Zła krew

Okładka książki Zła krew Arne Dahl
Okładka książki Zła krew
Arne Dahl Wydawnictwo: Muza Cykl: Drużyna A (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Drużyna A (tom 2)
Ont blod
Muza
2011-01-01
2011-01-01
Dominika Górecka
literatura szwedzka Drużyna A

Klasyczny Dahl. Solidnie, dobrze napisane. Autor jak zwykle kluczy, przeplata wątki by na końcu umiejętnie poskładać je w całość. Ale - też jak zwykle - na koniec te same efekty i sporo gorzkiej konstatacji. Momentami trochę za dużo moralizatorstwa, dywagacji i przemyśleń na temat Szwecji jako państwa, świata pod kątem kapitalizmu, wojen amerykańskich w Wietnamie i I w Zatoce Perskiej, ale suma sumarum, całość przykrywa pewne niedociągnięcia i to jedna z lepszych części. Gdyby można, dałbym 6,5, z sympatii - let it be 7.

Polubiłam ten zespół, szybko się czyta. W sam raz na deszczowy weekend w domu.

Polubiłam ten zespół, szybko się czyta. W sam raz na deszczowy weekend w domu.

Kolejna kryminalna zagadka przed Druzyna A. Do Szwecji przylatuje seryjny morderca ze stanów. Morderca w stanach zabił i torturował 24 osoby, przez media nazwany "zabójca z Kentucky". Co go sprowadza do Szwecji? To zaledwie początek niesamowitego ciągu wydarzeń, który zaprowadzi Paula Hjema i jego kolegów z Drużyny A do najmroczniejszych zakamarków ludzkiej duszy, czy uda się im powstrzymać mordercę i go się wydarzy to trzeba samemu się dowiedzieć czytając "Złą krew" Andre Dahla.

Kolejny szwedzki kryminał w którym tym razem nie mamy jednego głównego bohatera, a cały wydział policji zajmujący się przestępczością międzynarodową na terenie Szwecji.
W książce mamy trochę mylnych tropów czy też przeskok z kryminalnej sprawy do politycznej. Ogólnie całość wygląda nieźle ale jakoś szczególnie nie zachwyca.

Dobra kontynuacja.Przede wszystkim świetny,błyskotliwy dla mnie styl Arne Dahla.Koleś jest konkretny i inteligentny.Stworzył kapitalną ekipę,którą niezwykle polubiłem już po drugim tomie. Co do samej historii,to trzyma się kupy i nie obraża naszej inteligencji.Nie znudziło mi się,biorę się za następną część.

„Zła krew” to dobra powieść. Druga część przygód specjalnej grupy policyjnej zwanej „Drużyna A”. Grupy zajmującej się przestępczością międzynarodową na terenie Szwecji. Od wielkiego sukcesu w walce z Łowcą Rekinów (którą to historię mogliśmy poznać w pierwszej powieści z tej serii) minął rok. Drużyna A już niemal nie istnieje. Jej członkowie zostają delegowani do innych zadań, nikt już nie pamięta sukcesów. Sami bohaterowie także się zmienili, zmieniło się ich życie osobiste, gloria sławy już zgasła i trudno im się odszukać w codziennej rutynie. Takie jest tło powieści. Na samym wstępie zaś mamy brutalne morderstwo, poprzedzone naprawdę wyrafinowanymi torturami. Na nowojorskim lotnisku ktoś morduje znanego szwedzkiego krytyka literackiego. Wraca on właśnie do Szwecji. Jednak jego rezerwacja na samolot zostaje anulowana….kilka minut później jego miejsce rezerwuje ktoś inny. Służby amerykańskie są pewne – oto do Szwecji leci jeden z najgroźniejszych seryjnych morderców – Kentucky Man. Drużyna A zostaje zebrana znowu. Akcja na lotnisku kończy się całkowitym fiaskiem. Morderca bez problemu znalazł się w Szwecji. A może nie? Tak naprawdę członkowie Drużyny A mają dylemat – bo może cała sprawa z rezerwacją to czysty przypadek. Zresztą – złapanie mordercy którego FBI bezskutecznie szukało przez dwadzieścia lat zdaje się być niemożliwością. Przynajmniej dopóki ten nie popełni jakiegoś morderstwa. Tymczasem śledztwo ujawnia wiele niezwykłych szczegółów z życia zamordowanego na lotnisku krytyka… To tak naprawdę sam początek książki która wciąga bardzo.

Pierwszy tom oceniłam z nawiązką, teraz już tak nie będzie. Podtrzymuję, pisane bardzo dobrze, żadnych zastrzeżeń, jednak bez ikry. Liczę na więcej, nie chcę, żeby mi czegoś brakowało. Oprócz Hjeima jest tym razem więcej Gunnara Nyberga, dobrze, ale... co będzie dalej, zobaczymy.

Kolejna część przygód Drużyny A, która odsłania coraz więcej własnych tajemnic, a przy okazji tropi seryjnego mordercę. Szybka akcja, nietuzinkowi bohaterowie i ciekawe tło historii, to duże plusy tej powieści.

Dobry skandynawski kryminał, w odróżnieniu od innych kryminałów nie ma jednego bohatera ale całą grupę policjantów.

Ksiazka bardzo dlugo sie zaczynała i powiem szczerze ze przez 40% ksiazki mialem bardzo krytyczna ocene ale gdzies w polowie akcja nabrala predkosci i powiedziałbym ze ksiazka bardzo dobra ale przez wstep jednak moja ocena bedzie nizsza

• Ebooki
  • Kryminały