Niekłamane oblicze Jana Piszczyka

Okładka książki Niekłamane oblicze Jana Piszczyka
Jerzy Stefan Stawiński Wydawnictwo: ALFA literatura piękna
272 str. 4 godz. 32 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
ALFA
Data wydania:
1990-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1990-01-01
Liczba stron:
272
Czas czytania
4 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
837001352X
Średnia ocen

                6,2 6,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,2 / 10
12 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
807
765

Na półkach: , , ,

Jan Piszczyk to kultowy bohater / antybohater XX wieku, pragnie być wzorowym obywatelem i służyć polskiemu państwu, próbuje się dostosować do wszystkich norm i wzorców dyktowanych przez narodowo-kulturowo-społeczno-politycznej rzeczywistość. Konformizm Jana Piszczyka nie wpisuje się w realizm kalejdoskopu wydarzeń, w które zabiera nas w budowanie socjalizmu czasów Gierka i słynnego "pomożecie?" od 1969 roku do czasów schyłku PRL-u i upadku komunizmu 1989 roku
Barwność przygód o charakterze tragikomicznym z nieodłącznym pechem wciąga nas na 20 lat - okres pogomułkowski syjoniści do pociągu, okres czasów gierkowskich,podróże, paszporty,jeansy,pepsi cola, fiat 126p,własne M....filozoficzne przemyślenia pięćdziesięcioletniego Piszczyka dodają kolorytu stanowiąc dokumentację tamtych czasów oczami prostego człowieka zdeklasowanego, który stał się lumpem półinteligentem...

Epizod spadkowy. Mgr Jan Piszczyk, który pogardzał drobnomieszczaństwem i zawodem ojca - damski krawiec, stał się dość majętnym człowiekiem, ojciec zostawił worek złotych monet...dolary i ruble, zbierane przez część życia...
"...Worek złotych monet (...), powoli oswajać z faktem, że jestem milionerem.(...)Skarb ten ukryłem w materacu i męczyłem się na nim przez parę nocy i dni, udając chorobę, ale jak długo można leżeć na worku złota? Gorączkowo szukałem w myślach pewnej kryjówki..."

Stary taboret rozwiązał problem....
"...Niestety, złoto zaczęło już wykonywać w mej psychice swą destrukcyjną robotę:(...)Ojciec chichotał gdzieś w zaświatach: podrzucił mi to przeklęte złoto jak zgniłe jajo, by mnie zdeprawować i uczynić łapczywym drobnomieszczaństwem. A przecież nigdy nie marzyłem o bogactwach, lecz o dobrach wyższego rzędu..."

Epizod związany z marcem 1968 , wyjazdy Żydów z Polski, pożegnanie na dworcu profesora Tubalnego przez Jana Piszczyka (praca doktorancka o szczęściu, niestety nie ukończona z powodu wyjazdu)i panią Janiną - czyn bohaterski na tamte czasy....
"...Cóż mnie mogły obchodzić rozgrywki u szczytów władzy? (...)
Tubalnemu wiele zawdzięczałem nadziei i teraz, kiedy opuścili go wszyscy, a jego partyjni towarzysze przebiegali na drugą stronę ulicy, gdy go tylko dojrzeli, najprostsza przyzwoitość wymagała, bym zjawił się na peronie i uścisnął jego syjonistyczną prawicę na pożegnanie. Docent Jagódko określiłby ten uścisk ręki jako antysocjalistyczną demonstrację: nie byłby sobą, gdyby nie wysłał kogoś na dworzec dla skrzętnego zanotowania nazwisk odprowadzających, a to celem późniejszego wykorzystania.Z radością powitałby na tej liście nazwisko "Piszczyk", gdyż dobrze wiedział, że nie potrafi stać się jego człowiekiem..."

Epizod "samo życie"
"...Ujrzeliśmy dwie długie kolejki: jedna do sklepu z mięsem, drugą- do sklepu z papierem.
- Dają papier higieniczny - stwierdziła pani Janina. - Bez mięsa mogę przeżyć, ale bez papieru nie.To jest dla mnie ten próg, którego nie chę przekroczyć na drodze do zbydlęcenia..."

