rozwiń zwiń
Sth_about_books

Profil użytkownika: Sth_about_books

Bydgoszcz/Włocławek/Lubraniec Kobieta
Status Czytelniczka
Aktywność 7 godzin temu
350
Przeczytanych
książek
360
Książek
w biblioteczce
150
Opinii
469
Polubień
opinii
Bydgoszcz/Włocławek/Lubraniec Kobieta
Dodane| 53 cytaty
Zapraszam na mój profil na Instagramie Something about books! :D Czytam i recenzuję.

Opinie


Na półkach: ,

Sambor Malczewski, były policjant, po blisko trzydziestu latach przybywa w rodzinne strony. Powodem powrotu jest jego siostra bliźniaczka — Lilia. Mieszkańcami wsi Runowo w ostatnim czasie wstrząsnęły dwa wydarzenia — zniknięcie Artura Krynickiego oraz wyłowione z pobliskiej rzeki zwłoki kobiety. Lokalna policja prowadzi poszukiwania zaginionego, a także podejrzewa, że odnalezioną kobietą może być skonfliktowana z mieszkańcami wsi Lilia Malczewska. Przybyły na miejsce Sambor identyfikuje zwłoki siostry oraz niechętnie podejmuje się próby rozwiązania zagadki śmierci siostry. Jednak im głębiej zaczyna poznawać jej przeszłość, tym więcej szokujących faktów odkrywa i coraz bardziej zaczynają go dręczyć wyrzuty sumienia, podjętej lata temu decyzji o zerwaniu jakichkolwiek relacji z siostrą.

Jakie tajemnice skrywa wieś i mieszkańcy Runowa? Jaki związek ze śmiercią Lilii ma tragedia sprzed lat? Czy Samborowi uda się ustalić przyczynę śmierci siostry? Co ukrywa tajemnicza i mroczna polana w środku lasu?

„Polana” to najnowsza książka jednego z najbardziej znanych autorów powieści kryminalnych i młodzieżowych. Wielbiciele twórczości Marcela Mossa dokładnie wiedzą, że lubi on zaskakiwać swoimi historiami. Niejednokrotnie byliśmy świadkami mrocznych i brutalnych wydarzeń, przepełnionych przemocą fizyczną i psychiczną, „hejtem” w Internecie, depresjami i samobójstwami wśród nastolatków. Tym razem Marcel Moss zapewnił swoim czytelnikom skomplikowaną intrygę kryminalną.

Fabuła książki została osadzona w małej wsi Runowo. Jak to się zwykle mówi — mała miejscowość, duże sekrety. Tak było i tym razem. Akcja, która powoli płynie swoim własnym tempem, ze strony na stronę odkrywa przed nami coraz większe tajemnice wszystkich mieszkańców wsi.
Wpleciona w intrygę kryminalną tajemnica polany ukrytej w środku mrocznego lasu, miejscowe legendy i wierzenia dodatkowo podsycają ciekawość, napędzają emocje, nadają całości zagadkowego klimatu. Stopniowo wzrastające napięcie sprawia, że nie sposób oderwać się od lektury.

Akcja rozgrywa się na dwóch liniach czasowych. Retrospekcje głównego bohatera wnoszą do historii wiele cennych i ważnych informacji dotyczących jego obecnej sytuacji. Dzięki temu dowiadujemy się, że Sambor nie miał łatwego startu w dorosłość. Po rodzinnej tragedii, podczas której zginęli jego rodzice, opuścił wieś, został policjantem i założył własną rodzinę. Niestety praca, która pochłonęła go bez pamięci, coraz bardziej wpływała na jego małżeństwo. Pewnego dnia zdarzył się wypadek, podczas którego mężczyzna stracił żonę i córkę. To traumatyczne przeżycie wpłynęło na dalsze życie Sambora. Dręczony wyrzutami sumienia postanowił porzucić zawód policjanta i wyjechać jak najdalej od miejsca, które przypominało mu o rodzinie. Przeprowadzka była przypieczętowaniem decyzji o całkowitym odcięciu się od przeszłości i prowadzeniu samotnego trybu życia. Popadł w pewien rodzaj otępienia, a smutki topił w alkoholu. Wszystkie postacie wykreowane przez autora są bardzo realistyczne. Wszelkie niedoskonałości i słabości przypisane bohaterom pokazują, że są to osoby borykające się z problemami, które mogą dotknąć każdego.

