Od Genewy do Jałty. Rozmowy radiowe

Okładka książki Od Genewy do Jałty. Rozmowy radiowe
Edward RaczyńskiTadeusz Żenczykowski Wydawnictwo: Towarzystwo Naukowe Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego historia
152 str. 2 godz. 32 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Towarzystwo Naukowe Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
Data wydania:
1991-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1988-01-01
Liczba stron:
152
Czas czytania
2 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
8385291199
Tagi:
Historia II wojna światowa rozmowy pokojowe
Średnia ocen

                6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
650
645

Na półkach:

Każda z tych rozmów musiała trwać najwyżej kilka minut. co zresztą nie dziwi bo Edward Raczyński miał wtedy już ponad 90 lat. Czyta się więc to bardzo szybko. Pod względem treści to nie ma tu jej może zbyt wiele ale to co naprawdę ciekawe - jest. Jest mianowicie o nastrojach i rozgrywkach wśród emigracji w latach 1940-1941. Jest także sporo o tym jak bardzo słabo Polacy, szczególnie w kraju, byli poinformowani o tym, jak faktycznie stoją polskie sprawy w polityce światowej. I jak podejmowali decyzje kompletnie oderwane od tejże, faktycznej sytuacji.
(Nota bene: jak już ktoś próbował Polaków w kraju poinformować o tym jak faktycznie sprawy się mają to próbowali go zabić - vide Józef Hieronim Retinger).
Inna sprawa, że nawet politycy w Londynie nie bardzo rozumieli co się dzieje, zważywszy na bardzo słabe rozpowszechnienie znajomości języka angielskiego.

Podoba mi się bardzo to, że Edward Raczyński nie da się podpuszczać Żenczykowskiemu, który próbuje go namówić do mówienia złych rzeczy o wybranych ludziach.

Nie podoba mi się to, że panowie kończą ten cykl rozmów tradycyjnym, polskim "możemy być z siebie dumnymi!". Oczekiwałbym po nich raczej jakiejś refleksji, że skoro nie byliśmy żadną miarą zmienić biegu zdarzeń, to może chociaż powinniśmy jakoś zminimalizować straty, albo zahibernować, albo coś jeszcze innego. No ale rozmowy toczyły się w latach 80-tych i chyba jeszcze za wcześnie było na to, żeby otwarcie mówić, czy dało się Związkowi Radzieckiemu choć trochę zamydlić oczy.

Każda z tych rozmów musiała trwać najwyżej kilka minut. co zresztą nie dziwi bo Edward Raczyński miał wtedy już ponad 90 lat. Czyta się więc to bardzo szybko. Pod względem treści to nie ma tu jej może zbyt wiele ale to co naprawdę ciekawe - jest. Jest mianowicie o nastrojach i rozgrywkach wśród emigracji w latach 1940-1941. Jest także sporo o tym jak bardzo słabo Polacy,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    6
  • Przeczytane
    4
  • Posiadam
    4
  • II WŚ
    1
  • Historia
    1
  • Historia, polityka i okolice
    1
  • 1
    1
  • Papier
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Od Genewy do Jałty. Rozmowy radiowe


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne