Księga listów PRL-u. Część pierwsza 1951-1956

Okładka książki Księga listów PRL-u. Część pierwsza 1951-1956
Grzegorz Sołtysiak Wydawnictwo: Baobab Cykl: Księga Listów PRL-u (tom 1) powieść historyczna
202 str. 3 godz. 22 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Cykl:
Księga Listów PRL-u (tom 1)
Wydawnictwo:
Baobab
Data wydania:
2004-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2004-01-01
Liczba stron:
202
Czas czytania
3 godz. 22 min.
Język:
polski
ISBN:
8389642719
Średnia ocen

                6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
14 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
3129
803

Na półkach: , , , , ,

„Księga listów PRL-u” to niezwykle interesujące świadectwo życia zwykłych ludzi. Tom pierwszy prezentuje wybór listów, jakie słuchacze Polskiego Radia nadsyłali do audycji „Fala 49” w latach 1951-1956. Tematyka korespondencji jest dość różnorodna, ale na pierwszy plan wysuwają się problemy podstawowe: brak mięsa, świeżych warzyw, mydła, ogromne kolejki i drożyzna. Robotnice Łódzkich Zakładów Włókienniczych nie mogą dostać materiału na ubrania dla siebie i dla dzieci. Emerytowany górnik, mający na utrzymaniu niepełnosprawną żonę, nie jest w stanie wyżyć z otrzymywanej renty. Ludzie są zwalniani z pracy za chodzenie do kościoła lub za to, że ich rodzice nie chcą się zapisać do spółdzielni rolniczej. Widać wyraźnie rozgoryczenie faktem, że cała krajowa produkcja jest wywożona do ZSRR, a w Polsce tylko sklepy z żółtymi firankami są dobrze zaopatrzone. Słuchacze audycji często proszą o pomoc w zdementowaniu krążących plotek, wytykają absurdy partyjnych postanowień, ale także donoszą na swoich sąsiadów. Oczywiście śmierć Stalina budzi w niektórych rozpacz, ale większe zamieszanie wywołuje obalenie jego legendy. Co ciekawe, pojawiają się listy, w których ludzie domagają się uczczenia pamięci żołnierzy AK walczących w Powstaniu Warszawskim. Poruszana jest także sprawa Katynia. Piszący domagają się wolności religijnej tak szumnie gwarantowanej w konstytucji i całym sercem wspierają strajkujących robotników w Poznaniu.

Z tych listów, mimo specyficznej retoryki, wyłania się obraz Polskich, w której zwykły robotnik nie jest w stanie utrzymać z pensji swojej rodziny. Głód zagląda ludziom w oczy, a sklepowe półki uginają się pod ciężarem butelek wódki. Rząd wymaga ciężkiej pracy przy wykonywaniu kolejnych planów, ale nie zapewnia robotnikom odpowiedniej ilości i jakości pożywienia, by mogli regenerować swoje siły. Chłopi oddają swoje plony do spółdzielni, ale nie mają gdzie kupić odpowiednich narzędzi, by uprawiać pola. Jedynie kierownicy spółdzielni balują, a milicja nie interweniuje w przypadku takich zgłoszeń.

„Księga listów PRL-u” napełnia treścią suche historyczne fakty, ukazuje życie społeczeństwa w tamtych trudnych, powojennych czasach. Pokazuje, że przyjaźń polsko-radziecka to pusty slogan i nawet ludzie, którzy należeli do partii potrafili krytycznie (choć anonimowo) spojrzeć na poczynania ZSRR. Widać w tych listach zaczyn wydarzeń, które w przyszłości doprowadzą do wyborów w czerwcu 1989 roku. Warto przeczytać.

„Księga listów PRL-u” to niezwykle interesujące świadectwo życia zwykłych ludzi. Tom pierwszy prezentuje wybór listów, jakie słuchacze Polskiego Radia nadsyłali do audycji „Fala 49” w latach 1951-1956. Tematyka korespondencji jest dość różnorodna, ale na pierwszy plan wysuwają się problemy podstawowe: brak mięsa, świeżych warzyw, mydła, ogromne kolejki i drożyzna. Robotnice...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    19
  • Przeczytane
    15
  • Posiadam
    7
  • Literatura faktu
    2
  • Ulubione
    2
  • Polityka
    1
  • 2014
    1
  • Dobrze wiedzieć
    1
  • Literatura polska
    1
  • Biografie, listy, wspomnienia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Księga listów PRL-u. Część pierwsza 1951-1956


Podobne książki

Przeczytaj także