Pan Samochodzik i zagadki Fromborka

Zbigniew Nienacki Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza "Warmia" Cykl: Pan Samochodzik (tom 8) literatura dziecięca
1992-11-30
Pan Samochodzik Frombork zagadki Nienacki
2030 ocen 74 opinii

2030 ocen

Ciekawa.
Nie tak bardzo jak Pan Samochodzik i templariusze czy Niesamowity dwór, ale przeczytałam z prawdziwą przyjemnością.
Dodałabym jedną gwiazdkę, gdyby zagadka została rozwiązana wyłącznie dzięki szarym komórkom pana Tomasza. Roboty i mechaniczne psy troszkę mniej mnie interesują.
Ale polecam. Miły rozrywkowy czas z lekturą z dawnych lat:)

Wracam do niej z sentymentem, po raz kolejny duża dawka przygody, humoru, historii i zagadki :) Polecam każdemu bez względu na wiek :)

"Pan Samochodzik i zagadki Fromborka" to szósta z serii powieść Zbigniewa Nienackiego o przygodach sympatycznego detektywa-amatora. Książka została opublikowana po raz pierwszy w 1972 roku. Podstawowy motyw dotyczy znalezienia schowka, w którym niemiecki pułkownik Koenig ukrył zrabowane polskie dzieła sztuki, monety, zabytki liturgiczne i in. Pan Tomasz przystępuje do...

Klimat książek o Panu Samochodziku jest nie do powtórzenia. Wciągająca akcja, sympatyczni bohaterowie, wiele ciekawostek związanych z historią i sztuką. Rewelacja.

Jedna z lepszych części, aż się chce pakować i do Fromborka jechać. W sumie zwiedzanie Polski z Panem Samochodzikiem to fajna opcja dla czytających dzieciaków.

super

Książka ma bardzo atrakcyją fabułę i wiele akcentów humorystycznych, które z pewnością doceni każdy młody czytelnik. Niestety, jest przesycona propagandą PRL-u w bardzo przykry sposób. Po jej przeczytaniu można dojść do wniosku, że Jałta była aktem odwiecznej sprawiedliwości dziejowej, a masowe przesiedlenia najlepszym prezentem od wujka Stalina. Specyfikę kulturową Mazur...

Dwie rzeczy mnie zastanawiają:
1 . Czy w czasach, kiedy toczy się akcja książki, wszyscy superbohaterzy byli tak bardzo naiwni?
2. Książka jest dedykowana dla młodzieży - czy faktycznie kiedyś młodzież z wypiekami na twarzach śledziła losy Pana Samochodzika?
Gdyby seria o Panu Samochodziku została napisana współcześnie, to pewnie stukałabym, się w czoło, myśląc "co za...

191202 audio G7.
Co nowego można napisać o kolejnej części przygód Pana Samochodzika? Pojawiają się znani z poprzednich części bohaterowie: Baśka, Batura, Babie Lato, a także tradycyjnie dwie nowe panny plus nastolatka. Niby schemat ciągle ten sam, a mnie nie nudzi. Jak zwykle trochę humoru oraz sporo nowych ciekawostek naukowo-historycznych.

Książka mająca w sobie wiele uroku. Trochę PRL (ale w pozytywnym znaczeniu) i jego perspektywy spojrzenia na świat ukrytych skarbów i tajemnic wojennych, milicji i intryg. Oprócz tego wiele historycznych informacji, nieomal przewodnik turystyczny. Książka czytana podczas urlopu na Warmii dodatkowo zyskuje na wartości. Polecam

Dyskusje

3 403