Czas niedokonany

Zysk i S-ka
2011-05-04
2011-05-04
literatura polska

Świetna! Miałam wątpliwości że względu na poglądy autora. Cieszę się, że jednak sięgnęła po nią. Gorąco polecam!

Wildstein, przez to kim jest, uchodzi głównie za prawicowego publicystę i trochę za bufona. Mało kto pamięta jednak, że to polonista i pisarz. I trzeba sobie powiedzieć szczerze - pisarz bardzo dobry, a w tej pozycji nawet wybitny.
Polska prawica cierpi na brak dobrych piór - a jak już są, to muszą być z kimś na tej prawej stronie skłócone. A publika zajmuje się czymś innym niż powieściami, nawet jeśli stale sięga po książki to raczej po takie, które wskażą wroga i utwierdzą w przekonaniu że my mamy rację.
A Czas Niedokonany Wildsteina jest znakomitą powieścią, po prostu znakomitą. Losy kilku pokoleń rodziny Broków, choć żydowskiej, są obrazem Polski XX i XXI wieku.
Wciągająca, mocna, przeszywająca duszę lektura. Must have - bez względu na stosunek do politycznych poglądów autora.

Genialna książka kupiłem ją za 10 pln i to było chyba najlepiej wydana dycha w życiu :)
Książka opowiada o przemianach w Polsce od PRL do IIIRP zahaczając obszernie również o czasy przedwojenne oraz rewolucję Październikową , wszystko to na kanwie losów rodziny polskich żydów Broków. Książka niełatwa w odbiorze jednak bardzo precyzyjnie stara się pokazać mechanizmy jakie rządziły ludźmi starającymi się żyć w czasach PRL, i jak różne postawy zajmowali wobec wrogiego systemu. Od niezłomnej, przez konformistyczną, aż do całkowitej uległości, albo ze strachu albo dla osobistego zysku. Pokazuje jak bardzo skomplikowane są to relacje. Doskonale ukazuje jak ludzie inteligentni potrafią swoją właśnie inteligencje wykorzystywać tylko po to aby uzasadnić swoje słabości , a niekeidy nawet nikczemności. Pokazuje też jak niekiedy postawy te ewoluują i to w różne strony od niezłomnej do konformistycznej ale i odwrotnie.... i wiele więcej, moim zdaniem obowiązkowa lektura
A fragment , pamiętnika czekisty to już wciska w fotel...
Opis rewolucji październikowej gdzie hordy zwyrodnialców plądrujących i niszczących swój kraj w imię lepszego jutra, nie mających absolutnie żadnych hamulców, żadnej empatii, mordujących wg planu, na akord, wszystkich napotkanych przez siebie na drodze rewolucyjnej..
Jak człowiek sobie uświadamia że to fakty historyczne a nie fantazja autora to się zwyczajnie słabo robi...
Książka absolutny mój faworyt, do ulubionych, tej raczej nie sprzedam :) POLECAM

Jeśli Boga nie ma, to wszystko jest dozwolone- F.Dostojewski

Powieść tę w formie audiobooka odsłuchiwałam "czytając"
przez klika tygodni w genialnej interpretacji Macieja Gąsiorka.
Modulacja głosu dostosowana do fabuły opowieści (wysokość, barwa, siła) łącznie z niuansami sprawia, że książkę słucha się z przyjemnością i żywym zainteresowaniem.
Jestem pod dużym wrażeniem tej lektury!
"Czas niedokonany" (2011)to niezwykła, przejmująca epicka opowieść o losach dwóch pokoleń rodziny Broków ( Adama i Benedykta): polskiej i żydowskiej
wpisanych w bolesne, dramatyczne dzieje tożsamości narodu polskiego na przestrzeni XX wieku.
Świetnie nakreślone portrety psychologiczne bohaterów na tle mrocznej historii Europy w wielu miejscach geograficznych. Różnorodność postaci literackich od oddanych patriotów, opozycjonistów przez Solidarność po ideologicznych katów, zdrajców, kombinatorów i kapusiów.
Walka o wolność i godność, transformacja ustrojowa - zażarte dyskusje osnute dymem papierosowym, nieprzespanymi nocami z ucieczką w alkohol. Ale bywał też
wyzwalający śmiech...
Porażają czytelnika wyznania osób -zaplątanych w wydarzenia historii - na łożu śmierci.
Bronisław Wildstein napisał obok swoich kilku innych książek dzieło, które stało się wydarzeniem artystycznym i intelektualnym stawiając Autora wśród najwybitniejszych współczesnych pisarzy polskich. Wildstein jest też publicystą, ale jak sam powiedział w jednym z wywiadów, przede wszystkim czuje się pisarzem z poczuciem niejednoznaczności świata. Ta powieść jest tego wyrazem- poprzez nią pragnie zrozumieć przedstawiony w niej realny,
historyczny czas jeszcze niedokonany,gdyż "Prawda jest dziś przedmiotem szczególnej wojny". (Jan Polkowski"Ślady krwi")

Jeśli Boga nie ma, to wszystko jest dozwolone- F.Dostojewski

Powieść tę w formie audiobooka odsłuchiwałam "czytając"
przez klika tygodni w genialnej interpretacji Macieja Gąsiorka.
Jestem pod dużym wrażeniem...

Kronika polska. Cztery pokolenia rodziny Broków. Miłość, rozpacz, zdrada i gorycz klęski. Horror historii i ludzie mieleni przez swoje czasy. Piękna, porażająca, głęboka i mądra powieść na którą czekaliśmy.

Pisarstwo najwyższej klasy, wciągająca pozycja, napisana z szacunkiem do czytelnika i faktów.

Powieść - arcydzieło. Przynajmniej dla mnie. Pogmatwana historia rodziny Broków. Początek wieku i czasy PRL-u. Opozycjonistka i dziennikarz "Polityki". Rewelacja!!!

Wspaniała książka. Polecam szczerze tym, którzy nie czytali sagi z historią Polski w tle.

Historia Polski opowiedziana przez pryzmat polsko-żydowskiej rodziny. Niezwykle ciekawa lektura, moim zdaniem ciekawsza od "Doliny nicości".

Książka bardzo przewidywalna, lecz wciągająca.
Przyjemna w czytaniu.

Książka bardzo przewidywalna, lecz wciągająca.
Przyjemna w czytaniu.

• Literatura współczesna