W obcym pokoju

Świat Książki
2013-10-09
2013-10-09
Beata Turska
Nagroda Bookera Booker Prize RPA literatura afrykańska literatura południowoafrykańska podróż powieść drogi Coetzee przygoda
Inne

Okładka książki Sex & Death Kevin Barry, Lynn Coady, Ceridwen Dovey, Damon Galgut, Petina Gappah, Sarah Hall, Yiyun Li, Alexander Macleod, Ben Marcus, Jon McGregor, Courttia Newland, Ali Smith, Wells Tower, Alan Warner
Ocena 7,0
Sex & Death Kevin Barry, Lynn C...

Oficjalne recenzje i

Obcy

Link do recenzji

357 17 76

Książka ta nie przypadła mi do gustu. Nie ma w niej akcji, ciekawych zdarzeń; dopiero w 3 części " Opiekun" zaciekawiła mnie historia Anny, choć była bardzo smutna.

Na półkach: , , , , , ,

Kiedy przeczytałam informację, że książka była dwukrotnie nominowana do nagrody Bookera od razu wiedziałam, iż nie będzie to zwyczajna lektura. I rzeczywiście powieść "W obcym pokoju" odbiega swoją formą od przyjętych kanonów, a i jej treść jest dość osobliwa.

Powieść składa się z trzech odrębnych części - opowiadań, rozdziałów zatytułowanych "Naśladowca", "Kochanek" i " Opiekun", które łączy osoba narratora, utożsamianego z samym autorem. Damon Galgut jest południowoafrykańskim pisarzem, który ma w swoim dorobku kilka powieści i sztuk teatralnych. Swoją pierwszą książkę napisał w wieku siedemnastu lat.

Wszystkie te historie opowiadają o zamiłowaniu autora do podróży, które stanowią esencję jego życia. Te liczne wędrówki po Afryce, Indiach i Europie mają jeszcze jeden cel - poszukiwanie swojego miejsca na ziemi. Każda z nich to również pewne zadanie do wykonania, inna rola do spełnienia - naśladowcy, kochanka i opiekuna. Na swojej drodze outsider i introwertyk Damon napotyka ludzi, którzy, podobnie jak on, przemieszczają się z miejsca na miejsce, a proza codziennego dnia zamienia się u nich w rutynę ciągłej wędrówki, która zostaje sprowadzona do bardzo przyziemnych spraw jak: jedzenie, spanie, transport, ale także zmęczenie, nuda i oczekiwanie.

Jak kończą się te wszystkie kosztowne eskapady? Czy pozwolą znaleźć Damonowi to, czego poszukuje?

Powieść Damona Galguta ma dość specyficzny i szczególny wymiar. Każde z opowiadań przybiera formę kazania. Tradycyjne dialogi odbiegają od ogólnie przyjętego układu. Narracja wzbudza niepewność i niepokój. Poprowadzona w przeważającej części w trzeciej osobie pozwala narratorowi na przekazywanie możliwie jak najwięcej wspomnień i wrażeń ze swoich wędrówek. Co ciekawe nie znajdziemy tu barwnych opisów afrykańskiej przyrody i otaczających krajobrazów. W to miejsce otrzymujemy garść wewnętrznych przemyśleń bohatera, jego osobistych przemian, wątpliwości i rozterek. Mimo oszczędnego stylu, braku ozdobników, wprowadzenia elementów naturalistycznych każda opowieść Damona trzyma czytelnika w niesłabnącym napięciu, by na koniec spowodować w jego duszy prawdziwą burzę emocji. Autor zwraca uwagę na takie aspekty życia jak dominacja, walka o przywództwo, podporządkowanie, następnie miłość do drugiego człowieka i wstrzymywane do granic możliwości pożądanie, a w końcu przyjaźń, odpowiedzialność za drugą osobę i poświęcenie.

Damon Galgut stworzył nieszablonową historię, z której można wyciągnąć wiele wniosków. Służy ona przemyśleniu i przeanalizowaniu tego, co w życiu naprawdę ma znaczenie, nie zapominając, że:

„Żeby usnąć w obcym pokoju, trzeba wszystko z siebie wyrzucić. A zanim się wszystko wyrzuci, jest się sobą. A kiedy już wszystko wyrzuciłeś, nie ma cię. A kiedy napełni cię sen, nigdy cię nie było”.

