Jutro

John Marsden Wydawnictwo: Znak Literanova Cykl: Jutro (tom 1) literatura młodzieżowa
Tomorrow, When the War Began
literatura młodzieżowa
2011-04-04
Anna Gralak
Anna Gralak literatura australijska

To nie jest młodzieżówka! Prędzej bym to zakwalifikowała jako post apo, ale w żadnym wypadku jako literaturę młodzieżową, bardzo mylące!

Jutro będzie futro.
Zaczynamy od grupki nastolatków, którzy wiodą dość uporządkowane życie. Na ich problemy składają się dylematy sercowe, wchodzenie w dorosłość, zbliżające się możliwości wynikające z legalnego regularnego pochlejstwa. Trywialna codzienność zostaje jednak brutalnie przerwana wybuchem wojny. Najeźdźca wziął sobie na cel bogatsze państwo bohaterów,...

Książkę poleciła mi kuzynka, ale nie trafiła w moje gusta. Pomimo dobrze zbudowanych postaci fabuła nieco kulała, a niektóre akcje były dla mnie dziwne do zrozumienia. Uważałam, że można było to rozwiązać inaczej i o wiele prościej. Sam pomysł był dobry, ale nie wykorzystany w stu procentach. Czy polecam? Tak, ale tylko dla niektórej grupy odbiorców.

Niezbyt mi ta książka przypadła do gustu, a szkoda bo jest raczej powszechnie lubiana i miałam nadzieję, że mi też się spodoba, jednak coś tutaj nie zaiskrzyło niestety. Bohaterowie całkiem w porządku, ale fabularnie trochę słabo i jakoś tak mało realistycznie (jakim cudem tak duży kraj jak Australia miałby zostać zajęty w ciągu kilku dni i nikt nic z tym nie robi?). Myślę,...

Pierwsza część całkiem fajna, jednak każda następna coraz mniej mnie wciągała.

Bardzo dobry pomysł na serię. Oto świat w który się skończył i dzieciaki, które muszą się odnaleźć w nowej rzeczywitości. Wszystko ułożone zgodnie z kanonem i bardzo dobrze rozpisane na postacie. Literatura młodziezowa na bardzo dobrym, emocjonalnym poziomie.

Pierwsza część serii "Jutro". Ile razy wyobrażaliście sobie wojnę? Wojnę, w której wasze państwo zostałoby zaatakowane? Pewnie myśleliście o roju bomb i hałasujących karabinach maszynowych. Ale przecież... To może zacząć się po cichu. Wraz z paczką przyjaciół wrócicie z obozu w odciętych od reszty świata górach i... nie zastaniecie żywej duszy. Tylko zwierzęta: Smutne,...

Historia / fabuła / pomysł na tą książkę jest strzałem w dziesiątkę, ale wykonanie nie jest najlepsze moim zdaniem. Powieść ta zaczyna się banalnie, ale kartka za kartą i jest więcej akcji i co raz bardziej wciąga w swoja historie.
Postacie są wykreowane dobrze, warsztat pisarski autora też nie jest zły, a do tego jeszcze dodać genialny klimat.
Problem miałem z tym, że...

Pierwsza książka, która wywarła na mnie tak duże wrażenie. Świetna, trzymająca w napięciu fabuła, od której nie można się oderwać. Czytałam ją w nocy, nie mogąc spać z emocji powodowanych przez szybką akcję. Język jest prosty, dzięki czemu w żadnym momencie historia się nie nudzi i nie dłuży poprzez zbędne opisy. Warta przeczytania, podobnie jak cała seria.

Powieś zapowiadająca się ciekawie, ale słabo napisana. Według mnie słaba.

Dyskusje

8 065