Niezwyczajne przygody Persilesa i Sigismundy

Miguel de Cervantes y Saavedra Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Seria: Literatura Iberyjska literatura piękna
Los trabajos de Persiles y Sigismunda
literatura piękna
Zofia Szleyen
Literatura Iberyjska
literatura hiszpańska

Z miejsca przywodzą „Niezwyczajne przygody” na myśl „Rękopis znaleziony w Saragossie”, choć kudy tam Cervantesowi do subtelności Potockiego! Styl narracji jest jednak zbliżony i mocno podniosły, pojawia się też konstrukcja szkatułkowa, toteż nie uwierzę, by Potocki dzieła Cervantesa nie czytywał.
Z lektury „Kubusia Puchatka” wyniosłem wiedzę, że przypowieści nie należy...

Jeśli chcecie wiedzieć, jak na początku XVII wieku pojmowano fantastykę, przeczytajcie pierwszą część tej książki. W części drugiej powieść przeobraża się w przygodowy romans podróżniczy. Pojawia się Polska - w części pierwszej, fantastycznej, w stosownie fantastycznym ujęciu. Barwny styl Cervatesa nic nie traci w przekładzie Zofii Szleyen.

Dyskusje

• 1001 książek
  • Literatura hiszpańska
  • Nie chcę przeczytać
  • 1001 książek - do przeczytania
  • Biblioteka
  • Literatura średniowiecza i "nowa żytnia"
  • W najbliższym czasie

Dodaj cytat z książki Niezwyczajne przygody Persilesa i Sigismundy