Amelka

Egmont Polska
2005-01-01
2005-01-01
8323721947
Dziecięce i młodzieżowe Powieści i opowiadania
Inne

Okładka książki Latający talerz Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Grzegorz Kasdepke, Krzysztof Kochański, Barbara Kosmowska, Marcin Kozioł, Katarzyna Majgier, Katarzyna Ryrych, Tomasz Samojlik, Katarzyna Terechowicz
Latający talerz Roksana Jędrzejewsk...
Okładka książki Sieci widmo Wojciech Cesarz, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Grzegorz Kasdepke, Krzysztof Kochański, Barbara Kosmowska, Marcin Kozioł, Katarzyna Majgier, Katarzyna Ryrych, Tomasz Samojlik, Katarzyna Terechowicz
Sieci widmo Wojciech Cesarz, Ro...

Ta książka została przeze mnie zakupiona na Warszawskich Targach Książki. Ma ona dla mnie wyjątkowe znaczenie, gdyż podczas tej imprezy spotkałem się i zdobyłem dedykacje od Katarzyny Majgier. Lubię sięgać po literaturę dziecięcą i młodzieżową, a takie perełki zajmują ważne miejsce na mojej półce. O tych wartościowych pozycjach rozmawiam z moimi uczniami oraz zachęcam ich do czytania.
Powyższy książka została wyróżniona Nagrodą Literacką im. Kornela Makuszyńskiego.

Szczerze zachęcam do przeczytania tej wciągającej lektury. Skierowana jest do dzieci i młodszych nastolatków. Jest to wyjątkowa historia o przyjaźni, dążeniu do swoich marzeń oraz wartościowaniu określonych zasad. Poznacie zwariowaną Amelkę, mieszkającą w małej miejscowości w wielodzietnej rodzinie. Dziewczynka żyje dość skromnie, ale nie przeszkadza to w tym, aby była posłuszną córką, wzorową uczennicę otoczoną życzliwymi przyjaciółmi. Dziesięciolatka chce zostać gwiazdą filmową, lecz nikt nie dostrzega jej talentu. Gdy do tej małej osady przyjeżdża ekipa, filmowa, Amelka zamierza wykorzystać nadążającą się okazję i przystępuje do kastingu. Czy uda się jej zdobyć jakąś rolę? Jak ta decyzja wpłynie na relacje z rówieśnikami?

Świetna książka dla dziesięciolatek :)

Świetna książka dla dziesięciolatek :)

Jedna z pierwszych przeczytanych przeze mnie książek (miałam 8 lat). Teraz nie wiem, czym się tak zachwycałam XD. Pojęcia nie mam, o co autorce chodziło. Stereotypowe, a wątki religijno - sekciarskie dodane nie wiadomo po co. Stopniowo się wypala, gdy temat filmu staje się mniej ważny.
Niektóre postacie irytujące.

Niektóre postacie irytujące.

"Niektóre dzieci mają tak dużo zabawek, że ledwie zdążą się wszystkimi pobawić, zanim dorosną. Nie mają czasu na marzenia, bo kiedy to sobie tak na spokojnie pomarzyć, skoro ma się Barbie, Furby, Lego i komputery z fantastycznymi grami? Przecież to wszystko jest tak fajne, że nie można pozwolić, by leżało bezczynnie na półkach."[1]

Kim chcieliście zostać, kiedy byliście dziećmi? Tancerką, piosenkarką, kierowcą rajdowym a może strażakiem? Dziesięcioletnia Amelka pragnie zostać sławną aktorką. Jak się bardzo mocno czegoś chce i trochę się postara, to wszystko jest możliwe.

Fabuła
Amelka to bardzo fajny dzieciak. Typ chłopczycy i rozrabiaki, a przy tym rezolutna dziewczynka z bujną fantazją. Pisze wiersze i powieści. Uwielbia włóczyć się z kolegami i chodzić po drzewach, a trochę mniej opiekować się piątką młodszego rodzeństwa. Najbardziej jednak lubi marzyć, a jej największe marzenie to zagrać w filmie. Kiedy do wioski, w której mieszka przyjeżdża ekipa filmowa i ogłasza casting, dziewczynka nie zamierza zmarnować takiej szansy.

Katarzyna Majgier napisała ciepłą i mądrą opowieść dla dzieci, ale oczarowała mnie czym innym.
To Amelka jest narratorem. Dziewczynka opowiada nam jak to się stało, że zagrała w filmie. Autorka musiała postarać się, żeby ta relacja była wiarygodna, żebyśmy uwierzyli, że to słowa dziesięciolatki, a przy tym musiała zadbać, żeby powieść nie przypominała szkolnego wypracowania. Nie mam pojęcia jak ona tego dokonała, ale udało się.
"Amelka" jest wiarygodna. Bohaterka przeżywa to co się wokół dzieje i analizuje w typowo dziecięcy sposób. Ma swoje fochy i bunty, które są sprytnie poskramiane przez mądrych rodziców. Cechuje ją radość i beztroska.