„Polana” to wstrząsająca i bolesna podróż do przeszłości, która ukazuje głębokie rany i niewygojone blizny czasu. To intrygująca i tajemnicza powieść kryminalna, w której poruszone zostały trudne tematy. Duszny klimat małej zamkniętej społeczności, gdzie każdy nosi swoje własne sekrety, dodaje charakter nieprzewidywalności. Zaskakujące zwroty akcji powodują, że książka oddziałuje na emocje, burząc spokój i potęgując oczekiwania wobec zakończenia historii.

Sambor Malczewski, były policjant, po blisko trzydziestu latach przybywa w rodzinne strony. Powodem powrotu jest jego siostra bliźniaczka — Lilia. Mieszkańcami wsi Runowo w ostatnim czasie wstrząsnęły dwa wydarzenia — zniknięcie Artura Krynickiego oraz wyłowione z pobliskiej rzeki zwłoki kobiety. Lokalna policja prowadzi poszukiwania zaginionego, a także podejrzewa, że...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

"Kimże jesteśmy bez wspomnień? Pustymi naczyniami, drzewami bez gałęzi, korytem strumyka bez wody."

„Mój dom” Tomasza Sablika to połączenie powieści grozy z thrillerem psychologicznym, która przenika nasze myśli, prowadząc w najgłębsze zakamarki ludzkiego umysłu. Jest ona bogata w liczne emocje i ból. Pozytywne zmiany w życiu bohaterów, które wywołują poczucie radości i ekscytacje przełamują bolesne upadki, którym towarzyszy smutek i niepokój. Tak skrajne doznania tworzą dynamiczną narrację i trzymają czytelnika w napięciu, zapewniając głębsze zaangażowanie w historię. Wędrując przez jej strony, odkrywamy tajemnice, których rozwiązania nie łatwo odgadnąć oraz odnajdujemy pytania, na które nie ma dobrych odpowiedzi. Kiedy jednak zanurzymy się jeszcze głębiej w ten literacki świat, doświadczymy obecności czarnej magii, ukrywającej się pod przykrywką i zakłócającej spokój i harmonię życia bohaterów. Ta mroczna siła staje się nośnikiem zła, manipulując wyborami postaci i prowadząc do popełniania błędnych decyzji oraz desperackich prób odwrócenia losu, który wydaje się już przesądzony.

„Mój dom” to powieść napisana w formie pamiętnika, a główny bohater dzieli się z nami swoimi przeżyciami i doświadczeniami z czasów dzieciństwa, lat młodzieńczych oraz dorosłości. To powieść, która ukazuje, jak wydarzenia z przeszłości mają wpływ na kształtowanie się osobowości i cech charakteru człowieka. Edward Munich — bo tak nazywa się główna postać tej historii — nie ukrywa niczego. Zaczyna swoją historię od trudnego dzieciństwa, ciągłych przeprowadzek, coraz gorszych relacji z matką. W końcu trafiają na wieś do rodziców ojca Edwarda. Przemiła babcia i dość ekscentryczny i dziwaczny dziadek stają się dla małego Edwarda „zastępczymi opiekunami". To dziadkowie uczą go wielu nowych rzeczy. Zapracowani rodzice nie mają dla niego czasu. I właśnie wtedy zdarza się wypadek, który mógłby dla Edwarda zakończyć się tragicznie. Dzięki dziadkowi wszystko się zmienia. Od tego czasu chłopiec zaczyna poznawać prawdziwe oblicze dziadka. Z czasem Edwarda coraz bardziej pochłania świat iluzji i magii. Działo się to zawsze, kiedy przebywał w domu lub w jego zasięgu. Działania dziadka i domu, w którym mieszkał, odbierały Edwardowi emocje i uczucia. Pomimo tego chłopak próbował żyć normalnie. Mieć przyjaciół, dziewczynę. Z opowieści możemy dowiedzieć się bardzo dużo o jego najlepszych kumplach, szkolnych wybrykach i utarczkach, pierwszej prawdziwej miłości oraz utracie bliskich mu osób.

