Człowiek w przystępnej cenie. Reportaże z Tajlandii

- Kategoria:
- reportaż
- Seria:
- Seria Reporterska
- Wydawnictwo:
- Dowody
- Data wydania:
- 2017-01-16
- Data 1. wyd. pol.:
- 2017-01-16
- Liczba stron:
- 224
- Czas czytania
- 3 godz. 44 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788394725471
- Tagi:
- Tajlandia Tajowie reportaż literatura faktu
W ciągu ostatnich niemal czterystu lat człowiek zdecydowanie staniał.
W siedemnastowiecznym Syjamie zdrowy dorosły mężczyzna kosztował ponad dwieście bahtów, natomiast ryż praktycznie nie miał ceny.
W XIX wieku mężczyzna kosztował szesnaście ton ryżu, kobieta dwanaście, dziecko osiem. a
Dzisiaj cena człowieka waha się w granicach od dziesięciu do trzydziestu tysięcy bahtów. To cena maksymalnie tony ryżu.
Tajlandia jeszcze w 2015 roku znajdowała się na trzecim, najniższym poziomie, jeśli chodzi o kwestię zapobiegania handlowi ludźmi. Równie źle było w Wenezueli, Korei Północnej i Sudanie Południowym.
Ta historia rozgrywa się w dzielnicach czerwonych latarni (gdzie autorka stara się zrozumieć, dlaczego prostytucja w Tajlandii jest nielegalna),slumsach (gdzie odkrywa, że niemal dwie trzecie dorosłych Tajów pracuje na czarno),portach rybackich (gdzie zdarza się, że dorośli mężczyźni znikają w fabrykach i na łódkach rybackich) i schroniskach dla uchodźców (gdzie sprawdza, jak się podróżuje po Azji bez paszportu).
Człowiek w przystępnej cenie. Reportaże z Tajlandii to opowieść o tym, co to właściwie znaczy „kupić człowieka”. Czy człowiek może sam się sprzedać? Co sprawia, że chce to zrobić? Gdzie przebiega granica między pomocą a handlem? Kto może sobie pozwolić na wolność?
I dlaczego akurat w Tajlandii, w której niewolnictwo zniesiono na początku XX wieku, i której nazwa oznacza „kraj wolnych ludzi”, problem wciąż jest aktualny?
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oceny
Książka na półkach
- 1 378
- 1 310
- 167
- 63
- 40
- 38
- 34
- 23
- 21
- 19
OPINIE i DYSKUSJE
Fascynująca książka. Nie tylko o kobietach.
Na pewno o świecie dość odległym kulturowo; jednocześnie całkowicie niezrozumiałym i całkiem zrozumiałym, jeśli się tylko zastanowić nad jego zasadami.
O świecie, w którym człowiek bardzo łatwo może stać się towarem, zostać kupionym, sprzedanym czy wyrzuconym.
Autorka przedstawia cały wachlarz rożnych sytuacji; a więc od tych, wydawałoby się, najbardziej oczywistych w Tajlandii do tych całkiem nieoczywistych.
Fascynująca książka. Nie tylko o kobietach.
więcej Pokaż mimo toNa pewno o świecie dość odległym kulturowo; jednocześnie całkowicie niezrozumiałym i całkiem zrozumiałym, jeśli się tylko zastanowić nad jego zasadami.
O świecie, w którym człowiek bardzo łatwo może stać się towarem, zostać kupionym, sprzedanym czy wyrzuconym.
Autorka przedstawia cały wachlarz rożnych sytuacji; a więc od...
Bardzo interesujące reportaże, choć momentami wydawały się zebrane lekko chaotyczne.
Bardzo interesujące reportaże, choć momentami wydawały się zebrane lekko chaotyczne.
Pokaż mimo toTo jest taka książka, że zanim pojedziesz do Tajlandii, zanim cokolwiek i kogokolwiek ocenisz. - przeczytaj te książkę, da Ci szersze spojrzenie na Tajki, Tajów, kulturę, historię… warto.
To jest taka książka, że zanim pojedziesz do Tajlandii, zanim cokolwiek i kogokolwiek ocenisz. - przeczytaj te książkę, da Ci szersze spojrzenie na Tajki, Tajów, kulturę, historię… warto.
Pokaż mimo toCiemna strona tajlandzkiego raju
Ciemna strona tajlandzkiego raju
Pokaż mimo toŚwietny reportaż o Tajlandii. Myślę, że zostały tutaj poruszone ciekawe tematy, na przykład mnisi, prostytucja, niewolnicy, wierzenia i przesądy w życiu Tajów. Co do samego tytułu- kwestia handlu ludźmi została tutaj skrócona do kilku stron- niestety.
Świetny reportaż o Tajlandii. Myślę, że zostały tutaj poruszone ciekawe tematy, na przykład mnisi, prostytucja, niewolnicy, wierzenia i przesądy w życiu Tajów. Co do samego tytułu- kwestia handlu ludźmi została tutaj skrócona do kilku stron- niestety.
Pokaż mimo toCiekawy reportaż. Jedynie ostatnie 10-20% książki trochę nużące. Mimo wszystko polecam.
Ciekawy reportaż. Jedynie ostatnie 10-20% książki trochę nużące. Mimo wszystko polecam.
Pokaż mimo toSzokujący treścią ale bardzo suchy reportaż. Zabrakło mi jakiś przemyśleń , odczuć czegoś ludzkiego. Ot po prostu suche fakty bez komentarza ,niczego ..
Szokujący treścią ale bardzo suchy reportaż. Zabrakło mi jakiś przemyśleń , odczuć czegoś ludzkiego. Ot po prostu suche fakty bez komentarza ,niczego ..
