Sprawy sercowe. Historia serca w jedenastu operacjach

Okładka książki Sprawy sercowe. Historia serca w jedenastu operacjach Thomas Morris
Okładka książki Sprawy sercowe. Historia serca w jedenastu operacjach
Thomas Morris Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie reportaż
reportaż
The Matter of the Heart: A History of the Heart in Eleven Operations
Wydawnictwo Literackie
2019-02-27
2019-02-27
Jolanta Kozak
Jolanta Kozak chirurgia operacja serca serce medycyna

Historie jedenastu przypadków stanowiące pretekst do spisania historii postępu i przełomów w kardiologii.

Waham się między 6 a 7/10 bo uważam, że była to bardzo dobrze napisana książka, jednak tematyka do mnie nie trafiła. Może nawet nie tematyka, tylko sposób jej przekazania. Jestem totalnie nieobeznana w temacie i odczuwałam braki w mojej wiedzy podczas czytania. Jednocześnie mam wrażenie, że jeśli ktoś już coś wie to może go trochę znudzić ta książka.

Nie jestem obiektywna, gdyż historia medycyny, jak i odkryć naukowych, zwłaszcza w obszarze zdrowia człowieka niezmiernie mnie interesuje. Książek tego typu przeczytałam już trochę, chociaż ta pozycja jest pierwszą traktującą o biologicznej pompie. Świetna lektura, rzetelna praca nad historią badań odkryć w obszarze pracy serca. Książka zakończona jest perspektywą wszczepienia sztucznego, mechanicznego serca nad którą pracują naukowcy. Dzisiaj wiadomość z Holandii obiegła świat o wszczepieniu mechanicznego, sztucznego serca pacjentowi. Także książka będzie musiała być zaktualizowana o ten ogromny wyczyn i miejmy nadzieję, zakończona sukcesem długa walka o stworzenie ściśle sztucznego - mechanicznego serca pompy.

Świetnie napisana książka. Czyta się z wypiekami na twarzy.
Jak fascynująca potrafi być historia nauki!

Świetnie napisana książka. Czyta się z wypiekami na twarzy.
Jak fascynująca potrafi być historia nauki!

Ciężko mi obiektywnie napisać o tej książce, odcinając się zupełnie od zawodowego spojrzenia.
Sprawy sercowe to zbiór historii ludzi, którzy poczynili kroki milowe w leczeniu chorób serca. Z jednej strony celebryci, z drugiej poważni naukowcy i wizjonerzy. Mnie zaciekawiło, chociaż sporo faktów znałem, ciężko mi powiedzieć, jak ocenią książkę "laicy".

Serce od zawsze mnie fascynowało. Nie wiem dokładnie dlaczego, być może dlatego, że ogólnie pasjonuje mnie człowiek; Do tego stopnia, że podczas swojej długo trwającej już przygody czytelniczej znaczna większość książek opiera się o literaturę medyczną. Dotychczas natknęłam się na wiele pism o ludzkiej pompie, jednak "Sprawy sercowe" Thomasa Morrisa, na które natknęłam się już prawie dwa lata temu, sprawiły, że pozycja ta myślę, że już zawsze będzie miała swoje własne miejsce w moim sercu i na bardzo długo zapadnie mi w pamięć. Oczywiście nie myślcie, że będę recenzować książkę przeczytaną w 2019 roku- Mniej więcej półtora tygodnia temu postanowiłam zrobić jej re-read (Przeczytać ją ponownie) ze względów, które wymienię później. Po jej skończeniu bardzo chcę podzielić się z Wami moją opinią na temat tej książki, przy okazji konfrontując moje przemyślenia z perspektywy początkującego jeszcze czytelnika (w tamtym czasie dopiero odkrywałam ten wspaniały świat pełen liter i, zdań i urzekających przemyśleń) i osoby, którą chyba nazwać mogę bardziej doświadczoną w literaturze niż wcześniej.
Po resztę recenzji serdecznie zapraszam na mojego nowego bloga czytelniczego- https://ksiazko-gratka-blog.blogspot.com
Zachęcam do obserwowania i komentowania❤️

"Historia kardiochirurgii obfituje w przełomy, których nikt nie przewidział, więc dopóki istnieją chirurdzy obdarzeni talentem i wyobraźnią, istnieje także szansa, że nie przestaną nas zadziwiać"
~~~
Kardiochirurgia to dziedzina medycyny, która od dawna jest bliska mojemu sercu. Osiągnięcia na tym polu są dla mnie jednymi z największych w całej historii zabiegów medycznych. Z góry więc wiedziałam, że "Sprawy sercowe" Thomasa Morissa przypadną mi do gustu. Gdy tylko zobaczyłam tytuł, od razu wpisałam go na listę do przeczytania. Domyśleć się też można, że byłam bardzo szczęśliwa, że otrzymałam ją w prezencie. To jakim prezentem była jest nie do opisania. Dlaczego? Spieszę z wytłumaczeniem.
"Sprawy sercowe" to pokaźna książka z gatunku literatury faktu, która w jedenastu rozdziałach prezentuje nam jedenaście postępów w leczeniu różnych schorzeń. Mowa jest zarówno o zabiegach pomagających w konkretnych wadach, aż po transplantologię. Wszystko opięte w bardzo bogatą treść, mającą na celu przedstawienie w jak najlepszy sposób cały rozwój i historię kardiochirurgii na przestrzeni lat.
Książka była naprawdę wspaniała. Autor postarał się aby wszystko było opisane jak najdokładniej, co zresztą tłumaczą aż 73 strony samej bibliografii. Wow, po prostu wielkie wow. Jestem pod ogromnym wrażeniem tego w jak prosty, ale zarazem nieprzeciętny i profesjonalny sposób można przedstawić tak skomplikowane działania, jak niektóre z opisywanych operacji. Opisy są dosyć szczegółowe. Moriss dba także o to, aby czytelnik zobaczył wiele powiązań i zrozumiał jak najwięcej, nawet jeżeli z samymi naukami medycznymi niewiele go łączy. Wspomina o kluczowych doświadczeniach i eksperymentach wykonywanych w rożnych częściach świata, które przyczyniły się do tego, że w obecnych czasach można liczyć na profesjonalną pomoc w tak wielu sytuacjach "bez wyjścia". Mamy tu między innymi nawiązanie do badań Demichowa czy Schumwaya na psach, które były wielkim krokiem w transplantologii. Informacji jest bardzo dużo i są zebrane w solidną całość. Nie zawiodłam się i bardzo, ale to bardzo ją polecam.

~~~

Świetna, nie mam się do czego przyczepić. Gorąco polecam!

Świetna, nie mam się do czego przyczepić. Gorąco polecam!

Nie jestem pewien czy to sprawka przekładającego na j. polski czy też samego autora książki, ale czyta się ją wybitnie przyjemnie. Świetnie poukładana i szalenie ciekawa treść, nawet dla medycznego ignoranta -> zdecydowanie polecam!

• Literatura faktu
  • Medycyna

Thomas Morris Sprawy sercowe. Historia serca w jedenastu operacjach Zobacz więcej