą sobie innego zakończenia niż to, które miało miejsce, co powoduje ponowne otwarcie bramy do świata Akademii. Jednak szkoła nie wygląda tak jak wcześniej, tak samo jak sam jej świat. Już nie ma podziału na Dobro i Zło. W zamku, który niegdyś należał do zawszan dziewczynki spotykają wiedźmy, które zaczęły eksperymentować z makijażem oraz księżniczki, które zupełnie nie przypominały już księżniczek. Rzuca się w oczy także jedna kluczowa różnica. Pomijając to, że niegdyś wrogie sobie strony siedzą w jednym zamku, nie ma w nim ani jednego chłopca. Wszyscy osobnicy płcy męskiej, w tym także nauczyciele, zniknęli. Okazuje się, że wylądowali oni po drugiej stronie - w zamku niegdyś należącym do Akademii Zła. Narodził się nowy konflikt, który spowodowało zakończenie baśni dziewczynek, dlatego to także one muszą wprowadzić na nowo ład.
Najważniejszy aspekt, który jednocześnie najbardziej przeszkadzał mi w poprzednim tomie, czyli bohaterowie, którzy tutaj ulegli nieco zmianie. Wcześniej obie dziewczynki potrafiły mnie mocno irytować. Teraz natomiast zauważyłam, że Sofia zmieniła trochę swój charakter i mimo, że momentami przejawia swoje stare cechy, naprawdę stała się postacią, którą da się lubić. Z Agatą nie odczułam aż takiej różnicy. Irytowała mnie ona mniej niż w pierwszym tomie, ale jednak nadal się to zdarzało. Była ona po prostu znośna. Duży plus w tej części stanowiła także akcja. Fabularnie ten tom wypada o wiele lepiej. Jest to całkiem zrozumiałe, bo w pierwszej części ważne było też dokładne przedstawienie świata. Tutaj to uniwersum jest nam już znane, dlatego fabuła brnie do przodu. Dzieje się naprawdę sporo, szczególnie od momentu kiedy dziewczynki ponownie trafiają do Akademii. Historia od tej chwili totalnie mnie wciągała i czytałam ją dalej faktycznie dlatego, ze chciałam poznać dalsze losy, a nie żeby szybciej przebrnąć aż do samego końca. Zarzut odnośnie seksizmu jest według mnie trochę przesadzony, bo szczerze go nie zauważyłam. Od pierwszego tomu tak naprawdę seria ta trochę bazuje na stereotypach - dobro jest piękne, czyste, niewinne, a zło brzydkie i wredne. W tym tomie pojawiają się schematy przypisywane płciom. Dziewczynki są określane jako słabsze, więcej analizują, natomiast chłopcy to urodzeni wojownicy. Czy właśnie zaprzeczyłam sama sobie, że książka nie jest seksistowska? Nie, bo właśnie w obu tych tomach te stereotypy nie są wychwalane, pokazywane jako jedyna, prawidłowa droga. Same główne bohaterki tak naprawdę przełamują te schematy, co według mnie po prostu przeczy nadawaniu książce łatki seskistowskiej. Młodsi czytelnicy jednak znacznie bardziej skupiają się na głównych charakterach, kibicują im i utożsamiają się z nimi, dlatego jeżeli te postacie nie są przedstawiane w taki sposób, to nie jest dla mnie przekazywaniem złych wartości i wzorców.
Staję więc po przeciwnej stronie niż autorzy recenzji, które czytałam. Z ręką na sercu mogę przyznać, że bawiłam się naprawdę świetnie i nie mogę się doczekać kontynuowania tej serii. Jest ona świetną rozrywką i myślę, że spokojnie przypadnie do gustu fanom tego typu klimatów, niezależnie od wieku.

