Polszczyzna. 200 felietonów o języku

Okładka książki Polszczyzna. 200 felietonów o języku
Jan Miodek Wydawnictwo: Znak językoznawstwo, nauka o literaturze
512 str. 8 godz. 32 min.
Kategoria:
językoznawstwo, nauka o literaturze
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
2022-10-06
Data 1. wyd. pol.:
2022-10-06
Liczba stron:
512
Czas czytania
8 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324065684
Tagi:
Jan Miodek polonistyka polszczyzna język polski językoznawstwo felietony literatura polska
Średnia ocen

                7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Trzy po 33 Jerzy Bralczyk, Andrzej Markowski, Jan Miodek
Ocena 7,1
Trzy po 33 Jerzy Bralczyk, And...
Okładka książki Wszystko zależy od przyimka Jerzy Bralczyk, Andrzej Markowski, Jan Miodek, Jerzy Sosnowski
Ocena 7,7
Wszystko zależ... Jerzy Bralczyk, And...
Okładka książki Dlaczego nie lubimy mówić o wulgaryzmach Jerzy Bralczyk, Andrzej Markowski, Jan Miodek
Ocena 5,1
Dlaczego nie l... Jerzy Bralczyk, And...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
46 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
147
145

Na półkach:

Uczta! Tym jest "Polszczyzna. 200 felietonów o języku" Jana Miodka. Czy jest ktoś, kto nie lubi profesora? Nie ma, po prostu nie ma takiej osoby, a na pewno nie uwierzę w jej istnienie, bo elegancja, subtelny dowcip i wiedza, to cechy, które podziwiamy. "Rzeczy o języku" to ponad dwa tysiące sześćset felietonów powstałych w latach 1968-2020, „Ojczyzna polszczyzna”, „Prof. Miodek odpowiada", "Słownik polsko@polski" czy "Polska z Miodkiem" - przełączenie kanału, gdy transmitowano którykolwiek z tych programów profesora, było niemożliwe. Wszyscy chcieli je oglądać.
Wydawnictwo Znak (@wydawnictwoznakpl ) wydało właśnie zbiór felietonów z ostatnich lat, w których profesor nie tylko opisuje poprawne formy, lecz także — a może przede wszystkim — ukazuje mechanizmy, które rządzą procesami komunikacji językowej.
Przeczytamy o modnych i niepoprawnych użyciach słów, np. "strasznej radości" oraz "absolutnej prawdzie", "adekwatnym", o "apkach" i "bece". Od profesora dowiedziałam się, że "Pokemon" pochodzi od wyrażenia "poketto monsuta" - "kieszonkowy potwór". Nie zabrakło "wykopyrtnięcia się", "kejsu", "lol" i "epickości", "hipstera", "hejtera" czy "ajbika" jako spolszczonego skrótowca od International Baccalaureate, czyli matury międzynarodowej.
Profesor Miodek to wnikliwy obserwator rzeczywistości, który czyta codzienną prasę i powołuje się na zawarte w niej wywiady z twórcami takimi jak Masłowska czy Witkowski. Z dużym humorem pisze o nadużywaniu formy "facet" zamiast "mężczyzna" i podwójnie negatywnym znaczeniu "facetki". Nie brak też argumentów, które wykazują wyższość "kartofli" nad "ziemniakami" oraz felietonu o słowie, o którym mówię podczas moich wykładów o języku, a wzięłam je z rozprawki maturalnej, której autorka nie potrafiła wyrazić innymi słowami, że: "Wokulski ogarnął się życiowo".
Felietony Miodka to nie tylko wiedza naukowa podana w przystępnej formie, lecz także przygoda językowa i literacka, którą czyta się dobrze nawet do poduszki. To uczta, w której delektuję się urodą języka i inteligencją autora.
#współpraca
#janmiodek #znak #felietony #bababook #200felietonówojęzyku #miodek #profesormiodek #czytambolubie #babaodpolskiego #bookstagrampl

Uczta! Tym jest "Polszczyzna. 200 felietonów o języku" Jana Miodka. Czy jest ktoś, kto nie lubi profesora? Nie ma, po prostu nie ma takiej osoby, a na pewno nie uwierzę w jej istnienie, bo elegancja, subtelny dowcip i wiedza, to cechy, które podziwiamy. "Rzeczy o języku" to ponad dwa tysiące sześćset felietonów powstałych w latach 1968-2020, „Ojczyzna polszczyzna”, „Prof....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    178
  • Przeczytane
    53
  • Posiadam
    23
  • Teraz czytam
    14
  • 2023
    4
  • Wydawnictwo Znak
    2
  • Egzemplarz recenzencki
    2
  • Językoznawstwo
    2
  • Do kupienia
    2
  • Poradniki
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Polszczyzna. 200 felietonów o języku


Podobne książki

Przeczytaj także