Życie na miarę. Odzieżowe niewolnictwo

Okładka książki Życie na miarę. Odzieżowe niewolnictwo Marek Rabij
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2016

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Rozmowy o odpowiedzialności. Tom III. Gniew Bartosz Bartosik, Małgorzata Bonikowska, Justyna Dąbrowska, Magdalena Derezińska - Osiecka, Zbigniew Gajewski, Anna Kamińska, Paweł Łukasiak, Jędrzej Malko, Eliza Michalik, Marcin Napiórkowski, Grzegorz Nawrocki, Paweł Oksanowicz, Marek Rabij, Grzegorz Sroczyński
Ocena 7,0
Rozmowy o odpo... Bartosz Bartosik, M...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Gwarantujemy, że będzie tanio



106 8 32

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
1662 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
707
139

Na półkach: ,

Książka reporterska wydana w 2016 roku, a mimo to nadal bardzo aktualna, co samo w sobie stanowi już rekomendację.
Bezpośrednim powodem jej napisania była katastrofa budynku Rana Plaza w Savarze koło Dhaki, stolicy Bangladeszu. Dla przypomnienia: w kwietniu 2013 zawalił się ośmiopiętrowy budynek, mieszczący pięć firm odzieżowych, szyjących – jak się okazało – ubrania na rynek europejski i amerykański, dla szeregu znanych również w Polsce (a nawet i polskich) sieciówek. Zginęły wówczas 1134 osoby, a ponad dwa tysiące zostało rannych.
Wydawałoby się, że po 10 latach od tej tragedii tego rodzaju książka może być już tylko zdezaktualizowaną ramotą. Nic bardziej mylnego. Marek Rabij jest zbyt wytrawnym reporterem, by napisać rzecz jednorazowego użytku, zaś świat, w którym żyjemy za bardzo cyniczny i za mocno napędzany żądzą zysku, by cokolwiek mogło się w tym czasie zmienić naprawdę na lepsze i na stałe.
Autor oprowadza nas po różnych zakątkach Dhaki i jej przedmieść, pokazując realia życia w Bangladeszu. Najwięcej czasu poświęca szwalniom, jednak nie jest to jednowymiarowa opowieść o złych fabrykantach i biednych szwaczkach. Im bliżej końca, tym trudniej się to czyta, gdyż okazuje się, że choć z naszej, jakżeż wygodnej, europejskiej perspektywy wydaje się, że rozwiązania są w zasięgu ręki (czy raczej portfela), to jest to wyłącznie ułudą. Nie wystarczy podpisać kolejnej petycji, nie wystarczy przestać kupować w sieciówkach – to co działa w Europie, niekoniecznie zadziała tam. Autor wskazuje przy tym niektóre z przyczyn: makabryczne przeludnienie, które sprawia, że znane i u nas powiedzenie: „są setki osób na Twoje miejsce” tam staje się wyjątkowo prawdziwe (jeden z bangladeskich rozmówców Rabija wprost stwierdza: „Workers? No problem!”); chciwość – nie tylko ta zachodnia, ale i lokalna, a także globalizacja, która sprawia, że tani Bangladesz za chwilę może nie wytrzymać konkurencji jeszcze tańszej Etiopii, więc jeśli chce pozostać w grze, musi się naprawdę postarać.
Dla kogo? Na pewno dla zainteresowanych odpowiedzialną modą (zachęcam również do wysłuchania choć kilku podcastów Katarzyny Zajączkowskiej, pod tą właśnie nazwą), ale i tych, którzy starają się po prostu odpowiedzialnie żyć w tym porąbanym współczesnym świecie. Również dla tych, którzy nie boją się wyjścia poza własne horyzonty myślowe. Bo – nie oszukujmy się – najłatwiej jest potraktować mieszkańców Bangladeszu nieco protekcjonalnie, rozgrzeszając się z naszej zakupowej zachłanności myślą o tym, że gdyby nie my, nie mieliby przecież co jeść. Co jest trochę prawdą, ale tylko trochę. Dlaczego? Przeczytajcie!

Książka reporterska wydana w 2016 roku, a mimo to nadal bardzo aktualna, co samo w sobie stanowi już rekomendację.
Bezpośrednim powodem jej napisania była katastrofa budynku Rana Plaza w Savarze koło Dhaki, stolicy Bangladeszu. Dla przypomnienia: w kwietniu 2013 zawalił się ośmiopiętrowy budynek, mieszczący pięć firm odzieżowych, szyjących – jak się okazało – ubrania na...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    2 147
  • Chcę przeczytać
    1 760
  • Posiadam
    285
  • 2018
    64
  • 2020
    53
  • Reportaż
    51
  • 2021
    51
  • Audiobook
    48
  • 2020
    33
  • 2019
    30

Cytaty

Więcej
Marek Rabij Życie na miarę. Odzieżowe niewolnictwo Zobacz więcej
Marek Rabij Życie na miarę. Odzieżowe niewolnictwo Zobacz więcej
Marek Rabij Życie na miarę. Odzieżowe niewolnictwo Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także