Pokaż mimo toIle warty jest człowiek? W Azji od dziesięciu do około trzydziestu tysięcy batów. Czyli blisko 4 tysięcy złotych. Tyle co używany Macbook, albo średniej jakości telewizor.
Co za to można dostać? A no, jak się okazuje, całkiem wiele. Na przykład tonę ryżu, albo człowieka. Jednak ten w ciągu ostatnich czterystu lat zdecydowanie … staniał.
Bajeczne plaże, tanie i aromatyczne jedzenie, palmy, windsurfing v/s handel ludźmi, prostytucja, niewolnictwo. Porwania dzieci, kanibalizm, sprzedawanie części ciał na czarnym rynku. Gdzie leży cienka linia między pomaganiem a niewolnictwem? Czy człowiek może się sam sprzedać? Jaka jest cena życia?
Ta książka obnaża krwawiące rany turystycznej fantazji. Nie tylko Tajlandii. Nie tylko kobiet.
Warto rzucić okiem przed wyjazdem na wakacje.
Ile warty jest człowiek? W Azji od dziesięciu do około trzydziestu tysięcy batów. Czyli blisko 4 tysięcy złotych. Tyle co używany Macbook, albo średniej jakości telewizor.
więcej Pokaż mimo toCo za to można dostać? A no, jak się okazuje, całkiem wiele. Na przykład tonę ryżu, albo człowieka. Jednak ten w ciągu ostatnich czterystu lat zdecydowanie … staniał.
Bajeczne plaże, tanie i aromatyczne...
Debiut reporterski, skupiony w głównej mierze na wiodącym temacie: wyzysku i brutalnych stosunkach ekonomicznych w "Królestwie Uśmiechu", jak chce się określać Tajlandia. Inne zagadnienia pojawiają się niejako "przy okazji", jako społeczne i religijne tło.
Warsztatowo książka napisana jest sprawnie, z konkretnymi bohaterami wokół których ogniskują się historie przedstawione w poszczególnych rozdziałach. Te zaś poświęcone są kolejno:
- kobietom pracującym jako sex workers w Bangkoku i w innych turystycznych ośrodkach,
- problemowi dyskryminacji kobiet w strukturze tajskich organizacji religijnych (buddyjskich),
- specyficznej pozycji społecznej ladyboys - transwestytów a także osób transpłciowych w Tajlandii,
- trudnej roli opozycji demokratycznej, co i rusz tłamszonej za zgodą królewskiego dworu przez wojskowe interwencje,
- korupcji politycznej,
- ciężkiemu losowi rybaków i robotników rolnych - często pochodzących spośród pozbawionych wszelkich praw uchodźców z Birmy czy Laosu,
- porwaniom i wyzyskowi biedaków i uchodźców, wpędzanych w fikcyjne długi i traktowanych jak niewolnicy
- machlojom finansowym domorosłych guru religijnych
Całość rysuje obraz gorzki, będący rewersem folderów turystycznych i związanych z nimi skojarzeń z tym pięknym krajem. To pewna wada, bo książce brakuje równowagi - jest tak skupiona na tym, co smutne i złe, a zarazem dotyka tylu ważnych społecznie kwestii, że może dawać fałszywe wrażenie: Tajlandia to kraj przeżarty korupcją, wyzyskiem, chciwością i okrucieństwem. Nie bagatelizując opisywanych faktów - to także tylko cześć prawdy o Tajlandii.
Do wad zaliczyć też można "kuszenie tanią sensacją" - okładka z nastoletnią półnagą dziewczyną, pierwsze rozdziały o masażystkach i prostytutkach są ewidentnie obliczone na wywołanie niezdrowej, taniej sensacji. Zwłaszcza, że akurat ten temat opisany jest dosyć banalnie. Historie dziewczyn z biednych rejonów zarabiających w barach i hotelach są dosyć oczywiste i raczej uniwersalne, niewiele wnoszą do zrozumienia kraju.
Jednak przy wszystkich wymienionych zastrzeżeniach, to ciekawa, przystępnie napisana książka, bodaj jedyna na polskim rynku opowiadająca o Tajlandii inaczej, niż przez pryzmat złocistych plaż i zabytków kultury.
Debiut reporterski, skupiony w głównej mierze na wiodącym temacie: wyzysku i brutalnych stosunkach ekonomicznych w "Królestwie Uśmiechu", jak chce się określać Tajlandia. Inne zagadnienia pojawiają się niejako "przy okazji", jako społeczne i religijne tło.
więcej Pokaż mimo toWarsztatowo książka napisana jest sprawnie, z konkretnymi bohaterami wokół których ogniskują się historie przedstawione...
Niby niewolnictwa nie ma, a jednak jest Tajlandia
Kolejny trudny temat, tym razem reportaż o trudnych losach ludzi w Tajlandii.
Przeraża mnie to, jak pieniądze potrafią omamić zwyczaje i odmienić definicje „człowieczeństwa”. Zazwyczaj szukam wyjaśnienia czy powodów historycznych, aby jakaś ten problem zrozumieć. To tutaj jestem dalej daleka od zrozumienia.
Ciekawa i dość prosta książka, warta przeczytania.
Niby niewolnictwa nie ma, a jednak jest Tajlandia
więcej Pokaż mimo toKolejny trudny temat, tym razem reportaż o trudnych losach ludzi w Tajlandii.
Przeraża mnie to, jak pieniądze potrafią omamić zwyczaje i odmienić definicje „człowieczeństwa”. Zazwyczaj szukam wyjaśnienia czy powodów historycznych, aby jakaś ten problem zrozumieć. To tutaj jestem dalej daleka od zrozumienia.
Ciekawa i dość...