Zdarza mi się czasem czytać recenzje książek, które właśnie czytam bądź planuje w najbliższym czasie zacząć. Po udanym (ale bez fajerwerek) wejściu w świat "Akademii Dobra i Zła" poczyniłam tę zbrodnię i zaczęłam plądrować opinie o drugim tomie. Zagraniczna strona bookmediów wręcz huczała o tym, że kolejna część jest dużo gorsza, seksistowska i najlepiej jakby sama...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika cafeetlivre

z ostatnich 3 m-cy
cafeetlivre
2024-04-29 23:39:01
cafeetlivre oceniła książkę Po drugiej stronie różdżki na
10 / 10
i dodała opinię:
2024-04-29 23:39:01
cafeetlivre oceniła książkę Po drugiej stronie różdżki na
10 / 10
i dodała opinię:

Mój stosunek do autobiografii jest specyficzny. Z chęcią po nie sięgam, chcąc dowiedzieć się o kimś czegoś, a w szczególności od niego samego. Z drugiej strony trochę dziwnie mi jest później oceniać tego typu książki, bo to w końcu są czyjeś przeżycia i sama nie chciałabym, żeby ktoś w pod...

Rozwiń Rozwiń
Po drugiej stronie różdżki Tom Felton
Średnia ocena:
7.6 / 10
1464 ocen
cafeetlivre
2024-04-16 18:17:03
cafeetlivre oceniła książkę Głodne. Reportaże o (nie)jedzeniu na
8 / 10
i dodała opinię:
2024-04-16 18:17:03
cafeetlivre oceniła książkę Głodne. Reportaże o (nie)jedzeniu na
8 / 10
i dodała opinię:

Zaburzenia odżywania są niestety coraz bardziej powszechne. Stwierdzam to zarówno jako osoba będąca poniekąd częścią ochrony zdrowia, jak i po prostu człowiek żyjący w XXI wieku. Może to dlatego, że świat narzuca ideały, którym ludzie chcą obsesyjnie sprostać, a może dlatego, że po prostu ...

Rozwiń Rozwiń
cafeetlivre
2024-04-15 00:52:59
cafeetlivre oceniła książkę Świat bez książąt na
9 / 10
i dodała opinię:
2024-04-15 00:52:59
cafeetlivre oceniła książkę Świat bez książąt na
9 / 10
i dodała opinię:

Zdarza mi się czasem czytać recenzje książek, które właśnie czytam bądź planuje w najbliższym czasie zacząć. Po udanym (ale bez fajerwerek) wejściu w świat "Akademii Dobra i Zła" poczyniłam tę zbrodnię i zaczęłam plądrować opinie o drugim tomie. Zagraniczna strona bookmediów wręc...

Rozwiń Rozwiń
Świat bez książąt Soman Chainani
Średnia ocena:
7.5 / 10
732 ocen
cafeetlivre
2024-04-08 17:37:58
cafeetlivre oceniła książkę Akademia Dobra i Zła na
7 / 10
i dodała opinię:
2024-04-08 17:37:58
cafeetlivre oceniła książkę Akademia Dobra i Zła na
7 / 10
i dodała opinię:

Magiczne szkoły zdecydowanie należą do jednego z bardziej lubianych przeze mnie motywów. Tak jak chociażby Harry Potter, pozwalają mi się one przenieść w zupełnie inny świat i wkręcić w historię, bo przecież w takim miejscu zawsze dużo się dzieje. Czy jednak "Akademia dobra i zła"...

Rozwiń Rozwiń
Akademia Dobra i Zła Soman Chainani
Średnia ocena:
7.4 / 10
1164 ocen
cafeetlivre
2024-03-29 18:12:40
2024-03-29 18:12:40
cafeetlivre oceniła książkę Gładko. O polskim wstydzie, obsesji młodości i intymnych operacjach plastycznych na
10 / 10
i dodała opinię:

Ginekologia i urologia estetyczną to dziedziny, które jeszcze do niedawna nie były nawet uznawane za potrzebne. Teraz natomiast zdecydowanie zyskały popularność. Niektóre zabiegi, które są oferowane w tym zakresie do tej pory wydają się dla niektórych z nas niewyobrażalne czy niepotrzebne....