Polecam

Ulga - oto co poczułam po zakończeniu lektury tej książki. Niestety, nie wniosła ona nic do mojego życia. Jej bohater jest dziwny, dziwnych spotyka też ludzi na swojej drodze. Owszem, są opisy podróży i miejsc odwiedzanych w trakcie jej trwania, ale nie są one tak porywające jak miałyby świadczyć opisy na okładce. No cóż, przeczytane, zapisane, odfajkowane.

Od czasu do czasu lubię sięgać po książki nieznanych mi pisarzy, bo inaczej mam wrażenie, że obracam się ciągle w tym samym kręgu nazwisk.
Tak się stało i w tym wypadku. Damon Galgut to pisarz z RPA.
Ta książka to trzy opowiadania o tytułach: „Naśladowca”, „Kochanek” i „Opiekun” - w takie role wciela się główny bohater wobec osób spotkanych podczas swoich podróży. Każde z nich jest opisem przebytej podróży do innego kraju, próbą nawiązania kontaktu i stworzenia bliższej relacji z poznanymi osobami. Niestety próby te okazują się nieudane. Przeszkody są różne: brak porozumienia, zgodności charakterów, obawa przed bliskością, nałóg, śmierć.
Dla Damona podróż nie jest, jak dla większości z nas, sposobem na poznanie nowych krajów i kultur. Ciągła gorączka pcha go naprzód, chce pozbyć się uczucia samotności, wyobcowania, by po powrocie poczuć chociaż namiastkę domu, którego nie potrafi sobie stworzyć.
Z książki przebija samotność głównego bohatera, którą potęguje melancholia pustych pokoi hotelowych. W czasie podróży zawiera wiele znajomości, jednak żadna z nich nie przekształciła się w głębszą więź.
To eteryczna opowieść o samotności, tęsknocie i niespełnionych pragnieniach, o poszukiwaniu miłości i swojego miejsca na ziemi, które można nazwać domem.

Tak się stało i w tym wypadku. Damon Galgut to pisarz z RPA.

Ta książka drażni i niepokoi. Jako czytelnik poczujesz się pewnie niewygodnie we własnej skórze, ale nikt i nic nie będzie w stanie Cię powstrzymać przed kontaktem z kolejnym słowem.
Damon, bohater o imieniu autora, odbywa trzy podróże w odległe i odmienne zakątki świata. To, co dzieje się na zewnątrz jest jednakże tylko tłem, sztafażem mającym zniwelować poczucie pustki i wyobcowania drzemiące w mężczyźnie. Każda z tych podróży zostawi w nim ślad - poczucie niespełnienia i pogłębiające się wewnętrzne wydrążenie. Żadna nie przyniesie upragnionego spokoju.
Galgut prowadzi narrację w sposób niezwykły, maluje obrazy, których sugestywność jest równa ich malowniczości, a dialogi (bez specjalnego wyróżnika w tekście) tylko potęgują wrażenie rozmycia wszelkich granic. Bohater jest jednocześnie "tu" w momencie opowiadania historii z przeszłości i "tam" w czasie, kiedy ich "dzianie się" miało na niego bezpośredni wpływ. Jego opowieść staje się poszukiwaniem dna własnej duszy, choć bez oczekiwanego katharsis:
"Żeby usnąć w obcym pokoju, trzeba wszystko z siebie wyrzucić. A zanim się wszystko wyrzuci, jest się sobą. A kiedy już wszystko wyrzuciłeś, nie ma cię. A kiedy napełni cię sen, nigdy cię nie było".
Przeczytaj " W obcym pokoju", a zrozumiesz.

Ciekawa, inna.
Czytając ją zwalniamy tempo życia.
Nie ma w niej akcji, wielu wątków, jest spokój, wyciszenie, czasem nuda, a jednocześnie coś nie pozwala odłożyć tej książki, coś każe nam dotrwać do końca.

Ciekawa, inna.
Czytając ją zwalniamy tempo życia.