rozwiń zwiń

Obcy ludzie

Okładka książki Obcy ludzie
Jerzy Broszkiewicz Wydawnictwo: Estymator powieść historyczna
Kategoria:
powieść historyczna
Wydawnictwo:
Estymator
Data wydania:
2021-04-20
Data 1. wyd. pol.:
2021-04-20
Język:
polski
ISBN:
9788366719606
Średnia ocen

                7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1047
999

Na półkach: , , , ,

Do niedawna Jerzy Broszkiewicz kojarzył mi się głównie z książkami dla dzieci, nierzadko z elementami fantastyki naukowej, jak niezapomniana „Wielka, większa. największa”. Tym chętniej zakupiłem dwa e-booki z jego poważniejszymi książkami, dla dorosłych już czytelników.
Obcy ludzie to powieść autobiograficzna, o dzieciństwie i młodości autora. Rozpoczyna się w późnych latach dwudziestych, by zakończyć w marcu 1939 roku. Co najciekawsze rozgrywa się w Lwowie, chociaż nazwa miasta nie pada ani razu, zapewne z przyczyn cenzuralnych (podobnie jak brak nazw głównych placów i ulic). Ale gdzie indziej był Park Stryjski, uniwersytet, politechnika, sobór św. Jura i Ukraińcy?
Trzecioosobowa narracja prowadzona jest konsekwentnie wyłącznie z punktu widzenia Henryka Ekerta, rocznik 1922, alter ego autora. Od razu nasuwa się skojarzenie z „Wysokim zamkiem” Stanisława Lema, też lwowiaka tyle, że o rok starszego. Z informacji o bliskości politechniki wynika, że sceny szkolne rozgrywają się w dawnym III Gimnazjum im. Stefana Batorego.
Powieść przedstawia zatem w pierwszej części trudne dzieciństwo bohatera, wychowywanego przez dziadków, a głównie apodyktyczną i snobistyczną babcię (jedną z trzech brzydkich córek upadłego ziemianina). Atmosfera tego mieszczańskiego domu była duszna i konserwatywna, antypiłsudczykowska, bigoteryjna, aczkolwiek bez sympatii do faszyzmu, o co dbała babka. Metody wychowawcze bazowały na dyscyplinie i szwarc-pedagogice. Z kolei życie w szkole powszechnej było nudne, smutne i samotne jak u Lema. Henryk, niczym autor, ratunek znalazł w muzyce i grze na fortepianie.
Przełom nastąpił wraz z nauką w gimnazjum, kiedy to wpływ rówieśników był większy niż rodzinny. Henryk zdobywa pierwsze przyjaźnie (w tym jedną co najmniej dwuznaczną ze strony tej drugiej osoby) jak antypatie. A także miłości – romantyczną i … raczej mocno przyziemną taką. To także okres coraz większej fascynacji muzyka a także odkryciami literackimi i filmowymi, chociaż w tym drugim przypadku innego rodzaju – Jean Harlow ;-), papierosami i alkoholem.
Na to wszystko nakładają się pierwsze doświadczenia polityczne – najpierw w spotkaniach młodzieżówki endeckiej, a później uczniów sympatyzujących z lewicą (w tym z udziałem Żydów, Ukraińca i dwóch komunistów). Styka się zarówno z antysemityzmem, jak i postawą solidarności z atakowanymi mniejszościami.
Na to wszystko nakłada się erozja rodziny, przewartościowanie dotychczasowych przyjaźni i zawiązanie nowych oraz wsparcie chorego kolegi. Bogate i ciekawe życie młodego człowieka, który u progu wojny nie miał nawet 17 lat.
Napisane językiem tamtych lat, nie wolnym ani od pewnych archaizmów, ani nawet wulgaryzmów (nieco innych niż obecne). Pojawia się seks (i jego, niekoniecznie chciane, różne perspektywy), ale opisany w sposób dyskretny, aczkolwiek jednoznaczny. Postacie są ciekawe, nie czaro-białe, z wiarygodną charakterystyką psychologiczną. Ciekawa powieść niesłusznie zapomnianego autora, zachęcająca do kontynuowania zainteresowania jego prozą.

Do niedawna Jerzy Broszkiewicz kojarzył mi się głównie z książkami dla dzieci, nierzadko z elementami fantastyki naukowej, jak niezapomniana „Wielka, większa. największa”. Tym chętniej zakupiłem dwa e-booki z jego poważniejszymi książkami, dla dorosłych już czytelników.
Obcy ludzie to powieść autobiograficzna, o dzieciństwie i młodości autora. Rozpoczyna się w późnych...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    5
  • Przeczytane
    2
  • Posiadam
    1
  • Jerzy Broszkiewicz
    1
  • Powieść wspomnieniowa
    1
  • Posiadam e-book
    1
  • Literatura polska
    1
  • Wyzwanie LC 2022
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Obcy ludzie


Podobne książki

Przeczytaj także