Of Mice and Men

Okładka książki Of Mice and Men John Steinbeck
Okładka książki Of Mice and Men
John Steinbeck Wydawnictwo: Penguin Books Ekranizacje: Myszy i ludzie (1992) klasyka
klasyka
Penguin Books
2001-04-26
2001-04-26
Ekranizacje:
Myszy i ludzie (1992)

Myszy i ludzie to przynajmniej na początku trudna książka do zrecenzowania czy do oceny. Przede wszystkim jest bardzo krótka, więc nie mamy czasu na zżycie się z bohaterami, a i akcja nie ma miejsca na to aby się rozwinąć. Książka opowiada o przyjaźni między dwoma skrajnie różnymi mężczyznami. Tak naprawdę jeden z nich, ten zwyczajny i poukładany opiekuje się tym drugim z niepełnosprawnością intelektualną. Razem podróżują przez Stany w poszukiwaniu pracy. Pewnego dnia trafiają na farmę, która ma im dać pracę, dzięki której będą mogli kupić sobie własną ziemię, i będą pracowali już tylko dla siebie. To marzenie ich napędza, daje siłę do pracy, pozwala przetrwać trudne momenty.
Myszy i ludzie to piękna opowieść i mimo iż bardzo krótka, to jednak poruszająca wiele aspektów. Przede wszystkim mówi o przyjaźni, o marzeniach, ale też o samotności i niezrozumieniu. Steinbeck pokazuje bezwzględność i okrucieństwo Ameryki podczas Wielkiego Kryzysu. Jak urodzenie w określonych warunkach determinuje los człowieka i jak trudno jest ten los odmienić.
Powiem szczerze, że musiało upłynąć wiele dni abym mogła poukładać sobie w głowie to co wydarzyło się w tej książce. Na początku nie byłam nawet w stanie jej ocenić. Jednak im więcej czasu upływa od jej przeczytania, tym bardziej jasne jest dla mnie to, jak dobra jest to lektura. Cały czas chodzi mi po głowie i daje do myślenia. Nie mogę jej zapomnieć, a to chyba najlepsza rekomendacja. Polecam!!!!

Wspaniała literatura.

Słuchałem pracując warsztacie.

Popłakałem się jak dziecko...

Wspaniała literatura.

Słuchałem pracując warsztacie.

Popłakałem się jak dziecko...

Nie ma tu nic zbędnego, każdy element tej historii ma znaczenie, proza precyzyjna i przemyślana jak mechanizm zegarka. Historia przyjaźni tak głębokiej, że zmusza w jej imię do najtrudniejszych wyborów, a także opowieść o ludziach, którzy nie mają tylko siebie nawzajem w świecie, w którym człowie stracił wartość. Gdybym miał kogoś uczyć pisać - warsztatowo, stylistycznie i narracyjnie - ta książka byłaby zdecydowanie lekturą obowiązkową.

"Myszy i ludzie" Johna Steinbecka to króciuchna powieść opowiadająca o losie dwójki, znacznie odmiennych od siebie przyjaciół, którzy przemierzają Kalifornie w pogoni za zarobkiem i spełnieniem marzenia jakim jest posiadanie własnej ziemi. George Milton i Lennie Small, bo o nich mowa, to para znajomych, których nie łączy zwyczajna przyjacielska więź, lecz coś zupełnie innego, coś na kształt braterstwa, którego nie są w stanie rozwiązać nawet panujące między nimi przeciwności. George to dosyć, że się tak wyrażę, pospolity mężczyzna, a Lennie? To ogr w skórze człowieka! Wielki, niebywale silny i... niecodziennie głupi, a przez to i niebezpieczny. Jednakże między nimi zawiązana jest silna relacja zbudowana dawno temu, w przeszłości, która podtrzymuję jakby dogasający już ognik braterskiej więzi. George mogący z łatwością zarabiać pieniądze na siebie stale wpada w tarapaty przez swojego kompana, a jego cierpliwość powoli przestaję sobie z tym radzić. Mimo wszystko obaj docierają do nowego miejsca pracy, na farmę, w której wszystko miało być już tak jak powinno. Miało być, ale niestety nie wszystko wyszło zgodnie z planem. Marzenie o własnej farmie, istna utopia wykreowana w umysłach Georga i Lennie'go dociera również do nowo poznanego pracownika farmy Candy'ego, który wchodzi z nimi w układ. Dzięki temu nierealne wizje, przybliżają się jak nigdy i zapowiadało się, że nic już raczej nie będzie stało na ich przeszkodzie. Aczkolwiek na przeszkodzie w pewnym momencie stanął Lennie, który swoim brakiem wyobraźni i jakiegokolwiek pomyślunku doprowadza do tragedii...

"Myszy i ludzie" to bardzo krótkie dzieło, wydawać by się mogło, że w porównaniu do dłuższych powieści Steinbecka będzie ona tylko tłem względem wszystkich innych znakomitych książek tegoż autora. Okazuje się jednak, że ta niepozorna pół-powieść, pół-nowelka to coś bardzo głębokiego, a jednocześnie banalnie prostego, co sprawia, że każda strona jest rajem dla wyobraźni, a utwór, chociaż nie imponuje ilością kartek, potrafi wprawić w kontemplacje dłuższą jak po przeczytaniu niejednego grubszego dzieła. Polecam, 10/10.

Nie znałam tej książki, nie wiedziałam, o czym jest, ani czego się spodziewać. Do samego końca nie miałam pojęcia, co się wydarzy, domyślałam się jednak zakończenia. Piękna, wzruszająca i uniwersalna opowieść o przyjaźni i marzeniach. Mimo swojej krótkiej formy, zostanie ze mną na długo.

Najpiękniejsza historia o przyjaźni i poświęceniu <3

Najpiękniejsza historia o przyjaźni i poświęceniu <3

Tak jak Na Wschód od Edenu jest piękną powieścią, tak to mnie nie zachwyciło, nie wiem co miało to opowiadanie, zwane ksiązką🤣wnieść. Dla mnie nic, tylko smutek, że ludzie tak się zachowują. Tak ja jednak nie zmieniłam swoich upodobań i krótkich form opowiadań, Nowej itp. nie lubię,

Chyba nie zrozumiałam.

Chyba nie zrozumiałam.

Bardzo poruszająca opowieść o przyjaźni i o tym, że w świecie ludzi mogą przetrwać tylko... ludzie.
Pomimo krótkiej formy jest pełna symboliki, a postaci są niezwykle wyraziste i ciekawe w interpretacji. Lennie jest urzekający do bólu.
Bardzo piękna książka!!

"Ty, powiedz, co do cholery gryzie tych facetów?"

Bardzo piękna książka!!

"Ty, powiedz, co do cholery gryzie tych facetów?"

Pierwsze dzieło Steinbacka, z którym miałam do czynienia - wzruszyło mnie do łez w niejednym momencie.

Piękna i smutna opowieść jednocześnie przypominająca, że większość ludzi ma poruszające w swojej prostocie marzenia.

W wersji audio świetna praca lektora, oddającego w niesamowity sposób emocje bohaterów - polecam!

• Klasyka
  • Literatura amerykańska