"...- Przypatruję się panu, panie Janku, od lat i czuję w panu nieustające napięcie.
- Szukam szczęścia - zażartowałem..."

"...- Zaprosiłam pana dlatego, że przyszedł pan na Dworzec Gdański. W pana sytuacji uważam to za czyn bohaterski.Rzucił sie pan z butelką benzyny na czołg.Jako sympatyk syjonisty może pan stracić posadę, a co najmniej możliwość doktoryzowania..."

"...Jan Piszczyk.Magister praw.Bezpartyjny.Pracowity, ale niski poziom umysłowy i zupełny zamęt ideologiczny, a to z winy Tubalnego, który go od początku protegował i wpajał weń poglądy kosmopolityczno-idealistyczne. Udało się ustalić, że ich znajomość pochodzi z czasów, kiedy Tubalny przebywał w więzieniu za odchylenia trockistowskie, Piszczyk zaś za jakieś mętne przestępstwo z zakresu szkalowania Polski Ludowej.Dwulicowy.Sprzyja syjonizmowi.Nadaje się tylko na drugorzędne stanowisko:bibliotekarza albo archiwisty, ale i na tym odcinku wymaga nieustannego nadzoru. Nieprzydatny: wymówić przy pierwszej okazji..."

"...Telefon był w roku 1970 dobrem tak samo niedostępnym, jak mieszkanie..."

"...Pokazała mi tytuł książki, oprawionej w gazetę - "Archipelag Gułag"(...)Młody człowiek może się z tego śmiać teraz, w roku 1989, bo najróżniejsze demaskatorskie książki czyta się bez strachu,ale wtedy, przed piętnastu laty, wędrowałem z tą książką pełen obaw, że pod domem czeka znajomy funkcjonariusz, odbierze Sołżenicyna i w ten sposób schwyci mnie ostatecznie w swojej sieci.W ogóle zwycięstwo nad strachem wymagało długiej i wyczerpującej walki..."

Epizod Renata i "ojcostwo" Jana Piszczyka po 12 latach.
"...Wreszcie nadszedł dzień wizyty u Renaty. Ubrałem się w mój odświętny garnitur i na piętnaście minut przed piątą znalazłem się pod jej drzwiami.Był to zupełnie nowy dziesięciopiętrowiec, jakich pełno nastawiano w tych czasach w Warszawie.Niosłem dziesięć pięknych róż, zakupionych za drogie pieniądze na targowisku przy Polnej.Renata natychmiast otworzyła drzwi: wyraźnie utyła, co nie dodawało jej urody.Oglądałem ją teraz trzeźwymi oczami.Jak mogłem kiedyś kochać się w tej wielkiej, hałaśliwej i dość niezgrabnej babie? (...)
- Dziesięć róż! Ale galant! Dorobiłeś się Jasiu?..."

Po 12 latach Jan zobaczył córkę Marlenkę (ta cześć imienia na cześć Marksa i Lenina) - Tereskę (odcięcie się od ideologii),owoc roku 1956 po kiełbasie posiadł "świeże ciało Renaty"...
Renata ciągle zaprzecza jego ojcostwu, wynika to z faktu szukania dobrego kandydata,zaplątania kłamstw , w których się zagubiła naprawiając socjalizm.
Okres wspierania opieki na Tereską, to czas jeansów,ciuchów zachodnich marek, płyt muzycznych np. "Żółta łódź podwodna" Beatlesów.
"...Młody czytelnik (...)nie może ocenić, do jakich skarbów zaliczała trzynastolatka z roku 1970 zarówno płytę Beatlesów, jak i amerykańskie dżinsy. Cenniejsze zamówienie nie mogło jej przyjść do głowy..."
Tereska oprócz fascynacji "zachodem" miała dar po mamusi do drążenia trudnych tematów w szkole z historii np. Katyń, Piłsudski i cud nad Wisłą w 1920 roku,Powstanie Warszawski