Każde wspomnienie opatrzone jest wyjaśnieniami Edwarda w czasie teraźniejszym. Dryfujemy na dwóch liniach czasowych. Pamiętnik, czyli spowiedź z życia głównego bohatera to sentymentalna podróż człowieka, która ukazuje wrażliwość, lęki, tajemnice, złą energię, niejednokrotnie przytłacza i zaskakuje. Akcja książki, która niespiesznie posuwała się do przodu, potęgowała towarzyszący bohaterom dreszczyk niepokoju o ich los i przeznaczenie. Zakończenie, którego trudno przewidzieć, zrobiło na mnie pozytywne wrażenie. Cieszę się, że poznałam historię Edwarda — tak inną i tak przejmującą.

[współpraca reklamowa z @wydawnictwoczarnaowca @tomasz_sablik @biblia_horroru]

"Kimże jesteśmy bez wspomnień? Pustymi naczyniami, drzewami bez gałęzi, korytem strumyka bez wody."

„Mój dom” Tomasza Sablika to połączenie powieści grozy z thrillerem psychologicznym, która przenika nasze myśli, prowadząc w najgłębsze zakamarki ludzkiego umysłu. Jest ona bogata w liczne emocje i ból. Pozytywne zmiany w życiu bohaterów, które wywołują poczucie radości i...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Zwłoki dwóch mężczyzn zostają odnalezione na leśnym parkingu, a wstępne oględziny wskazują na to, że padli ofiarą morderstwa. Nie wiadomo, kim są, bo nie znaleziono przy nich żadnych dokumentów. Dodatkowo na miejscu zbrodni policjanci odnajdują odcięty palec, nienależący do żadnego z zabitych. Niestety wyjaśnienie sprawy przerasta lokalnych policjantów. Prokurator Brygida Bocian postanawia zwrócić się o pomoc do swojego dawnego znajomego, komisarza Mariusza Blaszkowskiego. W tym samym czasie Mirek Brodziak na zlecenie dawnego cinkciarza, a obecnie właściciela i prezesa Banku Ziemskiego w Poznaniu, rozpoczyna prywatne śledztwo. Grubiński chce się dowiedzieć, kto zamordował jego ludzi i dlaczego ten ktoś wszedł mu w drogę.

Czy Blaszkowskiemu i Brodziakowi uda się rozwiązać sprawę? Czy pomoc podkomisarza Teofila Olkiewicza przyniesie pozytywny rezultat współpracy? Jak byli milicjanci, odnajdą się w nowej Polsce i nowej instytucja, jaką jest policja?

„Pocałunek Judasza” to najnowsza powieść kryminalna Ryszarda Ćwirleja. Jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością autora. Czy było udane? Akcja rozgrywa się w Poznaniu w latach 90., w burzliwym okresie przejścia systemu milicyjnego do nowej formy policji, kiedy to miasto, podobnie jak cały kraj, doświadczało głębokich przemian politycznych, społecznych i gospodarczych. Autor zabiera nas w podróż do przeszłości w ciekawy i interesujący sposób, prezentując nam niepowtarzalny klimat tamtych czasów. Autor opisuje nam nowe porządki, które zaczęły kształtować życie codzienne ludzi, ich aspiracje zawodowe i społeczne oraz sposób postrzegania świata i siebie. Mamy wgląd do zwykłego codziennego życia, coraz lepszej dostępności do produktów z zagranicy, nowej elektroniki -telewizory, magnetowidy. Możemy poczuć zapach kawy podawanej w szklankach z koszyczkami, dymu papierosowego oraz zobaczyć lejącą się litrami wódkę, także w miejscu pracy ;) Dzięki tym opisom ciężko jest oderwać się od czytania.

Zmiany, które zachodzą w całym państwie, są spore. Ludzie nagle muszą się odnaleźć w zupełnie innej rzeczywistości. Po upadku systemu komunistycznego kraj doświadczał zmian politycznych, społecznych i gospodarczych, w tym wprowadzenia demokracji, prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych i reform gospodarczych. Był to trudny czas, ale jednocześnie pełen nadziei na lepszą przyszłość. Ówczesna milicja także przechodziła zmiany. Przejście z milicji na policję w Polsce było kluczowym elementem transformacji systemowej. Nowo powstała policja miała być bardziej zdecentralizowana, profesjonalna i odpowiadająca standardom demokratycznego państwa. Jak możemy zauważyć w książce, autor pokazuje, że osoby, które od lat pracowały w milicji, ciężko miały aby przestawić się na działania dopiero co raczkującej policji. Zatem proces transformacji był wyzwaniem zarówno dla osób związanych z milicją, jak i dla samej instytucji policji. Zmiana podejścia i mentalności związanej z pracą w instytucji represyjnej na bardziej otwartą i służącą społeczeństwa wymagała sporego zaangażowania.

