Punkty zapalne. Dwanaście rozmów o Polsce i świecie

- Kategoria:
- reportaż
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo Poznańskie
- Data wydania:
- 2016-06-15
- Data 1. wyd. pol.:
- 2016-06-15
- Liczba stron:
- 314
- Czas czytania
- 5 godz. 14 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788379764532
- Tagi:
- Bliski Wschód fanatyzm religijny gospodarka konflikty etniczne kryzys manipulacja nacjonalizm polityka polityka międzynarodowa przemoc publicystyka terror wojna wywiad
„Punkty zapalne” to dwanaście przejmujących opowieści o współczesnym świecie, który drży w posadach. O coraz słabszej Europie. O nieobliczalnej Rosji. O tykającej bombie, jaką jest Bliski Wschód. O straszliwie poranionej Afryce. O błędach Stanów Zjednoczonych. Rozmówcami Michała Larka i Jerzego Borowczyka są reporterzy, fotoreporterzy, komentatorzy, analitycy. W tym pasjonującym towarzystwie znajdziecie także polityka, szpiega i dyplomatę. Każdy z nich przedstawił swoją autorską wersję rzeczywistości bezustannie podlegającej kryzysom, konfliktom i wojnom.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oficjalne recenzje
Świat się zapalił
Nikogo chyba nie trzeba specjalnie przekonywać, że na świecie dzieje się źle. Ilość przerażających, wstrząsających, wytrącających z równowagi lub w najlepszym razie przejmujących informacji rośnie z dnia na dzień, a dni, gdy nie docierają do nas informacje o zamachach, kryzysach i dramatach, skłonni jesteśmy uznać za szczęśliwe. Historia ewidentnie ruszyła do przodu. Sytuacja jest dynamiczna. Bez wątpienia żyjemy w ciekawych czasach.
Dzieląc to doświadczenie Jerzy Borowczyk i Michał Larek (dwaj badacze literatury związani z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) skomponowali cykl dwunastu rozmów, które miały przybliżyć czytelnikom opinie znakomitych reporterów, dziennikarzy, polityków na temat stanu świata.
Czy dowiadujemy się z „Punktów zapalnych” czegoś nowego? I tak, i nie. Najatrakcyjniejsze partie tej książki opisują kulisy pracy reporterów wojennych, szpiegów, dziennikarzy wysyłanych na pierwszą linię frontu; wszędzie tam, gdzie pchane ku sobie masy ludzkie gotowe są zabić w imię religii, władzy, ideologii lub przestrzeni życiowej. Śmierć, o którą bohaterowie tej książki ocierali się zdecydowanie zbyt często, ogołociła ich z wrażliwości i pchnęła w otchłań zimnego profesjonalizmu. Mrożą krew w żyłach opisy nieszczęść, degeneracji i barbarzyństwa, które zilustrowano kilkoma celnymi zdjęciami, by te obiegły światowe media.
Ciekawie brzmią kwestie dotyczące roli dziennikarzy i fotoreporterów, którzy zbyt często są wykorzystywani do manipulowania opinią publiczną oraz rozważania dotyczące niejednoznacznej moralnie pracy szpiega.
Rozmówców udało się nakłonić nie tylko do odkrycia tajemnic własnych profesji. Dużą część książki stanowią mniej lub bardziej przekonujące analizy rzeczywistości – konfrontujemy się z teoriami na temat pochodzenia islamskiego terroryzmu, czytamy o błędach Stanów Zjednoczonych i Rosji, a nawet prowadzi się nas meandrami polskiej polityki. I, niestety, jest to słabszy element całości – jeżeli jesteśmy w stanie z zaciśniętymi zębami przetrwać histerycznie brzmiącego Wojciecha Tochmana, który wszędzie wietrzy unoszący się zapach potencjalnego ludobójstwa, to już gorzej sprawa wygląda w przypadku Ludwika Dorna, którego analizy rzeczywistości podszyte literackimi aluzjami zwyczajnie mogą nużyć każdego, kto nie interesuje się siermiężną polską polityką.
„Punkty zapalne” jednak nie do końca mnie przekonały. Nie dlatego, że mówiący w niej zawodowi przecież obserwatorzy świata grają na rozstrojonych instrumentach. Nie. Wybrana dwunastka z pełną odpowiedzialnością wypowiada się na zaproponowane im tematy, a czytelnik może podzielać lub odrzucać ich punkty widzenia. Problem polega na tym, że zebrane głosy stanowią niewielki wycinek pochodzący z przekrzykującego się tłumu rożnej maści analityków, specjalistów i dyżurnych mędrców. Nic nie utwierdza mnie w przekonaniu, że przepytywani przez Borowczyka i Larka wiedzą więcej i widzą dalej. Wszyscyśmy tak samo mądrzy, myślę sobie, zamykając tę książkę.
