Wybrani

Okładka książki Wybrani Christi Daugherty
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Wybrani
Christi Daugherty Wydawnictwo: Otwarte Cykl: Wybrani (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Wybrani (tom 1)
Night School
Otwarte
2013-03-06
2013-03-06
2012-01-01
Martyna Bielik

Nikt ci nic nie powie...

Szczerze, wypożyczyłem tą książkę przypadkiem i to był mój najlepszy przypadek.
Lubię klimaty właśnie w takim stylu gdzie dana osoba trafia w miejsce którego wcześniej nie znała a książka idealnie to odwzorowywuje.
Akademia, ludzie, tajemince to jest idealna książka.
Polecam!

Szczerze, wypożyczyłem tą książkę przypadkiem i to był mój najlepszy przypadek.
Akademia, ludzie, tajemince to jest idealna książka.
Polecam!

Zazwyczaj nie sięgam po książki młodzieżowe ale miałam ochotę na coś lekkiego, rozrywkowego i nie zawiodłam się.
Wybrani to książka, która stoi przede wszystkim klimatem. Czuć to napięcie, ten mrok i skrywane tajemnice. To sprawia, że historia naprawdę wciąga i nie można się od niej oderwać. Bohaterowie no cóż... Jak to w młodzieżówkach, swoje problemy, sercowe rozterki itd. To nie jest książka bez wad ale jak się przymruży oko na pewne kwestie i zachowania bohaterów to można ją zaliczyć jako dobrą i wciągająca rozrywka.

Po ponownym przeczytaniu wciąż uważam, że to jedna z lepszych serii young adult, kryminał, romans, obyczajówka młodzieżowa - polecam.

Pierwszy raz tą książkę czytałam gdy byłam jeszcze w gimnazjum, czyli jakieś 10 lat temu. Wtedy mi się wydawała że jest cudowna, niestety nie zdążyłam całej serii przeczytać dlatego po tylu latach do Wybranych wróciłam i... nie żałuję! ❤️ tak jak i te 10 lat temu jak i teraz ta książka mnie wciągnęła. Główna bohaterka Allie jest wkurzająca i owszem za szybko przeszła przemianę ale cała historia jest wyciągająca.

Reread. Wcześniej - 6/10.
Dużo bardziej podobała mi się ta książka niż gdy czytałam ją za pierwszym razem. Początkowo główna bohaterka dosyć mnie drażniła, później było lepiej, choć ciężko jest mi uwierzyć w jej przemianę, bo nastąpiła zdecydowanie za szybko. Mimo to polecam tę serię, bo ma coś w sobie.

Reread. Wcześniej - 6/10.

Gdy zaczęłam czytać tę książkę, bardzo szybko zaczęła mi się ona nudzić. Uważałam, że jest w niej wiele zbędnych dialogów, akcja toczy się koszmarnie wolno (zwłaszcza że spodziewałam się pełnego napięcia kryminału),w dodatku było tam więcej romansu i przyjaźni niż samej tajemnicy. Wręcz łapała mnie groza, gdy myślałam o tym, że seria liczy w sumie pięć tomów.

Natomiast od połowy książki zakochałam się. I to nie dlatego, że coś się zmieniło. Po prostu pokochałam atmosferę panującą w Akademii Cimmeria, z przyjemnością chodziłam razem z bohaterami na lekcje, uczyłam się w bibliotece czy prowadziłam towarzyskie pogaduszki. Nie mogłam się oderwać, czułam się tak, jakbym naprawdę tam była.

Przede wszystkim autorka świetnie wykreowała bohaterów, którzy nie byli tylko zwykłymi postaciami na kartce, a niemal żywymi ludźmi. Każdy był oryginalny, miał indywidualne cechy charakteru.

Cartera wolałam bardziej od Sylvaina już od pierwszych stron, chyba po prostu jego osobowość bardziej mi pasowała. Lecz o ile jeszcze wtedy Sylvain był w porządku, tak po tej jednej akcji zniechęciłam się do niego tak, że milion jego dobrych czynów tego nie załatwi. Po prostu nie. Z tego też powodu nie rozumiałam zachowania Allie, która powinna go wywalić ze swojego życia na zbity pysk i nigdy nie pozwolić mu się do siebie zbliżyć.

Mimo że nie miałam takiego planu, to gdy skończyłam pierwszy tom, od razu musiałam sięgnąć po drugi.

Jeśli ktoś liczy na pełną napięcia akcję, to się rozczaruje. Ale sam klimat Akademii Cimmeria jest cudowny.

Natomiast...

Pamiętam jak czytałam ukradkiem na lekcjach historii.

Pamiętam jak czytałam ukradkiem na lekcjach historii.

📖🐲
Cholernie nudna, a poza tym jak sobie pomyślę, że mam czytać o kolejnym trójkącie miłosnym, to aż mnie skręca. Zgadzam się ze wszystkimi, którzy piszą, że Allie po przekroczeniu progu nowej szkoły nagle zachowuje się tak, jakby przeszła lobotomię. Na serio nie próbuje gdzieś zwiać pierwszej nocy? I odszukać chociaż najbliższego telefonu w jakiejś wiosce? A w zamian potulnie idzie spać, wcześniej grzecznie umywszy ząbki? Co to ma być? Niestety poddaję się, bo dialogi są nienaturalne, szczegółowe opisy wyglądu toalet zupełnie zbędne, a akcji brak. Może jestem już na to za stara?

📖🐲

Fajna, lekka młodzieżówka, szybko się czyta. Bohaterka lekko irytująca, ale da się wytrzymać.

To jedna z tych książek, których nie wiem jak mam ocenić. Z jednej strony dobrze się przy niej bawiłam, a z drugiej książka ma swoje wad i nie wszystkie wątki przypadły mi do gustu. Powieść nie jest zła, jednak spodziewałam się czegoś lepszego i trochę się rozczarowałam.
⭐Mroczny i tajemniczy klimat - to bardzo duży plus tej książki. Według mnie, został dobrze wykreowany.
⭐Bohaterowie - Postacie drugoplanowe są świetnie napisane i mają głębię. Każda postać ma swoje wady i zalety, przez co stają się bardziej realistyczne. Niestety... nie można tego powiedzieć o głównej bohaterce, która ma dosłownie kilka cech charakteru. Na początku książki poznajemy, ją jako buntowniczkę, która wogóle nie trzyma się zasad. Jednak wystarcza jej, tylko jeden dzień w nowej szkole, żeby się zmienić i staje się od tej pory grzeczną dziewczynką, co nie jest za bardzo realistyczne.
⭐Wątek miłosny - To całkiem ciekawy wątek, przyjemnie się go czytało. Zastanawiam się kogo wybierze główna bohaterka.
⭐Wątek kryminalny - Niestety spodziewałam się czegoś lepszego. Bohaterowie niewiele robili, by poznać tożsamość mordercy.

• 2015

Video