Palmy na śniegu

2013-10-29
2013-10-29
Barbara Jaroszuk
kolonia miłość zakazana miłość mezalians tajemnica Hiszpania Gwinea Równikowa

Zaznaczę od razu że najpierw obejrzałam film, zupełnie nie wiedząc że powstał on na podstawie książki. Przyznaje że ja zdobyć był niezwykle trudno. Czy warto? Oj tak. Czyta się świetnie, książka wzrusza, na pewno zapada w pamięć. Polecam z całego serca!

Piękna powieść o miłości, poświęceniu, której akcja rozgrywa się w hiszpańskiej kolonii w Afryce. Opisane jest tam życie i relacje z tubylcami hiszpańskich kolonizatorów w Gwinei Równikowej. Książka jest napisana ciekawie, przystępnie i interesująco. Urzekła mnie ta powieść całkowicie. Polecam gorąco.

Książka zabiera nas w lata 50-60 ze śnieżnych hiszpańskich Pirenei na gorące gwinejskie plantacje kakaa, gdzie każdy dzień jest równy nocy. Odkryta po latach rodzinna tajemnica.... Zakazana miłość na tle faktów historycznych.
Dziś skończyłam książkę i od razu włączyłam film. Oczywiście nie wszystko mogło się znaleźć w filmie,chociaż i tak prawie 3 godziny wspaniale ukazały tamte lata i klimat. Non stop myślę o tej książce, filmie, tamtej miłości, która przetrwała wszystko... na zawsze w sercu.

„Palmy na śniegu” Luz Gabas to hiszpańska powieść przypominająca klimatem „Pożegnanie z Afryką.
Kilian i Jacob są braćmi. Ich ojciec od lat pracuje na wyspie Fernando Poo. Miejsce to słynie z produkcji cenionego na całym świecie kakao. W 1953 roku Kilian zostawia rodzinny dom, matkę i chorowitą siostrę. Wyjeżdża z hiszpańskiej prowincji otoczonej górami pokrytymi śniegiem by dołączyć do brata i ojca zatrudnionych na plantacji Sampaka. Ciężko pracują, latami nie odwiedzają rodzinnego domu. Zaprzyjaźniają się z autochtonami. To jest możliwe i dozwolone. Tak jak i swoboda obyczajów. Nie wolno jednak zawierać związków małżeńskich z miejscowymi kobietami. Jednak miłość jest silniejsza niż jakiekolwiek zakazy. Jeden z nich przekroczywszy dozwoloną granicę na zawsze odciśnie piętno na swoim i nie tylko swoim życiu.
Historia Kiliana i Jacoba przedstawiona w książce „Palmy na śniegu” od początku owiana jest tajemnicą. Na tle burzliwych wydarzeń społecznych i historycznych śledzimy losy obu braci. Zakazana miłość jednego z nich na zawsze zmieni stosunek między nimi.
Historia zakazanej miłości absorbuje i wciąga. Tajemnica z nią związana intryguje do tego stopnia, że trudno odłożyć książkę choć na chwilę.
„Palmy na śniegu” to poruszająca powieść. Napisana z rozmachem. Opowieść o człowieczeństwie, więzach krwi, przyjaźni, odpowiedzialności i miłości, która wszystko przetrzyma i nigdy się nie kończy.

[...]ślady tych, co szli razem, nigdy się nie zacierają."
GORĄCO POLECAM!

Lekka literatura na jesienne wieczory.

Lekka literatura na jesienne wieczory.

Powieść Gabás przypomina jej tytuł - jest niejednoznaczną, wzajemnie się wykluczającą kombinacją; niezrozumieniem, które wywalcza sobie prawo istnienia; światem istniejącym, mimo że nawet się tego nie przypuszczało. Luz Gabás, starając się przybliżyć odbiorcom kulturę hispanoafrykańską, eksponuje ponadczasowe różnice i skrajności, których nie może przemilczeć. Każdej postaci pozwala dojść do słowa i podjąć decyzję na własną rękę. Dla czytelnika “Palmy na śniegu” zaczynają się pożegnaniem tak przejmującym, że pozostały po nim niepokój osiada gdzieś we wnętrzu i towarzyszy przez całą lekturę - przeplatając się z ciekawością, niecierpliwością, zachwytem i żalem. Efekt niezapomniany, z nawiązką.

Przeszłość potrafi upomnieć się o swoje prawa, nawet po 30 latach. Clarence znajduje w rodzinnej posiadłości list, który spędza jej sen z powiek. Nie wie, od kogo ani do kogo jest, dlaczego ktoś z jej bliskich przekazuje komuś pieniądze i kim ten ktoś jest dla niej. Fernando Poo, małą nowogwinejską wysepkę na Atlantyku, zna od dziecka z opowieści ojca Jacobo i wuja Kiliana. Oboje spędzili tam znaczną część młodości, pracując na świetnie prosperującej plantacji kakao - do czasu. Wspomnieniami dzielą się wybiórczo, dlatego Clarence wyrusza na wyspę znaną z opowieści. Chce doświadczyć jej na własnej skórze, dowiedzieć się przemilczanej prawdy… Gabás teraźniejszość zręcznie przeplata wątkami z lat 50- i 60-tych ubiegłego wieku, kiedy to młody Kilian próbował się odnaleźć w rzeczywistości zgoła innej od frankistowskiej Hiszpanii czy rodzinnych gór wokół Pasolobino. Żadne z głównych bohaterów nie spodziewało się magnetyzmu, z jakim przyciągać będzie kultura i tradycja miejscowych Bubi, a już na pewno nie oczekiwało, że ledwo zapuszczone korzenie kiedyś wydadzą owoce, naznaczające ich do końca życia.

Lektura nasyca czytelnika barwami, odgłosami oraz ponadczasowymi prawdami, przekazywanymi czymś więcej niż słowami. Tą piękną, poruszającą i zapadającą w pamięć powieść polecam wszystkim, którzy mają hopla na punkcie Hiszpanii, bo dzięki Luz Gabás poznają znikomo zgłębione aspekty historii i kultury tego kraju. A jeśli język autorki do nich przemówi, to zatracą się bez reszty.

Ta książka to coś innego. Barwne opisy przyrody przenoszą nas w magiczny tropikalny świat Gwinei Równikowej, a zagadkowa historia dwóch braci pracujących na plantacji kakao zmusza nas do rozmyślań nad trudnościami losu. Piękna, ciekawa opowieść o zakazanej miłości, ale nie tylko.

Interesująca książka...rodzinna tajemnica, a w tle miłość nie tylko do Afryki...polecam!

Polecam wszystkim, bardzo dobrze napisana książka z ciekawymi wątkami i wciągającą fabułą.

Piękna i wzruszająca historia łącząca teraźniejszość z przeszłością, od której nie można się oderwać. Autorka posługując się pięknym językiem namalowała przed moimi oczami cudowne obrazy. Ja wciąż jestem na wyspie Fernando Poo...i długo jeszcze stamtąd nie wrócę. I wy się wybierzcie. Polecam!