Życie na miarę. Odzieżowe niewolnictwo

Okładka książki Życie na miarę. Odzieżowe niewolnictwo Marek Rabij
Nominacja w plebiscycie 2016
Okładka książki Życie na miarę. Odzieżowe niewolnictwo
Marek Rabij Wydawnictwo: W.A.B. reportaż

Okładka książki Rozmowy o odpowiedzialności. Tom III. Gniew Bartosz Bartosik, Małgorzata Bonikowska, Justyna Dąbrowska, Magdalena Derezińska - Osiecka, Zbigniew Gajewski, Anna Kamińska, Paweł Łukasiak, Jędrzej Malko, Eliza Michalik, Marcin Napiórkowski, Grzegorz Nawrocki, Paweł Oksanowicz, Marek Rabij, Grzegorz Sroczyński
Ocena 7,0
Rozmowy o odpo... Bartosz Bartosik, M...

Oficjalne recenzje i

Gwarantujemy, że będzie tanio

106 8 32

Zmieniła moje podejście do fast Fashion.

Zmieniła moje podejście do fast Fashion.

Mocne opisy, daje do myślenia, każdy kto kupuje bezrefleksyjnie kolejną nastą rzecz - ubranie - po przeczytaniu tej książki na pewno zmieni swoje podejście do zakupów. Książka również dla ludzi którzy nie doceniają na co dzień tego co mają (szczególnie młodzi ludzie) aby na chwilę się zatrzymali i pomyśleli, zastanowili się i zaczęli doceniać...

Reportaż przybliża nam sytuację w Bangladeszu: nie tylko tragiedie, które obiegły cały świat, ale przede wszystkim codzienne życie zwykłych ludzi. Otwiera oczy na wiele spraw i różnic światopoglądowych, nie nudząc czytelnika.

Zanim powiesz, że firmowa metka na ubraniu jest najważniejsza zastanów się dwa razy

Krój, fason, kolor, typ, a może ta nieszczęsna metka na ubraniu są najważniejsze podczas zakupu? Ale czy zdajemy sobie sprawę jakim kosztem to wszystko? Kto, w jaki sposób i za ile pracuje, abyśmy my mogli nosić ulubione rzeczy? Nie do pomyślenia jest to, że gdzieś daleko nasze ubranie uszyto za około 10 złotych, osoba pracująca zazwyczaj w skandalicznych warunkach dostała jeszcze mniej, a my idąc do galerii, płacimy równowartość co najmniej kilku takich.

Marek Rabij pojechał do Dhaki w 2013 roku tuż po ogromnej tragedii. Zawalenie się Rana Plaza — budynku w najmniejszym stopniu nieprzystosowanego do funkcji, jakie pełnił, poskutkowało śmiercią tysiąca niewinnych osób, które po prostu chciały zarobić na przysłowiowy chleb. Dwa razy tyle zostało rannych, a część z nich nigdy nie powróci do pełnej sprawności. Mężczyzna chciał przyglądnąć się z bliska warunkom, w jakich pracują tamtejsi ludzie, szyjąc ubrania, które nosi większość z nas. Jak wszyscy możecie się domyślić, spostrzeżenia są druzgocące. Marek Rabij wraca w to samo miejsce rok później. Chce sprawdzić, czy minione wydarzenia przyniosły jakieś zmiany, czy poprawę. Tej odpowiedzi również możecie się domyślić...

Autor w swoim reportażu dotyka wielu trudnych tematów. Pisze o wielogodzinnej ciężkiej pracy w tragicznych warunkach, bardzo niskich pensjach, braku opieki medycznej, czy zatrudnianiu dzieci. To wszystko miało miejsce od lat, ma nadal i niestety pewnie będzie miało również w przyszłości. Niewiele pomoże jednostkowe zrezygnowanie z kupienia t-shirtu w galerii handlowej. Nie ma się co oszukiwać, że takie działanie, w jakikolwiek sposób realnie pomoże tym ludziom, ale warto, chociaż uświadomić sobie wagę tego problemu.

Reportaż — nie ma więc oceniania opisanych wydarzeń i zbędnych komentarzy. Mimo to książka porusza i zmusza do refleksji. Nie mogłam oderwać się od słuchania, chociaż nie jest to łatwa lektura. Opisany problem autor ukazuje z perspektywy bardzo różnych osób, przez co Czytelnik ma szerszy ogląd całej sytuacji. Publikację zdecydowanie warto przeczytać — niezależnie od tego, czy wie się o problemie więcej, czy mniej.

Byłam pod wrażeniem do czasu zakończenia. Potem autor zaczął wyciągać wnioski z d.

po przeczytaniu znacznie rzadziej zaglądam na *alando

po przeczytaniu znacznie rzadziej zaglądam na *alando

Ciekawa
dająca do myślenia
obrazująca rzeczywistość

Ciekawa
dająca do myślenia
obrazująca rzeczywistość

Bardzo dobra książka o miejscu, które jest aktualnie główną szwalnią dla całego zachodniego świata. Autor pokazuje tragiczne warunki pracy za głodowe pensje w fabrykach odzieżowych szyjących nasze ubrania. Możemy popatrzeć też na to wszystko oczami pracowników i zobaczyć problem z ich perspektywy. Perspektywy, że idzie ku dobremu raczej nie należy się spodziewać.

Książka o której powinno być naprawdę głośno. Szczerze mówiąc nie miałam pojęcia jak tragiczna jest sytuacja szwaczek w Bangladeszu. Naprawdę jest to książka, którą czyta się na jednym wdechu, niedowierzając, że takie rzeczy mają miejsce. Niestety część z nas całkiem nieświadomie przyczynia się do tego procederu. Sama staram się unikać sieciówek i kupuję ubrania głównie z drugiej ręki. W książce zabrakło mi informacji, gdzie sprawdzać czy nasze ciuchy były wyprodukowane nie naruszając praw pracownika itp.

Książka porusza bardzo ważny, a często niestety bagatelizowany przez społeczeństwo problem.

Wielu z nas sobie nie zdaje sprawy z tego, ile osób stoi za jedną naszą bluzką czy sukienką.Jak wiele tragedii się wydarzyło obok miejsca, w którym nasze ubranie powstawało.

Mimo, że książka mówi też o tych ciężkich i traumatycznych chwilach z życia osób pracujących w fabrykach, to jest to pozycja niezykle ciekawa i wciągająca.