Najlepsze amerykańskie opowiadania kryminalne 2010

Okładka książki Najlepsze amerykańskie opowiadania kryminalne 2010
Gary AlexanderR.A. Allen Wydawnictwo: Albatros kryminał, sensacja, thriller
528 str. 8 godz. 48 min.
Kategoria:
kryminał, sensacja, thriller
Tytuł oryginału:
The Best American Mystery Stories 2010
Wydawnictwo:
Albatros
Data wydania:
2018-07-25
Data 1. wyd. pol.:
2013-08-01
Liczba stron:
528
Czas czytania
8 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788381253840
Tłumacz:
Jan Kabat
Tagi:
opowiadanie detektyw zbrodnia śledztwo
Średnia ocen

                6,0 6,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,0 / 10
67 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
916
915

Na półkach:

Zbiór opowiadań z szerokiego spektrum historii kryminalnych, wśród których każdy wielbiciel gatunku powinien znaleźć coś dla siebie. Nie brak tu więc historii o charakterze stricte detektywistycznym, wśród których warte wyróżnienia są te, które prezentują dość nietypowych "detektywów", osadzone są w interesującym tle społecznym lub kulturowym ("Połów"Matta Bella, gdzie sprawę śmierci znalezionej przez siebie martwej dziewczyny, której ciało notabene postanawia przechować w swojej zamrażarce, próbuje rozwiązać socjopata i wyrzutek społeczny, czyli w zasadzie "pierwszy podejrzany" w takich sprawach; "Zasady rodem z Bismarck" Alberta Tuchera - tu mimowolną "detektywką" jest prostytutka Krystal, której klient zostaje zamordowany; "Złomiarz" Mike'a Wiecka, gdzie tytułowy bohater, żyjący w slamsach Bangladeszu Mohit, po utracie "fortuny", na którą pracował długie lata, próbuje rozwikłać sprawę tajemniczej śmierci swojego pracodawcy).

Nie brak tu też ciekawych opowiadań detektywistycznych, w których narracja prowadzona jest w bardziej klasycznej formie ("Uprzedzenie" "Chrisa Muessiga, "Sprawiedliwość w każdym calu" Phyllis Cohen, z nutą dramatu sądowego i wątkiem sprawiedliwości wymierzonej ponad prawem; "Wcześniejsza Gwiazdka" Douga Allyna i wykorzystujące postaci Sherlocka Holmesa i doktora Watsona "Przypadek szaleństwa pułkownika Warburtona" Lyndsay Faye, w którym słynna para prowadzi śledztwo w Ameryce).

Obok opowiadań detektywistycznych, znalazło się też kilka nowel o bardziej sensacyjnym stylu, opowieści o porachunkach pomiędzy gangsterami i przestępcami ("Pierwsza zasada to…" Gara Anthony'ego Haywooda) "i historii o pragnących porzucić dawne życie recydywistach. Oczywiście, to nigdy nie jest takie proste i "duchy" przeszłości stają na drodze do odkupienia ("Charlie i piraci" Gary'ego Alexandra, "Krew i ziemia" Ryana Zimmermana, "Szmaragdowe wybrzeże" R.A. Allena).

Ponadto, na wyróżnienie zasługują dwa opowiadania podejmujące tematy zemsty wymierzonej na pedofilach - pierwsze skupione wokół tematyki przestępstw tego rodzaju popełnianych na łonie Kościoła ("Dźwigaj swój krzyż" Johna Dufresne'a), drugie o dręczonej przez ojca i brata rosyjskiej imigrantce, której zdjęcia udostępniane były grupie wysoko postawionych dewiantów seksualnych ("Zestaw na zamówienie" Josepha Wallace'a.)

Na deser zaś świetne opowiadanie Kurta Vonneguta "Klub Eda Luby’ego", trochę kafkowskie, trochę jakby ze "Strefy Mroku", w którym małżonkowie wplątani zostają w morderstwo i uwięzieni w przeżartym korupcją amerykańskim mieście.

Bardzo dobry zbiór prezentujący bodajże wszelkie odmiany literatury kryminalnej, z wieloma stojącymi na bardzo dobrym a nawet wybitnym poziomie opowiadaniami. Szkoda, że zarzucono wydawanie tego cyklu - ukazującego się w Ameryce corocznie - w Polsce. Polecam!

Zbiór opowiadań z szerokiego spektrum historii kryminalnych, wśród których każdy wielbiciel gatunku powinien znaleźć coś dla siebie. Nie brak tu więc historii o charakterze stricte detektywistycznym, wśród których warte wyróżnienia są te, które prezentują dość nietypowych "detektywów", osadzone są w interesującym tle społecznym lub kulturowym ("Połów"Matta Bella,...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    140
  • Przeczytane
    93
  • Posiadam
    39
  • Teraz czytam
    4
  • Ulubione
    3
  • 2014
    3
  • Lee Child
    3
  • Kryminały
    2
  • Legimi
    2
  • 2018
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Najlepsze amerykańskie opowiadania kryminalne 2010


Podobne książki

Przeczytaj także