Na szczyt góry

Okładka książki Na szczyt góry
Arne Dahl Wydawnictwo: Muza Cykl: Drużyna A (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Drużyna A (tom 3)
Upp till toppen av berget
Muza
2011-01-01
2011-01-01
Dominika Górecka
literatura szwedzka Drużyna A

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Bardziej sensacja niż kryminał. Chaotyczna, wkurzała mnie taka jakby filmowa narracja. Intryga w sumie nie zaskoczyła. Jakaś taka pretensjonalna jest ta książka.

Najlepsza jak do tej pory część cyklu. Jestem szczerze zachwycony monologami wewnętrznymi naszych bohaterów.Są to naprawdę błyskotliwe rozważania na wszelakie tematy.
Śledztwo też daje rade,jest jak zwykle drobiazgowe,ale nie przeszkadza to akcji pędzić szybko w drugiej połowie powieści.
Miałem zrobić sobie przerwę na coś innego,ale biorę się za czwarty tom.

Miałem zrobić sobie przerwę na coś innego,ale biorę się za czwarty tom.

„On był jasny, ona ciemna”
Sporo wątków. Neonaziści, pedofile, morderstwo w barze, Owidiusz. I jeszcze więcej. Tym razem chyba każdy z drużyny wniósł swój duży wkład w śledztwo, konkretnie zaistniał. Nowa ciekawa postać, Sara.
Kwadratura koła.
Daję 6,5.

„On był jasny, ona ciemna”
Kwadratura koła.
Daję 6,5.

Standardowo bardzo dobra książka, jak wszystkie Arne Dahla o Drużynie A. Każdą czyta się szybko, a jej historia naprawdę wciąga. A najbardziej to już wciąga mnie sam przebieg śledztwa, pojawianie się w toku sprawy coraz to kolejnych wątków, które prowadzą do całkiem nieoczekiwanych rozwiązań. W sumie okazuje się, że to co było na początku jest zupełnie inną sprawą na koniec powieści. A zarazem wszystko jest logiczne i składa się na niesamowitą całość. Wiem, że sięgnę z pewnością po kolejne części:)

Zachwycony "Głuchym telefonem" Dahla postanowiłem wybrać się w przeszłość i poznać pierwowzór Opcopu, czyli Drużynę A. Niestety nie udało mi się wyhaczyć dwóch pierwszych książek, także poniekąd byłem "zmuszony" wybrać trzecią część, czyli "Na szczyt góry". I z początku trochę jest ciężko, bo jest trochę o przeszłości, o poprzednich sprawach. Na szczęście większość bohaterów się pokrywa, a ci nowi dla mnie, byli łatwo przyswajalni.

A jaka jest sama książka ? Bardzo dobra, klasyczne 7/10. Dahl to prawdziwy mistrz powieści sensacyjnej. Ta jego niesamowita wielowątkowość, łamigłówki, umiejętność budowania napięcia (choć trzeba przyznać, że tempo w tej książce jest troszkę nierówne) a przy tym świetny styl i obrazowanie społeczeństwa powodują, że bardzo szybko wdrapał się na listę moich ulubionych autorów. Jo Nesbo może czuć się zagrożony :)

Jeden z tych kryminałów, które nie zostawiają w głowie wspomnień. Czyta się dobrze, historia ciekawa, ale jednak czegoś brak..

Na półkach: , , , ,

Tym razem sprytnie połączył kilka motywów: morderstwo kibica, wybuch bomby w więzieniu, porachunki mafijne, kwestia dziecięcej pornografii w internecie. Sprawy o tak diametralnie różnym charakterze interesująco zapętla ukazując brutalną rzeczywistość współczesnych czasów. Tutaj trzeba uważnie śledzić akcje, a nie tylko przekładać kartki, by nie umknęło to co istotne. Autor tak konstruuje swoje powieści, że zmusza czytelnika do zastanawiania się nad każdym podawanym kolejno elementem. Nie ma nieistotnych dla sprawy wątków czy choćby przesłuchań, które tylko z pozoru mogą wydawać się niepotrzebnym zapisem. Zaczyna się wolno, tak by czytelnik mógł wdrożyć się w sytuację i podjąć trop razem ze śledczymi. A potem już akcja rozkwita, dochodzą kolejne elementy i nawet nie zauważamy jak dochodzenie przyspiesza wciągając nas jednocześnie w swój rytm.

Kolejna książka Dahla potwierdza, że jego powieści to nie tylko sensacyjne rozgrywki, ale historie przedstawione z realizmem o szeroko nakreślonych społeczno-politycznych realiach. To cecha nadrzędna, wyróżniająca tego autora spośród innych Skandynawów.
Ponieważ Dahl stworzył swoją serię o jednostce specjalne policji, dając jej narzędzia do działania na polu międzynarodowym, zawsze wychodzi lekko poza ramy kolorytu samej Szwecji.
Ktoś kto narzeka na typową "senność" i wlekące się ospale śledztwa w literaturze szwedzkiej powinien sięgnąć do tego autora, bo chyba jak żaden inny nie pozwoli czytelnikowi na kręcenie nosem. Choć dla mnie ksiązki każdego autora tego obszaru łączy ważna cecha: oddanie realizmu, bez maskowania trudnych tematów, spłycania istoty rzeczy i ukazanie szarej codzienności, bez kolorowania ale i zbędnego epatowania przemocą.

Książka przypomina pudełko puzzli. Sprawy, do chwili ułożenia ostatniego kawałka, wydają się zupełnie ze sobą nie związane i nagle .... klik i ukazuje się cały złożony obraz. Pan Dahl, naprawdę ciekawie pisze.

Sposób opowiadania historii - bardzo mi odpowiadał, styl i język jak najbardziej. Sama historia trochę wydumana i opowiedziana w konwencji baśniowej.
Ale polecam szczerze.

Ale polecam szczerze.

Kilka ciekawych wątków i niezłe ukazanie bałkańskiej przestępczości zorganizowanej w Szwecji. Ocenę zaniżają błędy dotyczące Legii Cudzoziemskiej, których nie zdradzę, żeby nie spoilerować.

Dodaj cytat z książki Na szczyt góry