Wracając do samej książki, na początku miałam trudności ze zrozumieniem fabuły książki i zapamiętaniem nazwisk bohaterów. Zbyt duża liczba wątków i postaci powodowała, że często gubiłam się w wydarzeniach i musiałam wracać kilka stron, aby upewnić się, że nadążam za historią i rozwojem postaci. Dodatkowo język i styl, jakim posługuje się autor, powodował u mnie dezorientację. Jednak z czasem książka coraz bardziej mnie wciągnęła i na szczęście przestałam mieć problem z jej zrozumieniem. Zaczęłam koncentrować się na sprawie kryminalnej prowadzonej przez głównych bohaterów. Na uwagę zasługują świetnie wykreowane postaci, pełne dobrego poczucia humoru, a także ich dowcipne dialogi, które znakomicie wplatały się w fabułę. Wszystkie wątki, które wcześniej mieszały mi w głowie, powoli spinały się w jedną całość. Powoli zmierzałam do brzegu, odkrywając coraz nowsze fakty. Ryszard Ćwirlej skonstruował bardzo dobry kryminał, który zaskoczył mnie pod każdym względem. Z przyjemnością sięgnę po kolejne książki autora.

Zwłoki dwóch mężczyzn zostają odnalezione na leśnym parkingu, a wstępne oględziny wskazują na to, że padli ofiarą morderstwa. Nie wiadomo, kim są, bo nie znaleziono przy nich żadnych dokumentów. Dodatkowo na miejscu zbrodni policjanci odnajdują odcięty palec, nienależący do żadnego z zabitych. Niestety wyjaśnienie sprawy przerasta lokalnych policjantów. Prokurator...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Sth_about_books

z ostatnich 3 m-cy
Sth_about_books
2024-04-25 16:23:23
Sth_about_books oceniła książkę Pustać na
6 / 10
2024-04-25 16:23:23
Sth_about_books oceniła książkę Pustać na
6 / 10
Pustać Agata Zamarska
Średnia ocena:
7.2 / 10
113 ocen
Sth_about_books
2024-04-23 19:18:47
Sth_about_books dodała książkę Złe dziecko na półkę Teraz czytam
2024-04-23 19:18:47
Sth_about_books dodała książkę Złe dziecko na półkę Teraz czytam
Złe dziecko Camilla Way
Średnia ocena:
8.5 / 10
77 ocen
Sth_about_books
2024-04-19 21:41:53
Sth_about_books oceniła książkę Polana na
7 / 10
i dodała opinię:
2024-04-19 21:41:53
Sth_about_books oceniła książkę Polana na
7 / 10
i dodała opinię:

Sambor Malczewski, były policjant, po blisko trzydziestu latach przybywa w rodzinne strony. Powodem powrotu jest jego siostra bliźniaczka — Lilia. Mieszkańcami wsi Runowo w ostatnim czasie wstrząsnęły dwa wydarzenia — zniknięcie Artura Krynickiego oraz wyłowione z pobliskiej rzeki zwłoki k...

Rozwiń Rozwiń
Polana Marcel Moss
Średnia ocena:
7.5 / 10
156 ocen
Sth_about_books
2024-04-14 18:38:41
Sth_about_books oceniła książkę Nielat na
7 / 10
2024-04-14 18:38:41
Sth_about_books oceniła książkę Nielat na
7 / 10
Nielat Piotr Kościelny
Średnia ocena:
7.9 / 10
789 ocen
Sth_about_books
2024-04-13 14:58:55
Sth_about_books oceniła książkę Mój dom na
7 / 10
i dodała opinię:
2024-04-13 14:58:55
Sth_about_books oceniła książkę Mój dom na
7 / 10
i dodała opinię:

"Kimże jesteśmy bez wspomnień? Pustymi naczyniami, drzewami bez gałęzi, korytem strumyka bez wody."