Jeżeli ktoś chce widzieć w „Punktach zapalnych” lekturę, którą umili sobie wakacyjną labę, gorzko się rozczaruje. Całość książki raczej przygnębia niż pociesza. Jeżeli zaś w czyimś wnętrzu przesiaduje miniaturowy Artur Schopenhauer, który wciąż powtarza, że wszyscy i tak umrzemy, wtedy książka ta idealnie wpasuje się w pesymistyczne nastroje.
Tomasz Fijałkowski
Oceny
Książka na półkach
- 388
- 386
- 67
- 13
- 11
- 11
- 10
- 8
- 6
- 6
OPINIE i DYSKUSJE
Dla mnie książka warta przeczytania, mimo że od jej wydania upłynęło już trochę czasu i niektóre Punkty zapalne rzeczywiście zapłonęły.
Forma prezentacji krótkiego biogramu rozmówcy, przybliża postać osoby, ż którą autorzy przeprowadzają wywiad. Bardzo podobała mi się ta część poprzedzająca sam wywiad, opisująca miejsce spotkania i zachowanie bohatera wywiadu.
Same wywiady natomiast jak w każdym zbiorze, są ciekawsze i mniej ciekawe. Mi szczególnie podobał się wywiad z Rotfeldem, Dornem, Andrewsem, Sasnal, Tochmanem i Jagielskim.
Warto przeczytać
Dla mnie książka warta przeczytania, mimo że od jej wydania upłynęło już trochę czasu i niektóre Punkty zapalne rzeczywiście zapłonęły.
więcej Pokaż mimo toForma prezentacji krótkiego biogramu rozmówcy, przybliża postać osoby, ż którą autorzy przeprowadzają wywiad. Bardzo podobała mi się ta część poprzedzająca sam wywiad, opisująca miejsce spotkania i zachowanie bohatera wywiadu.
Same wywiady...
Nie do końca odpowiadała mi formuła tej książki. Krótkie, jakby naprędce przeprowadzone rozmowy, nie dają poczucia zgłębienia tematu. W dodatku tam gdzie rozmówca wydawał się ciekawy i miał sporo do powiedzenia, rozmowa najczęściej była dosyć krótka, pozostawiając niedosyt. Choć przyznam, że czytając ją w 2021 roku, z perspektywy czasu, sporo spostrzeżeń rozmówców co do przyszłości sytuacji w Polsce i na świecie, jest zaskakująco trafnych.
Nie do końca odpowiadała mi formuła tej książki. Krótkie, jakby naprędce przeprowadzone rozmowy, nie dają poczucia zgłębienia tematu. W dodatku tam gdzie rozmówca wydawał się ciekawy i miał sporo do powiedzenia, rozmowa najczęściej była dosyć krótka, pozostawiając niedosyt. Choć przyznam, że czytając ją w 2021 roku, z perspektywy czasu, sporo spostrzeżeń rozmówców co do...
więcej Pokaż mimo toDobra książka pokazująca praktyczne konsekwencje decyzji politycznych na zwykłych ludziach, w różnych częściach świata, poprzez rozmowy z naocznymi świadkami, reporterami, fotografami, agentami i politykami.
Dobra książka pokazująca praktyczne konsekwencje decyzji politycznych na zwykłych ludziach, w różnych częściach świata, poprzez rozmowy z naocznymi świadkami, reporterami, fotografami, agentami i politykami.
Pokaż mimo toTytuł jest tylko punktem wyjścia do rozmów z osobami, które mniej lub więcej mają do powiedzenia o punktach zapalnych a w większości są mocno związane z Gazetą Wyborczą. Ciekawe są rozmowy z fotografami czy też Severskim. Wszystkie dość pobieżne a trzeba by rozmówców ciut bardziej powypytywać.
Tytuł jest tylko punktem wyjścia do rozmów z osobami, które mniej lub więcej mają do powiedzenia o punktach zapalnych a w większości są mocno związane z Gazetą Wyborczą. Ciekawe są rozmowy z fotografami czy też Severskim. Wszystkie dość pobieżne a trzeba by rozmówców ciut bardziej powypytywać.
Pokaż mimo toBardzo lubię zbiory rozmów, wywiadów, sklejony w jednej dziedzinie, które w trakcie czytania/słuchania zmieniają perspektywę na wiele rzeczy w rzeczywistości. Sięgając po tę książkę zakładałam, że może być różnie, ale poprzeczka została postawiona wysoko. Jestem bardzo zadowolona, że trafiłam na książkę. Pozytywne wrażenie, dużo ciekawostek i bardzo ładnie spisane poglądy. Z którymi się czasami zgadzałam, a czasami chętnie bym podyskutowała. Oby więcej takich książek, stanęło na mojej czytelniczej drodze.