Epizod "zwerbowania", Jan Piszczyk zaangażowany w "ojcostwo" ,
musiał walczyć z Renatą o możliwość widywania Tereski, niestety czasy odizolowania zmusiły go do "obserwacji " bloku zamieszkania córki, przydybany przez funkcjonariuszy, oskarżany o molestowanie nieletniej i podglądactwo mógł ujść cało z opresji , gdyby donosił na innych, tutaj Jan Piszczyk pokonał strach czasów stalinowskiego reżimu i nie zgodził się zostać TW....przy pomocy dawnego kolegi Zdzisława Pasionki.

Epizod "wyjazdu za granicę, paszportu, Fiat 126p" .
"...A więc pokonałem wszelkie przeszkody i w dwa miesiące później wydano paszporty mnie i Teresce.Przed tym udałem się po odbiór samochodziku "Fiat 126p".Na placu mogłem wybierać wśród jednego koloru: yellow bahama, czyli Żółto-pierdaczkowego. W następnym tygodniu miały nadejść wyłącznie zielone.W ten sposób skracano znacznie czas wahań przy odbiorze.Odpowiedzialny pracownik brał prawie od każdego odpowiednią łapówkę (wsunąłem mu tysiąc złotych, a to w celu wskazania samochodu pozbawionego usterek, co z założenia było absurdem, gdyż musiał rozdzielić wszystkie,przeznaczone tego dnia do sprzedaży.(...)Wiedziałem, że mnie oszukuje i wybiera na chybił trafił, ale wiedziałem też, że jeżeli mu się nie wsunę w łapę,to wybierze mi najbardziej wybrakowany egzemplarz z pola...""
Zdzisław Pasionka przyczynił się do załatwienia paszportów dla Jana Piszczyka i Tereski, za bagatelną kwotę 30000 zł.Piszczyk zdał prawo jazdy i otrzymał Fiata 126 p, Tereska zdała maturę i wyjazd do Francji stał się realnym faktem...Paryż okazał się cudownym miejscem, znajomości, zabytki,muzyka, kawa, trawka, imprezy i spotkanie dawnej miłości Alicji...Świat jest globalna wioską.
"...Przyglądając się poobtłukiwanej Wenus z Milo nie mogłem wzbudzić w sobie stosownego zachwytu, należnego greckiej doskonałości: znacznie więcej podobała mi się Wenus przykucnięta Francuza Coysevox, wdzięczna, o długiej szyi i profilu, nieco przypominającym profil Tereski, a co ważniejsze, ze wszystkimi kończynami, bo wyrzeźbiona w końcu XVII wieku..."

Epizod pracy zawodowej w bibliotece w Warszawie, kolejne lata przyniosły zmiany, Tereska zaczęła studiować historie na UW, lata 80-te to czas gdy internowano Renatę (wzbogacając swój heroiczny życiorys),to czas unormowania stosunków z Renatą, potem Teresa rozpoczęła walkę tzw "podziemia", narodziny pierwszej wnuczki Jana Piszczyka...

Jan Piszczyk to kultowy bohater / antybohater XX wieku, pragnie być wzorowym obywatelem i służyć polskiemu państwu, próbuje się dostosować do wszystkich norm i wzorców dyktowanych przez narodowo-kulturowo-społeczno-politycznej rzeczywistość. Konformizm Jana Piszczyka nie wpisuje się w realizm kalejdoskopu wydarzeń, w które zabiera nas w budowanie socjalizmu czasów Gierka i...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    14
  • Posiadam
    6
  • Chcę przeczytać
    5
  • FORMA: Powieści
    1
  • Ulubione
    1
  • LITERATURA POLSKA
    1
  • Beletrystyka
    1
  • 2005
    1
  • Literatura polska
    1
  • CZAS POWSTANIA: XX wiek
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Niekłamane oblicze Jana Piszczyka


Podobne książki

Przeczytaj także