rozwiń zwiń

Jutro

Okładka książki Jutro
John Marsden Wydawnictwo: Znak Literanova Cykl: Jutro (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Jutro (tom 1)
Tomorrow, When the War Began
Znak Literanova
2011-04-04
2011-01-01
Anna Gralak
Anna Gralak literatura australijska

Ta książka była jak miód na moje czytelnicze serce, na którym nadal ciążyło piętno związane z przeczytaniem (a raczej wymęczeniem) Atramentowej Śmierci i Kosogłosa. Zapewniła mi to, czego potrzebowałam - nową i ciekawą historię, sympatycznych bohaterów oraz lekkość. Książka w kilku momentach mnie rozśmieszyła i budziła niepokój na początku (bo unikałam zapoznania się z fabułą, aby się zaskoczyć podczas czytania). Wątpię jednak, że czytając ją w innych okolicznościach albo za kilka lat, byłabym tak zachwycona.

Na pierwszy rzut nie spodziewałam się że będzie to o wojnie i takie tam , fajnie że główna bohaterka spisuje co przeżyła.

Książkę bardzo szybko i przyjemnie się czyta. Wciąga. Jednak mało wiarygodny jest fakt, że nastolatki jako jedyni walczą z wrogiem i prawie nic im się nie dzieje.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

7,5/10 ⭐

Motyw zaginięcia, jest dość popularny w popkulturze. Ta książka jednak wyróżnia się zdecydowanie. Wszystkie wydarzenia poznajemy z perspektywy Ellie, głównej bohaterki, która spisuje wszystko. Nie dość, że mamy opowiedzianą historię z perspektywy jednej bohaterki, to są to jej wspomnienia, które przypomina sobie podczas pisania. Sami bohaterowie są różnorodni, wątki romantyczne są urocze, ale uczuciowe rozterki pewnej osoby i to jak przez to traktuje ludzi wokół, nie podobało mi się. Rozumiem, że to nastolatki, ale tylko wytrącało to z równowagi mnie - czytelnika, jak i postacie w powieści. Poza tym książka krótka, pełna akcji i naprawdę przyjemna i z chęcią sięgnę po kolejne części. Oby wątek zaginięcia w kolejnych tomach był dobrze poprowadzony.

7,5/10 ⭐

Spodziewałam się czegoś zupełnie innego. Po opisie myślałam, że będzie to coś podobnego do serialu "The Society" i naprawdę będzie intrygującą, mroczną fantastyką, a okazało się, że fabułą główną jest wojna. Nie jestem fanką tych tematów, gdyby opis choć trochę sugerował, że to na niej będzie głównie obracać się akcja nie sięgnęłabym po tą książkę, myślę że wtedy trafiałaby ona w ręce osób, które lubią taką ideę i zebrałaby o wiele lepsze opinie, bo aż tak wiele osób nie byłoby rozczarowanych. Denerwowali mnie źle wykreowani bohaterowie ich zachowania były często infantylne i postępowali nad wyraz irracjonalnie. Do tego wątki miłosne- uważam, że jeśli autor decyduje się na wplecenie wątku miłosnego, który będzie stanowił dość ważne podłoże paru akcji, to powinien go lepiej rozwinąć i sprawić, aby był miłym niuansem przy czytaniu, a tutaj: nie dochodzące do niczego, uczucia bohaterów wydawały się wymuszone i puste, związki były ciągnięte na siłę, a zachowania głównej bohaterki wobec Lee nawet nie wspomnę. Czasami po prostu omijałam wzrokiem pewne opisy, bo było ich za dużo, były zbyt ciężkie. Jedyne co mi się podobało to klimatyczny początek, wtedy się dość wciągnęłam, ale potem czar niestety prysł.
Mimo, że moja opinia na to wskazuje - nie mówię, że ta książka jest zła. Po prostu kompletnie nie trafiła w moje wymagania wobec dobrej lektury, ale jeśli kogoś pociąga przygodowa akcja, żołnierze i wojna - to wydaje mi się, że będzie zadowolony.

