Wybrani

Okładka książki Wybrani Christi Daugherty Patronat LC
Okładka książki Wybrani
Christi Daugherty Wydawnictwo: Otwarte Cykl: Wybrani (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Data 1. wydania:
2012-01-01
Martyna Bielik

Oficjalne recenzje i

Nikt ci nic nie powie...

Link do recenzji

115 18 4

Cała seria jest cudowna, czytałam po raz pierwszy około 4 lata temu, po czym ponownie ją przeczytałam kilka miesięcy temu. Odczucia wobec książki takie same, może nawet jeszcze lepsze. Klimat, który utworzyła autorka w tej serii jest nie do opisania. Postacie też są dobrze napisane i nie irytują nawet po kliku książkach. Autorka ciągle zaskakuje akcją i ani razu nie odczułam, żeby jakakolwiek książka z tej serii była nudna. Tą serie pochłania się na raz i nie da się od niej oderwać. Zdecydowanie w mojej topce.

Przeczytałam tę serie książek dwa razy, jako nastolatka i jako już dorosła kobieta. Zachwyciła mnie. Utożsamiałam się z główną bohaterką. Dobrze wykreowani bohaterowie. Allie to buntowniczka, którą rodzice zamykają w internacie. Tam poznaje dwóch chłopców, który walczą o jej względy. W międzyczasie rozwija się akcja Nocnej Szkoły, organizacji, która jak się okazuję ma głębokie powiązania z dziewczyną.
Nie mogłam się oderwać od czytania.
Gorąco polecam dla ludzi w młodym wieku.

Trigger warning: molestowanie seksualne.

Trigger warning: molestowanie seksualne.

👍❤❤

👍❤❤

Ocena: 7/10

Historia rozpoczyna się od tego, że nasza główna bohaterka – Allie wpada w tarapaty. Allie rozstaje zatrzyma policję, po raz trzeci z rzędu, co nie podoba się jej rodzicom. Postanawiają, więc wysłać ją do Akademii Cimmeria – szkoły z internatem. Owa szkoła położona jest na odludziu, a i tylko nieliczne osoby wiedzą o jej istnieniu. Kto choć raz był przeniesionym uczniem, to wie, jakie uczucie towarzyszy zmianie otoczenia. Szczególnie, jeśli zostawia się wszystko i wszystkich. Na początku wszystko wygląda dobrze. No może poza tym, że do tej szkoły chodzą dzieci wpływowych ludzi. Allie poznaje nowych przyjaciół, zakochuje się, ale i zyskuje wroga. Jednym słowem – sielanka. Do czasu aż na balu zostaje zamordowana jedna z uczennic. Od tego momentu wszystko się zmienia.

Po kilku latach, gdy wróciłam do tej książki, zdałam sobie sprawę, że tak naprawdę była to pierwsza książka z motywem zabójstwa, jaką przeczytałam. Całkiem inaczej zaczęłam spoglądać na postawę bohaterów, jak i samą wartość akcji. Owszem, na początku trochę się dłużyła, ale od akcji z balem fabuła nabiera tempa i do ostatniej strony trzyma w napięciu. Co do samych postaci, każda jest wykreowana na swój sposób, posiadają własne charaktery, własne historie, które poznajemy wraz z rozwojem fabuły. Carter i Sylvain to swoje przeciwieństwa, a jednak obaj mają w sobie coś, co przyciąga uwagę, gdy pojawiają się na stronach powieści.

więcej Pokaż mimo to video - opinia

Zarówna ta, jak i każda kolejna część sagi jest świetną, młodzieżową pozycją. Rewelacyjny klimat prywatnej szkoły, polityki w tle, tajemnicy. Wątek miłosny schematyczny, ale nie psuje całości, wypada dobrze. Z chęcią obejrzałbym serial na podstawie tej serii.

Bardzo dobra, tajemnicza pozycja dla czytelników w wieku nastoletnim. Plusem jest motyw akademii i fakt, że nie jest to kolejna szablonowa książka fantastyczna (gdyby była to też w porządku, bo to moje guilty pleasure), ale pozytywnie mnie zaskoczyła. Dobrze mi się ją czytało nawet wracając do niej po latach, gdy znalazłam ją przypadkiem w bibliotece.

Re-read 13.11.2021
Tak fajne jak zapamiętałam. Schematyczne, trójkąt miłosny zbyt oczywisty, ale seria ma w sobie taką świeżość... Zagadkowość.

