Krew na rękach moich

Okładka książki Krew na rękach moich
Wacław Holewiński Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy literatura piękna
320 str. 5 godz. 20 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
2021-05-12
Data 1. wyd. pol.:
2021-05-12
Liczba stron:
320
Czas czytania
5 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788381961820
Tagi:
Królestwo Polskie Królestwo Kongresowe powstanie styczniowe literatura polska
Średnia ocen

                7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki ARCANA nr 175-176 Marek Baterowicz, Włodzimierz Bolecki, Kazimierz Braun, Krzysztof Budziakowski, Krzysztof Dybciak, Tomasz Gabiś, Jerzy Gizella, Wacław Holewiński, Marek Jurek, Marek Kornat, Andrzej Nowak (historyk), Kazimierz Nowosielski, Karolina Wanda Olszowska, Jan Parys, Olga Płaszczewska, Marcin Sułkowski, Maciej Urbanowski, Michał Wenklar, Zygmunt Zieliński
Ocena 0,0
ARCANA nr 175-176 Marek Baterowicz, W...
Okładka książki ARCANA nr 173 Damian Bębnowski, Jakub Beczek, Kazimierz Braun, Wojciech Chmielewski, Marek Jan Chodakiewicz, Stanisław Chyczyński, Tomasz Gabiś, Jerzy Gizella, Piotr Gociek, Dorota Heck, Krystyna Heska-Kwaśniewicz, Adam Hlebowicz, Wacław Holewiński, Olga Płaszczewska, Bartłomiej Siwiec, Andrzej Waśko, Maciej Zakrzewski, Zygmunt Zieliński
Ocena 0,0
ARCANA nr 173 Damian Bębnowski, J...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1178
1154

Na półkach:

Przywódca tzw. sztyletników, zabijających zdrajców i Moskali, Emanuel Szafarczyk to jedna z najciekawszych – a zupełnie niezasłużenie kompletnie nieznanych - postaci Powstania Styczniowego. Aż się prosiło, aby został bohaterem powieści, która dość dobrze udała się Wacławowi Holewińskiemu.

Choć z drugiej strony nie jest to aż tak dobra rzecz, jak klasyczne już dzieło „Dwie głowy ptaka” Władysława Terleckiego sprzed lat, o ostatnim dowódcy Powstania Aleksandrze Waszkowskim (powieszonym na Cytadeli razem z Szafarczykiem).

Tak czy inaczej, Szafarczyk – prawdziwy ”wyklęty i niezłomny”, w odróżnieniu od tych tak tylko nazywanych - świetnie jest tu przedstawiony, wraz ze swą niepewnością i obwinianiem się o sprowadzenie śmierci na swych ludzi, tego polskiego wydania słynnych średniowiecznych asasynów.

- ”Moje pytanie było o to, kto ma prawo, kto ma prawo decydować?” – zwierza się przyjacielowi, od którego słyszy: ”Nie ma bezkrwawych rewolucji” i „Wojna nie dotyka tylko tych, którzy walczą”:

Bardzo wiernie ta książka oddaje realia w Warszawie ostatniej fazie powstania, czyli jego wygasania, zmęczenia, świadomości beznadziei (atmosfera jakby z arcydzieła „Gorączka” Agnieszki Holland). Autor ma dar narracji, może nie przesadnie wyrafinowanej - jak choćby Terlecki - ale dzięki temu może trafić do szerszego grona czytelników, co zapewne było jego celem, wykorzystując obecny czas wzmożenia .

Mam tylko wątpliwość, czy nasz bohater nie został aby nieco przysłonięty przez swego adwersarza płk. żandarmów Andrieja Konstantynowicza Różyckiego, zruszczonego Polaka prowadzącego śledztwo w jego sprawie, a który raczej nie odnosi zwycięstwa w tym odwiecznym pojedynku śledczego i jego więźnia. Sylwetka pułkownika również jest znakomicie skreślona. A mimo wszystko pozostaje on jednak człowiekiem....

W sumie, żadna to wielka literatura, ale niczego nie udaje, a ostatecznie miłośników historii bynajmniej nie zawodzi. Zdaje też egzamin jej powściągliwy styl.

PS Autorowi zawdzięczam informacje, że warszawskim policmajstrem w tych latach był Zygmunt Iwanowicz Piłsudski, daleki krewny Marszałka. Jego też sztyletnicy mieli na muszce….

Przywódca tzw. sztyletników, zabijających zdrajców i Moskali, Emanuel Szafarczyk to jedna z najciekawszych – a zupełnie niezasłużenie kompletnie nieznanych - postaci Powstania Styczniowego. Aż się prosiło, aby został bohaterem powieści, która dość dobrze udała się Wacławowi Holewińskiemu.

Choć z drugiej strony nie jest to aż tak dobra rzecz, jak klasyczne już dzieło ...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    12
  • Przeczytane
    4
  • Chcę w prezencie
    1

Cytaty

Więcej
Wacław Holewiński Krew na rękach moich Zobacz więcej
Wacław Holewiński Krew na rękach moich Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także