Punkty zapalne. Dwanaście rozmów o Polsce i świecie

Okładka książki Punkty zapalne. Dwanaście rozmów o Polsce i świecie Jerzy Borowczyk, Michał Larek
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Punkty zapalne. Dwanaście rozmów o Polsce i świecie
Jerzy BorowczykMichał Larek Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie reportaż
reportaż
Wydawnictwo Poznańskie
2016-06-15
2016-06-15
Bliski Wschód fanatyzm religijny gospodarka konflikty etniczne kryzys manipulacja nacjonalizm polityka polityka międzynarodowa przemoc publicystyka terror wojna wywiad

Okładka książki Literackie gramatyki ciągłości i nadmiaru. Próba filologiczna Jerzy Borowczyk, Krzysztof Skibski
Literackie gra... Jerzy Borowczyk, Kr...
Okładka książki Adam Mickiewicz. Twórczość Jerzy Borowczyk, Zofia Dambek, Elżbieta Lijewska, Alicja Przybyszewska, Zbigniew Przychodniak
Adam Mickiewic... Jerzy Borowczyk, Zo...
Okładka książki Widma "przeklętego". Pisarki i pisarze w kulturze XX i XXI wieku Jerzy Borowczyk, Monika Brzóstowicz-Klajn, Tatiana Czerska, Agnieszka Czyżak, Jan Galant, Katarzyna Kuczyńska-Koschany, Tomasz Kunz, Agnieszka Kwiatkowska, Jacek Nowakowski, Dariusz Pachocki, Grzegorz Pertek, Piotr Pietrych, Beata Przymuszała, Joanna Roszak, Agnieszka Rydz, Krzysztof Skibski, Borys Szumański
Widma "przeklę... Jerzy Borowczyk, Mo...
Okładka książki Na tropach Adama Mickiewicza w Wielkopolsce Jerzy Borowczyk, Zofia Dambek, Elżbieta Lijewska
Na tropach Ada... Jerzy Borowczyk, Zo...

Świat się zapalił

Zbiór reportaży z ludźmi, którzy byli związani z tematem wojny. Najbardziej zaciekawiły mnie rozmowy z fotoreporterami i dziennikarzami wojennymi. Opowiadali o swojej pracy i przebytych wojnach. Byli świadkami na pierwszej linii frontu. Zaciekawił mnie również temat konfliktu zbrojnego na Bałkanach. Konkretniej chodzi o oblężenie Sarajewa. Pojawiają się również rozmowy z politykami. Poznajemy ciekawe perspektywy, momentami nużące momentami nie do oderwania. POLECAM

Dla mnie książka warta przeczytania, mimo że od jej wydania upłynęło już trochę czasu i niektóre Punkty zapalne rzeczywiście zapłonęły.
Forma prezentacji krótkiego biogramu rozmówcy, przybliża postać osoby, ż którą autorzy przeprowadzają wywiad. Bardzo podobała mi się ta część poprzedzająca sam wywiad, opisująca miejsce spotkania i zachowanie bohatera wywiadu.
Same wywiady natomiast jak w każdym zbiorze, są ciekawsze i mniej ciekawe. Mi szczególnie podobał się wywiad z Rotfeldem, Dornem, Andrewsem, Sasnal, Tochmanem i Jagielskim.
Warto przeczytać

Same wywiady...

Nie do końca odpowiadała mi formuła tej książki. Krótkie, jakby naprędce przeprowadzone rozmowy, nie dają poczucia zgłębienia tematu. W dodatku tam gdzie rozmówca wydawał się ciekawy i miał sporo do powiedzenia, rozmowa najczęściej była dosyć krótka, pozostawiając niedosyt. Choć przyznam, że czytając ją w 2021 roku, z perspektywy czasu, sporo spostrzeżeń rozmówców co do przyszłości sytuacji w Polsce i na świecie, jest zaskakująco trafnych.

Dobra książka pokazująca praktyczne konsekwencje decyzji politycznych na zwykłych ludziach, w różnych częściach świata, poprzez rozmowy z naocznymi świadkami, reporterami, fotografami, agentami i politykami.

Tytuł jest tylko punktem wyjścia do rozmów z osobami, które mniej lub więcej mają do powiedzenia o punktach zapalnych a w większości są mocno związane z Gazetą Wyborczą. Ciekawe są rozmowy z fotografami czy też Severskim. Wszystkie dość pobieżne a trzeba by rozmówców ciut bardziej powypytywać.

Bardzo lubię zbiory rozmów, wywiadów, sklejony w jednej dziedzinie, które w trakcie czytania/słuchania zmieniają perspektywę na wiele rzeczy w rzeczywistości. Sięgając po tę książkę zakładałam, że może być różnie, ale poprzeczka została postawiona wysoko. Jestem bardzo zadowolona, że trafiłam na książkę. Pozytywne wrażenie, dużo ciekawostek i bardzo ładnie spisane poglądy. Z którymi się czasami zgadzałam, a czasami chętnie bym podyskutowała. Oby więcej takich książek, stanęło na mojej czytelniczej drodze.

Książka obrzydliwie stronnicza. Niestety, staram się unikać środowiska owych autorów, ale z każdą przypadkiem przeczytaną książką przekonuje się, jak GWiazda śmier(dz)i za nic ma logikę. Na plus jedynie rozmowy z fotografami.

Zacznę od małego minusa ... otóż rozmowy z Panem Jonas i Panem Smolarem dla mnie za długie, a ze znakomitymi reporterami takimi jak Wojciech Jagielski, Wojciech Tochman i Piotr Andrews o wiele za krótkie. To są tak znakomite postacie, że człowiek mógłby godzinami czytać wywiady z nimi. Teraz wstyd się przyznać, ale nie czytałam żadnej książki Vincenta Severskiego i wiem, że koniecznie muszę nadrobić. Nie mniej jednak jest to 12 rozmów tak ważnych, że całą książkę człowiek czytał z przyjemnością. Widać po samym sposobie wypowiadania się jak wykształceni to są ludzie, którzy znają się na swojej pracy. Trzeba również przyznać, że autorzy przygotowali się bardzo dobrze to każdej rozmowy. Przez co cała książka jest świetna. Wydawnictwo Poznańskie już nie raz pokazało, że wydaje fantastyczne książki i reportaże. Polecam !!!

Ciekawa pozycja. Tym razem w formie audio. Całkiem dobrze się słuchało. Książka składa się z kilku wywiadów, które nie są bezpośrednio ze sobą powiązane, dzięki czemu nie traciłem wątku. Sporo ciekawostek, moim zdaniem najciekawsza cześć dotycząca pracy i życia szpiega.

Faktycznie ja też mam przeczucie, że Świat zmierza ku jakiejś wielkiej katastrofie. Autorzy idąc za takim przeczuciem rozmawiali z reporterami, którzy znają sytuację w różnych miejscach, w których trwają lub trwały konflikty. Pomysł niezły choć może za bardzo ambitny. Rozmowy ciekawe, ale chyba nie układa się z tego jakiś konkretny obraz. Za to przeczucie, że Świat zmierza ku jakiejś wielkiej katastrofie - pozostaje.

PS. No i rewelacyjny Ludwik Dorn, który przewidywał przyszłość sytuacji w Polsce (koniec 2015 roku) z wyjątkową jasnością i celnością.

[Audiobook, czytają Ewa Konstanciak, Roch Siemianowski, Maciej Więckowski, prawie 8 godzin]

• Audiobooki
  • Reportaż

Jerzy Borowczyk Punkty zapalne. Dwanaście rozmów o Polsce i świecie Zobacz więcej