„Mój dom” Tomasza Sablika to połączenie powieści grozy z thrillerem psychologicznym, która przenika nasze myśli, prowadząc w najgłębsze zakamarki ludzkiego umysłu. Jest ona bog...

Rozwiń Rozwiń
Mój dom Tomasz Sablik
Średnia ocena:
8.4 / 10
55 ocen
Sth_about_books
2024-04-05 16:16:27
Sth_about_books oceniła książkę Klub smutnych duchów 2 na
7 / 10
2024-04-05 16:16:27
Sth_about_books oceniła książkę Klub smutnych duchów 2 na
7 / 10
Klub smutnych duchów 2 Lize Meddings
Cykl: The Sad Ghost Club (tom 2)
Średnia ocena:
7.5 / 10
272 ocen
Sth_about_books
2024-04-02 15:52:46
Sth_about_books oceniła książkę Pocałunek Judasza na
7 / 10
i dodała opinię:
2024-04-02 15:52:46
Sth_about_books oceniła książkę Pocałunek Judasza na
7 / 10
i dodała opinię:

Zwłoki dwóch mężczyzn zostają odnalezione na leśnym parkingu, a wstępne oględziny wskazują na to, że padli ofiarą morderstwa. Nie wiadomo, kim są, bo nie znaleziono przy nich żadnych dokumentów. Dodatkowo na miejscu zbrodni policjanci odnajdują odcięty palec, nienależący do żadnego z zabi...

Rozwiń Rozwiń
Pocałunek Judasza Ryszard Ćwirlej
Średnia ocena:
7.2 / 10
103 ocen
Sth_about_books
2024-03-29 21:29:54
Sth_about_books oceniła książkę Langer na
7 / 10
2024-03-29 21:29:54
Sth_about_books oceniła książkę Langer na
7 / 10
Langer Remigiusz Mróz
Cykl: Langer (tom 1)
Średnia ocena:
7.3 / 10
2754 ocen
Sth_about_books
2024-03-23 21:08:15
Sth_about_books oceniła książkę Ptasznik na
7 / 10
2024-03-23 21:08:15
Sth_about_books oceniła książkę Ptasznik na
7 / 10
Ptasznik Marek Stelar
Średnia ocena:
7.3 / 10
458 ocen

ulubieni autorzy [4]

Katarzyna Berenika Miszczuk
Ocena książek:
7,0 / 10
38 książek
7 cykli
2259 fanów
Jakub Małecki
Ocena książek:
6,8 / 10
34 książki
1 cykl
Pisze książki z:
1856 fanów
Colleen Hoover
Ocena książek:
7,6 / 10
26 książek
6 cykli
5083 fanów

Ulubione

Victoria Schwab Niewidzialne życie Addie LaRue Zobacz więcej
Brigid Kemmerer A Curse So Dark and Lonely Zobacz więcej
Izabela Janiszewska Histeria Zobacz więcej
Alix E. Harrow Dziesięć tysięcy drzwi Zobacz więcej
Marcel Moss Nie odpisuj Zobacz więcej
Alix E. Harrow Dziesięć tysięcy drzwi Zobacz więcej
Victoria Schwab Niewidzialne życie Addie LaRue Zobacz więcej
Marcel Moss Nie krzycz Zobacz więcej
Marcel Moss Idealna para Zobacz więcej

Dodane przez użytkownika

Victoria Schwab Niewidzialne życie Addie LaRue Zobacz więcej
Brigid Kemmerer A Curse So Dark and Lonely Zobacz więcej
Alix E. Harrow Dziesięć tysięcy drzwi Zobacz więcej
Izabela Janiszewska Histeria Zobacz więcej
Alix E. Harrow Dziesięć tysięcy drzwi Zobacz więcej
Marcel Moss Nie odpisuj Zobacz więcej
Marcel Moss Nie krzycz Zobacz więcej
Victoria Schwab Niewidzialne życie Addie LaRue Zobacz więcej
Marcel Moss Idealna para Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
350
książek
Średnio w roku
przeczytane
39
książek
Opinie były
pomocne
469
razy
W sumie
wystawione
348
ocen ze średnią 7,7

Spędzone
na czytaniu
2 232
godziny
Dziennie poświęcane
na czytanie
47
minut
W sumie
dodane
53
W sumie
dodane
0
książek [+ Dodaj]