Malarz świata ułudy

- Tytuł oryginału:
- An Artist of the Floating World
- Data wydania:
- 2017-10-23
- Data 1. wyd. pol.:
- 1991-01-01
- Data 1. wydania:
- 2005-03-03
- Liczba stron:
- 302
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788381250900
- Tłumacz:
- Maria Skroczyńska-Miklaszewska
- Wydawnictwo:
- Albatros
- Tagi:
- Maria Skroczyńska-Miklaszewska literatura japońska Nagroda Nobla
- Tytuł oryginału:
- An Artist of the Floating World
- Kategoria:
- literatura piękna
- Data wydania:
- 2017-10-23
- Liczba stron:
- 302
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788381250900
- Tłumacz:
- Maria Skroczyńska-Miklaszewska
- Tagi:
- Maria Skroczyńska-Miklaszewska literatura japońska Nagroda Nobla
- Inne
Książka laureata literackiej Nagrody Nobla 2017.
Rok 1948. Zniszczona Japonia przeżywa czas gruntownych przewartościowań. Z ruin powstaje nowy świat i porządek rzeczy. Emerytowany malarz Masuji Ono, który całe dnie poświęca prozaicznym czynnościom – pielęgnacji ogrodu, naprawie domu, opiece nad wnukami – nie potrafi uwolnić się od przeszłości. Kierowany wewnętrzną potrzebą wytacza sam sobie proces, w którym wytacza sam sobie proces, w którym jest jednocześnie oskarżycielem, oskarżonym i sędzią. Porządek, który niegdyś współtworzył i wspierał, został zburzony. Japoński imperializm poniósł druzgocąca klęskę. Masuji musi na nowo określić samego siebie i relacje z dwoma córkami, Setsuko i Noriko, dokonać moralnego rozrachunku z dotychczasowym życiem.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oceny
Dyskusje
Wypożycz z biblioteki
Cytaty
Nie musi się patrzeć na rzeczy wciąż pod tym samym, uprzykrzonym kątem.
[...] choćby to nie zawsze było łatwe, człowiek z pewnością zyskuje satysfakcję i poczucie godności przyznając się do popełnionych w życiu b...
RozwińTrudno ocenić piękno świata, kiedy się wątpi w samą jego wartość.
Opinie [62]
Ishiguro to dla mnie autor – pewniak. Sięgam po niego zawsze, gdy chcę przeczytać coś ładnego, co na pewno mi się spodoba. Tym razem był to tajemniczo brzmiący tytuł Malarz świata ułudy, w którym przenosimy się do Japonii parę lat po II Wojnie Światowej.
więcejBył to specyficzny okres, a Ishiguro potrafił oddać go z istotnymi szczegółami. To przede wszystkim czas intensywnych...
Lata 1948 -1950 przełomowe dla głównego bohatera. Narcystyczny artysta malarz, beneficjent czasów wojny japońsko-chińskiej (kryzysu chińskiego), musi zmierzyć się z upadkiem cesarskiego autorytetu, zmianami mentalności i łamaniem kanonów przez młode pokolenie - w tym własne córki. Ciekawe obserwacje przemian politycznych, z dodatkowym smaczkiem - opisem układów...
więcej„Malarz świata ułudy” pokazuje jak wyglądała Japonia po II wojnie światowej i w jaki sposób próbuje się nią rozliczyć. Głównym bohaterem książki jest Masuji Ono - emerytowany artysta malarz, który w młodości wierzył w wartości sprzed i z czasów wojny. Sam uczestniczył też w ich rozpowszechnianiu.
więcejOno wspomina przeszłość, dawnych znajomych oraz obrazy które namalował....
Książka opowiada o wybranych wydarzeniach emerytowanego malarza Masuji Ono, przeplatana jego wspomnieniami z lat młodzieńczych. Ono to człowiek pełen mądrości życiowej, który podejmuje próbę rozrachunku ze swoją przeszłościom. Droga do akceptacji swoich wyborów prowadzi przez rozmowy ze starymi znajomymi oraz młodym pokoleniem reprezentowanym między innymi przez jego córki.
Pokaż mimo toLekturę skończyłam dzisiaj, w rocznicę podpisania porozumień sierpniowych. Oglądam relacje z uroczystości i nie mogę się nadziwić ile podobieństw widzę z tym co przeczytałam. Bo nawet jeśli chcesz dobrze, nigdy nie masz pewności jak osądzi cię historia i następne pokolenia. I to by było na tyle. Bo nic nie jest czarno-białe.
Pokaż mimo toInne książki Kazuo Ishiguro - laureata literackiej Nagrody Nobla z 2017 roku - podobały mi się bardziej.
więcejTa też ma jednak swoje zalety.
Przede wszystkim oglądanie odrodzenia Japonii po II wojnie światowej.
Akcja toczy się w latach 1949-150.
Ta książka to swego rodzaju rozliczenie z przeszłością.
Młodzi Japończycy zarzucają starszym, że wplątali ich w wojnę, która skończyła...
„Malarz świata ułudy” spod pióra japońskiego zdobywcy Nagrody Nobla, Kazuo Ishiguro, to pozornie leniwa, lecz w istocie pełna podskórnego napięcia i goryczy refleksja człowieka dobrej woli, którego nurty historii i polityki poniosły zdradliwym kursem. Niewypowiedziane pytanie o winę rezonuje w Czytelniku jeszcze długo po lekturze.
Pokaż mimo toIshiguro opowiada strumieniem świadomości i mnogością retrospekcji - jest w tym coś z proustowskiej magdalenki, która wywołuje w głównym bohaterze kolejne obrazy wspomnień. Zaburzona chronologia, narracja fragmentu, próba odzyskania niezapośredniczonej zamgloną pamięcią utraconej rzeczywistości. Technicznie bez zarzutu, jednak moje feministyczne serce kłuły patriarchalne...
więcejSpecyficzna proza, czyta sie swietnie.
Pokaż mimo toLubię Autora, ale ta powieść była dla mnie nudna. Powieść rozrachunkowa - stary malarz krążący między córkami i dawnymi kolegami i roztrząsający swoje wybory życiowe. Lubię ten melancholijny defetyzm Ishiguro, ale tutaj były jakieś próby pocieszeń, trochę jakoś banalne i oczywiste. Takie se. Męczyłam długo, bo ciągnęło się to jak mucha w smole mimo, że pięknie napisane.
Pokaż mimo to