Oko za oko

Okładka książki Oko za oko
John Sack Wydawnictwo: Apus reportaż
390 str. 6 godz. 30 min.
Kategoria:
reportaż
Tytuł oryginału:
An eye for an eye
Wydawnictwo:
Apus
Data wydania:
1995-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1995-01-01
Liczba stron:
390
Czas czytania
6 godz. 30 min.
Język:
polski
ISBN:
83-903689-5-1
Tłumacz:
Roman Palewicz
Tagi:
oko
Średnia ocen

                7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
66 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
526
363

Na półkach: , , ,

Czy ofiara może stać się katem? Czy byli więźniowie obozów hitlerowskich mogą się stać oprawcami?

Świetna, kontrowersyjna, dla niektórych środowisk niewygodna książka, która chyba nie ma szans na przebicie się do szerszej opinii poblicznej.

John Sack, amerykański, nieżyjący już dziennikarz, pochodzenia żydowskiego /muszę to podkreślić/, poświęcił na jej napisanie ok. siedmiu lat, dokonując kwerendy w archiwach amerykańskich, niemieckich, izraelskich i polskich.

"Oko za oko" - Przemilczana historia Żydów, którzy w 1945 roku mścili się na Niemcach - jest w zasadzie fabularyzowanym dokumentem i opowiada o powstaniu w roku 1945 obozów pracy, obozów przesiedleńczych dla ludności niemieckiej i nie tylko, na terenie powojennej Polski na terenie Śląska, m.in. w Gliwicach, Świętochłowicach, Łambinowicach. Utworzone przez polski rząd komunistyczny, początkowo jako ośrodki do wyłapywania byłych SS-manów, członków NSDAP, Hitlerjugend, oraz osób wspierających reżim hitlerowski, a następnie dla przeciwników nowego, komunistycznego rządu, oraz po wydaniu ustawy o przesiedleniu ludności niemieckiej z tzw. Ziem Odzyskanych - cywilnej ludności niemieckiej, przekształciły się w prawdziwe obozy śmierci. Zakładane, nadzorowane i kierowane przez Urząd Bezpieczeństwa Publicznego, jak twierdzi autor, zostały w praktycznie w całości oddane w zarząd byłym, ocalałym z zagłady więźniom niemieckich obozów śmierci - w większości Żydom. Co ciekawe, autor nigdy nie pisze o nich Polacy, tak jakby obywatelstwo było zupełnie nieistotne - liczyła się tylko narodowość.

Wstrząsająca lektura, z opisami tortur stosowanych przez strażników wobec więźniów, mężczyzn, kobiet i nieletnich. Bicie, głodzenie, gwałty. Nienawiść - samonakręcająca się spirala, nie do zatrzymania.

Salomon Morel, komendant obozu Zgoda w Świętochłowicha, Lola Potok - komendatka więzienia w Gliwicach - to w zasadzie postacie pierszoplanowe.
Pierwszy pełnił dlugoletnią służbę w polskich systemie penitencjarnym aż do roku 1968, gdy przeszedł na emeryturę. W roku 1992 uciekł z Polski do Izraela, po wszczęciu p-ko niemu śledztwa przez Główną Komisję Badania Zbrodni p-ko Narodowi Polskiemu i postawienia mu zarzutów, m. in. ludobójstwa. Druga uciekła z Polski w 1945 roku, zabierając ze sobą zagrabione więźniom pieniądze i kosztowności.

John Sack miał spore problemy z opublikowaniem tej książki.
W ogólnokrajowej amerykańskiej sieci TV został nazwany antyse­mitą, neonazistą, człowiekiem, który zaprzecza istnieniu holokaustu. „To straszna, okropna książka” – stwierdziło kilka organizacji żydowskich.

Ameryka przestraszyła się Świętochłowic - pisał w 1994 roku polski dziennikarz K. Kłopotowski.

Typowe pod tym względem było zachowanie jednego z czołowych działaczy Światowe­go Kongresu Żydów Elaina Steinberga. Występując w najpoważniej­szym w USA magazynie telewizyjnym „60 minut” Steinberg powie­dział widzom, że nie mogą polegać na naocznych świadkach, ponieważ obrażają w ten sposób „pamięć 6 milionów męczenników”. Książka jednak się ukazała i pomimo przemilczenia, stanowi ogromny wyrzut sumienia dla wszystkich środowisk.

W zasadzie nigdy nie natknąłem się na spokojną, merytoryczną i racjonalną dyskusję na temat stosunków polsko - żydowskich, oraz wpływu Żydów na działania aparatu represji w powojennej Polsce komunistycznej.
W Polsce ukazała się w 1995 roku i do chwili obecnej nie miała żadnych wznowień.

Polecam.

Czy ofiara może stać się katem? Czy byli więźniowie obozów hitlerowskich mogą się stać oprawcami?

Świetna, kontrowersyjna, dla niektórych środowisk niewygodna książka, która chyba nie ma szans na przebicie się do szerszej opinii poblicznej.

John Sack, amerykański, nieżyjący już dziennikarz, pochodzenia żydowskiego /muszę to podkreślić/, poświęcił na jej napisanie ok....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    187
  • Przeczytane
    78
  • Posiadam
    23
  • Historia
    6
  • Chcę w prezencie
    4
  • Do kupienia
    3
  • Ulubione
    2
  • Teraz czytam
    2
  • 2023
    2
  • Reportaż, proza dokumentalna
    1

Cytaty

Więcej
John Sack Oko za oko Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także