Rozwiń Rozwiń
cafeetlivre
2024-03-25 19:21:29
cafeetlivre i Aldi są teraz znajomymi
2024-03-25 19:21:29
cafeetlivre i Aldi są teraz znajomymi
cafeetlivre
2024-03-23 13:16:10
cafeetlivre oceniła książkę Beze mnie jesteś nikim. Przemoc w polskich domach na
10 / 10
i dodała opinię:
2024-03-23 13:16:10
cafeetlivre oceniła książkę Beze mnie jesteś nikim. Przemoc w polskich domach na
10 / 10
i dodała opinię:

Pan Jacek Hołub dał mi się już poznać jako bardzo dobry autor reportaży, Poprzednie dwa jakie czytałam polecam każdemu zainteresowanemu tematem. Uważam, że w tamtych przypadkach jak i tym świetnie radzi sobie z trudnymi sytuacjami, jakie postanawia opisać.
"Beze mnie jesteś nikim&qu...

Rozwiń Rozwiń
cafeetlivre
2024-03-13 20:42:21
cafeetlivre oceniła książkę Perełka. Część 1 na
4 / 10
2024-03-13 20:42:21
cafeetlivre oceniła książkę Perełka. Część 1 na
4 / 10
Perełka. Część 1 Weronika Marczak
Cykl: Rodzina Monet (tom 3)
Średnia ocena:
7.3 / 10
1600 ocen
cafeetlivre
2024-03-13 00:32:46
cafeetlivre oceniła książkę Jeden dzień (okładka filmowa) na
8 / 10
i dodała opinię:
2024-03-13 00:32:46
cafeetlivre oceniła książkę Jeden dzień (okładka filmowa) na
8 / 10
i dodała opinię:

Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl

Znacie "Jeden dzień"? Książka pojawiła się na polskim rynku już ponad 10 lat temu. Dodatkowo powstała kultowa ekranizacja z Anne Hathaway i Jimem Sturgess w rolach głównych. Ja osobiście nie miałam wcześniej okazji dokładnie poznać...

Rozwiń Rozwiń
Jeden dzień (okładka filmowa) David Nicholls
Średnia ocena:
7.5 / 10
8193 ocen
cafeetlivre
2024-03-04 00:09:23
cafeetlivre oceniła książkę Moja droga Emmie Blue na
8 / 10
i dodała opinię:
2024-03-04 00:09:23
cafeetlivre oceniła książkę Moja droga Emmie Blue na
8 / 10
i dodała opinię:

Każdy z nas z pewnością był kiedyś w patowej sytuacji, kiedy jedyne czego pragniemy to oparcie drugiego człowieka, bo wydaje się, że reszta świata jest przeciwko nam. Podobnie było z Emmie Blue. W wieku szesnastu lat wypuściła do nieba balon z przywiązanym do niego liścikiem. Nie spodziewa...

Rozwiń Rozwiń
Moja droga Emmie Blue Lia Louis
Średnia ocena:
8 / 10
373 ocen

Ulubione

Ashley Poston Zaczytana i Bestia Zobacz więcej
Soman Chainani Piękno i bestie. Niebezpieczne baśnie Zobacz więcej
Bernhard Aichner Mścicielka Zobacz więcej
Thomas Morris Sprawy sercowe. Historia serca w jedenastu operacjach Zobacz więcej
Elena Favilli Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek Zobacz więcej
Mike Omer W ciemnościach Zobacz więcej

Dodane przez użytkownika

Ashley Poston Zaczytana i Bestia Zobacz więcej
Soman Chainani Piękno i bestie. Niebezpieczne baśnie Zobacz więcej
Bernhard Aichner Mścicielka Zobacz więcej
Thomas Morris Sprawy sercowe. Historia serca w jedenastu operacjach Zobacz więcej
Elena Favilli Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek Zobacz więcej
Mike Omer W ciemnościach Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
325
książek
Średnio w roku
przeczytane
41
książek
Opinie były
pomocne
609
razy
W sumie
wystawione
240
ocen ze średnią 7,9

Spędzone
na czytaniu
1 781
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
40
minut
W sumie
dodane
6
cytatów
W sumie
dodane
0
książek [+ Dodaj]