Bardzo lubię zbiory rozmów, wywiadów, sklejony w jednej dziedzinie, które w trakcie czytania/słuchania zmieniają perspektywę na wiele rzeczy w rzeczywistości. Sięgając po tę książkę zakładałam, że może być różnie, ale poprzeczka została postawiona wysoko. Jestem bardzo zadowolona, że trafiłam na książkę. Pozytywne wrażenie, dużo ciekawostek i bardzo ładnie spisane poglądy....
więcej Pokaż mimo toKsiążka obrzydliwie stronnicza. Niestety, staram się unikać środowiska owych autorów, ale z każdą przypadkiem przeczytaną książką przekonuje się, jak GWiazda śmier(dz)i za nic ma logikę. Na plus jedynie rozmowy z fotografami.
Książka obrzydliwie stronnicza. Niestety, staram się unikać środowiska owych autorów, ale z każdą przypadkiem przeczytaną książką przekonuje się, jak GWiazda śmier(dz)i za nic ma logikę. Na plus jedynie rozmowy z fotografami.
Pokaż mimo toZacznę od małego minusa ... otóż rozmowy z Panem Jonas i Panem Smolarem dla mnie za długie, a ze znakomitymi reporterami takimi jak Wojciech Jagielski, Wojciech Tochman i Piotr Andrews o wiele za krótkie. To są tak znakomite postacie, że człowiek mógłby godzinami czytać wywiady z nimi. Teraz wstyd się przyznać, ale nie czytałam żadnej książki Vincenta Severskiego i wiem, że koniecznie muszę nadrobić. Nie mniej jednak jest to 12 rozmów tak ważnych, że całą książkę człowiek czytał z przyjemnością. Widać po samym sposobie wypowiadania się jak wykształceni to są ludzie, którzy znają się na swojej pracy. Trzeba również przyznać, że autorzy przygotowali się bardzo dobrze to każdej rozmowy. Przez co cała książka jest świetna. Wydawnictwo Poznańskie już nie raz pokazało, że wydaje fantastyczne książki i reportaże. Polecam !!!
Zacznę od małego minusa ... otóż rozmowy z Panem Jonas i Panem Smolarem dla mnie za długie, a ze znakomitymi reporterami takimi jak Wojciech Jagielski, Wojciech Tochman i Piotr Andrews o wiele za krótkie. To są tak znakomite postacie, że człowiek mógłby godzinami czytać wywiady z nimi. Teraz wstyd się przyznać, ale nie czytałam żadnej książki Vincenta Severskiego i wiem, że...
więcej Pokaż mimo toCiekawa pozycja. Tym razem w formie audio. Całkiem dobrze się słuchało. Książka składa się z kilku wywiadów, które nie są bezpośrednio ze sobą powiązane, dzięki czemu nie traciłem wątku. Sporo ciekawostek, moim zdaniem najciekawsza cześć dotycząca pracy i życia szpiega.
Ciekawa pozycja. Tym razem w formie audio. Całkiem dobrze się słuchało. Książka składa się z kilku wywiadów, które nie są bezpośrednio ze sobą powiązane, dzięki czemu nie traciłem wątku. Sporo ciekawostek, moim zdaniem najciekawsza cześć dotycząca pracy i życia szpiega.
Pokaż mimo toFaktycznie ja też mam przeczucie, że Świat zmierza ku jakiejś wielkiej katastrofie. Autorzy idąc za takim przeczuciem rozmawiali z reporterami, którzy znają sytuację w różnych miejscach, w których trwają lub trwały konflikty. Pomysł niezły choć może za bardzo ambitny. Rozmowy ciekawe, ale chyba nie układa się z tego jakiś konkretny obraz. Za to przeczucie, że Świat zmierza ku jakiejś wielkiej katastrofie - pozostaje.
PS. No i rewelacyjny Ludwik Dorn, który przewidywał przyszłość sytuacji w Polsce (koniec 2015 roku) z wyjątkową jasnością i celnością.
[Audiobook, czytają Ewa Konstanciak, Roch Siemianowski, Maciej Więckowski, prawie 8 godzin]
Faktycznie ja też mam przeczucie, że Świat zmierza ku jakiejś wielkiej katastrofie. Autorzy idąc za takim przeczuciem rozmawiali z reporterami, którzy znają sytuację w różnych miejscach, w których trwają lub trwały konflikty. Pomysł niezły choć może za bardzo ambitny. Rozmowy ciekawe, ale chyba nie układa się z tego jakiś konkretny obraz. Za to przeczucie, że Świat zmierza...
więcej Pokaż mimo toCzęść (mniej niż połowa) wywiadów przykuwa uwagę, Niestety pozostałe są dość nijakie.
Część (mniej niż połowa) wywiadów przykuwa uwagę, Niestety pozostałe są dość nijakie.
Pokaż mimo to