Bardzo ciekawa historia, Fajny pomysł, świetnie dobrani bohaterowie, oraz w Lekki i przyjemny sposób napisana Książka. Ciągle trzymała w napięciu i nie dało się na tym nudzić, z przyjemnością sięgnę po następne tomy.

Pierwszy raz miałam okazję przeczytać tą książkę jeszcze w czasach gimnazjum. Wtedy byłam dosłownie nią zachwycona, zachłysnęłam się tym światem i pomysłem jaki przelał na papier autor. Teraz po kilku latach postanowiłam przeczytać całą serię jeszcze raz i niestety już dorosłą mnie trochę uderzyła szara rzeczywistość.
Autor opisuje przecież straszną, przerażającą wręcz wizję nagle nawiedzającej kraj wojny. Postawmy się w takiej sytuacji w jakiej znaleźli się bohaterowie książki, ja osobiście chyba umarłabym na miejscu ze strachu i kompletnie by mnie to rozbiło. Wszystko co znane nagle przestaje istnieć... Ale podczas czytania "Jutra" jakoś kompletnie nie odczułam tych emocji płynących z kolejnych kartek. Czytało mi się lekko, jakoś zbyt lekko jak na wagę takich wydarzeń. Jak o jakiejś nietypowej wakacyjnej przygodzie, w której grupa nastolatków trochę broi w opuszczonym mieście, trochę kradnie, albo coś wysadza. Nawet te momenty historii, w której bohaterowie dowiadują się o śmiertelnych ofiarach swoich działań lub ranie postrzałowej któregoś z towarzyszy, owszem skutkują jakąś reakcją bohaterów, ale dalej wydają mi się dziwnie zbyt płytkie. Nie rozumiem też po co te wątki miłosne, albo chociaż czemu tak wcześnie, już w pierwszym tomie.
Z pozytywnych wrażeń, najbardziej urzekło mnie miejsce akcji i jego opisy. Bez problemu potrafiłam sobie wyobrazić Szew Krawca i Piekło, jakbym tam była, chciałam tam być.

Jednym zdaniem opisałabym ją tak: Pomysł naprawdę dobry, ale wykonanie niestety nienajlepsze.

Autor opisuje przecież straszną, przerażającą wręcz...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Czytałam tą książkę 2 razy. Za pierwszym razem (byłam nastolatką) wydawała mi się całkiem fajna. Dałam jej chyba 4,5/5 gwiazdek. Teraz kiedy wróciłam do niej, wszystko się rozkleiło.... Zacznę może od wad:

WADY:
-akcje. Rzeczy robione przez bohaterów, momentami były niewykonalne dla zwykłego człowieka.
-narracja. Moim zdaniem bardzo słabo realizowana.
-bohaterowie. Nie zaprzeczam że każdy był różny, ale ich charaktery zmieniały się według upodobań autora.
- dialogi. Wymuszone i nierealne.
-Uczucia/emocje. Zabite psy- jest mi przykro. Ale nic po za tym. Bardzo płytkie moim zdaniem zostały rozbudowane opisy.
-Wątki miłosne. Źle prowadzone, skończyły się na niczym.
-styl pisania. Nie przypadł mi do gustu.
ZALETY:
-Pomysł. Był całkiem fajny, lecz wykonanie przeciętne
-Kreacja świata. Byłą całkiem niezła. Obszary australijskie

Podsumowując daje gwiazdek tylko dlatego że jest to przeciętna młodzieżówka z strasznym wątkiem miłosnym.

WADY:
-narracja. Moim zdaniem bardzo słabo realizowana.
-bohaterowie. Nie...

To jedna z moich ulubionych serii, uwielbiam akcję powieści i wymiarowych bohaterów, z których każdy ma własny charakter, osobowość a wydarzenia są nieprzewidywalne.