Re-read 13.11.2021

Ocena: 7/10

Moje pierwsze spotkanie z tą książką odbyło się w 2015 roku. Pamiętam, że wydawała się całkiem normalna, ze względu na fakt, że powoli zanikała fascynacja tą pozycją. Jednak ostatnio wróciłam do tej książki i spojrzałam na nią pod całkiem innym kątem. Co się zmieniło w moim postrzeganiu? Zaraz się dowiecie.

Ocena: 7/10

Historia rozpoczyna się od tego, że nasza główna...

więcej Pokaż mimo to video - opinia

Allie, główną bohaterkę, poznałam w przełomowym momencie jej życia, mimo że miała dopiero szesnaście lat. Wystarczająco jednak dużo jak na nastolatkę, by zrozumieć, że świat po zniknięciu jej ukochanego brata, wcale nie jest jej przyjazny. Nie miała już powodu, żeby być pilną uczennicą i dobrą córką. Graffiti, wagary, wandalizm, włamania i ostatnio podpalenie akt szkolnych, były powodem stałych przenosin niepogodzonej z nową sytuacją dziewczyny ze szkoły do kolejnej szkoły.
Tym razem do Akademii Cimmeria z internatem.
Szkoły, o której przeciętny obywatel Anglii nic nie słyszał, chociaż leżała w pobliżu Londynu. Mieszczącej się w gotyckiej budowli z ciemnoczerwonej cegły, o spadzistym dachu pełnym wieżyczek zwieńczonych żelaznymi ostrzami, o którym Allie pomyślała jedno – przerażający! Położony wśród lasów w pobliżu starej kaplicy i jeszcze starszych ruin, sprawiał wrażenie kompleksu nie z tego świata. Jej uczniowie też byli wyjątkowi. Stanowili elitę potomków bardzo bogatych, znaczących i znamienitych rodów, których członkowie uczyli się tutaj pokoleniami. Wprawdzie do nauczycieli mogli zwracać się po imieniu, jednak obowiązywał bardzo surowy i bezwzględny regulamin. Jedną z podstawowych zasad był całkowity zakaz korzystania z elektronicznych urządzeń komunikacji. Nic dziwnego, że nowej uczennicy nie spodobało się to miejsce. Bez telefonu, TV i Internetu, z ograniczoną możliwością poruszania się po budynku i poza nim, całkowitym zakazem wchodzenia do lasu, za to z bardzo wysokimi wymaganiami i morderczym tempem nauki, przypominało więzienie.
Ekskluzywne więzienie dla wybranych.
Od momentu przyjazdu Allie, czekałam na jedno – na ujawnienie się nadprzyrodzonych mocy tego miejsca lub bohaterów, tak bardzo skojarzyła mi się stworzona atmosfera z literaturą paranormalną. Jednak realia szkoły z kilkusetletnią tradycją były tylko pretekstem do zbudowania tajemniczego nastroju i napięcia wprowadzających do przyszłych wydarzeń, które nadawały powieści charakteru zawrotnej przygody z wątkiem… kryminalnym! W jego centrum autorka umieściła Allie i jej nowo poznanych przyjaciół. Na dodatek o względy atrakcyjnej, nowej koleżanki zaczęli zabiegać dwaj chłopcy – Sylvain i Carter. Nic dziwnego, że z czasem nowa szkoła pełna sekretów i wydarzeń podnoszących adrenalinę, zaczęła się dziewczynie podobać i ją powoli zmieniać.
Autorka od początku zaciekawiła mnie nie tylko wyjątkowym miejscem akcji, ale i gęstą atmosferą dziwnych i niemożliwych do wyjaśnienia zdarzeń oraz niewytłumaczalnych zachowań niektórych uczniów i nauczycieli wchodzących w skład elitarnej Nocnej Szkoły, o której nie wolno było rozmawiać. Na dodatek postawiła bohaterkę przed trudnym wyborem w delikatnie snutym wątku erotycznym.
I te wszechobecne sekrety!
W murach i przeszłości samej szkoły, wokół morderstwa oficjalnie uznanego, wbrew faktom, za samobójstwo, w życiu jej nowych znajomych, szkolnej kadry i jej rodziny, o której przeszłości nie miała do tej pory, jak się okazało z czasem, żadnego pojęcia. To one, dawkowane z umiarem i odkrywane jeden po drugim, przypominały mentalny, wyczerpujący cierpliwość, bieg sztafetowy – od jednej wyjaśnionej tajemnicy do następnej czekającej na to, bez możliwości złapania oddechu na pomyślenie. To one, misternie budowane, stanowiły największy atut tej pierwszej części trylogii o uczniach elitarnej szkoły.
O tytułowych Wybranych.
naostrzuksiazki.pl