W monologu Amelki zawarto wiele złotych myśli o przyjaźni i dobroci nie tracąc na naturalności.
Dzieci są bardzo dobrymi obserwatorami. Potrafią podsumować zachowanie dorosłych i odnieść je do swoich małych spraw. Mnie zaszokował fragment, kiedy Amelka rozmawia z córką Sołtysa i słyszy, jak to szanowany pan polityk wpaja swojemu dziecku, że przyjaciele są niepotrzebni, że z ludźmi należy się bratać tylko jak ma się do nich interes. Dla Amelki było to dziwne i nielogiczne. Dziewczynki długo rozmawiały i roztrząsały ten temat. Innym fragmentem, który utkwił mi w głowie, to jak Amelka opowiada o niemiłych koleżankach tzw. Zołzach. Mówi, że lubi siebie, pomimo że nie ma tak ładnych rzeczy jak one, bo ciuchy można zmienić a charakter trudno.

Czytajmy klasyków
Katarzyna Majgier w sprytny sposób zachęca do czytania klasyki literatury dla dzieci. W Amelce pojawiają się takie tytuły jak "Przygody Tomka Sawyera", czy "Panna z mokrą głową" i możemy odnieść wrażenie, że to książki równie fajne jak "Harry Potter".

Wydawnictwo Akapit Press, po raz kolejny, zaskoczyło mnie jak dopieszczona wizualnie jest książka, którą nam oddało.
Wiadomo, że w książkach dla dzieci są ilustracje, więc i w "Amelce" je znajdziemy, jednak klimat robią ozdobniki na każdej ze stron. Listki i Amelka wisząca do góry nogami na górze, a na dole jej rozrabiający koledzy. Jest w nich coś wyjątkowego.
Muszę jeszcze wspomnieć, ile śmiechu było, kiedy z córeczką wyjęłyśmy "Amelkę" z koperty. M. bardzo długo obracała książkę z poważną miną. Nie mogła ogarnąć, gdzie jest góra, a gdzie dół. Ona jest jeszcze mała i chodzenie po drzewach, jeszcze przed nią ;).

Podsumowanie
Lubimy czytać plotki i ploteczki z życia gwiazd. Pewnie wielu zazdrości im bajkowego życia. Zapominamy, że za sławą kryje się stres i brak anonimowości. Katarzyna Majgier w "Amelce" pokazuje plusy i minusy popularności. Tak skupiłam się na sławie, a chyba głównym tematem tej powieści są marzenia. To książka o tym, że warto je mieć i nie trzeba się ich wstydzić, ale do ich realizacji trzeba podchodzić z rozwagą i pamiętać, żeby sodówka nie uderzyła nam do głowy.

Książka została wyróżniona Nagrodą Literacką im. Kornela Makuszyńskiego.

[1] Katarzyna Majgier, "Amelka", wyd. Akapit Press, Łódź 2014, s. 13.

Kim chcieliście zostać, kiedy byliście...

www.blogzaczytanejmamy.com
zaczytnana.mama_books
Książka „Amelka”
Autor Katarzyna Majgier
Wydawnictwo Akapit Press
Data Premiery 04.04.2014 r.
Oprawa miękka
Objętość grubasek (książki powyżej 200 stron)
Dla Kogo dla samosi (dzieci w wieku: 6-101 lat)
Ocena ogólna bardzo przyjemna
O książce
Książka nagrodzona w Konkursie Literackim im. Kornela Makuszyńskiego.
Jak zostać sławną gwiazdą filmową, mieszkając w maleńkiej wsi? Dziesięcioletnia Amelka znajduje na to sposób. Pewnego dnia, zdmuchując świeczki na urodzinowym torcie, wypowiada życzenie... Do Bolków Małych przyjeżdża ekipa filmowa. Rezolutna dziewczynka nie zamierza stracić swojej szansy.
Książka z pewnością zachęci dziecko jak i dorosłego. To ciepła, pełna humoru opowieść o spełnianiu marzeń.
Porusza wiele współczesnych problemów, opowiada o odpowiedzialności, zaufaniu czy wybaczaniu.
To bardzo optymistyczna książka dla każdego. Okładka książki jest przepiękna, a treść pouczająca.

www.blogzaczytanejmamy.com
zaczytnana.mama_books
Książka „Amelka”
Autor Katarzyna Majgier
Wydawnictwo Akapit Press
Data Premiery 04.04.2014 r.
Oprawa miękka
Objętość grubasek (książki powyżej 200 stron)
Dla Kogo dla samosi (dzieci w wieku: 6-101 lat)
Ocena ogólna bardzo przyjemna
O książce
Książka nagrodzona w Konkursie Literackim im. Kornela Makuszyńskiego.
Jak zostać...

Jest to jak na razie moja ulubiona książka (ex aequo) z Jagodowym niebem Katarzyny Ziemnickiej, którą dopiero czytam, ale sądzę, że przeczytam ją w trzy dni 😊. Amelka to "normalnym życiem żyjąca" dziewczynka, której największe marzenie się spełnia. Zostaje słyną aktorką. Lecz sława uderza jej do głowy. Rozpoczyna niezbyt korzystne dla niej przyjaźnie, a te stare kończy. Pod koniec książki Amelka staje się znów taka jak była. Była to książka o spełnianiu marzeń.

Ta książka mnie oczarowała, jest bardzo realistyczna, bardzo mi się spodobała i zachęcam do przeczytania.

"Amelka" to książka radosna, wesoła i zabawna.Idealna dla dziewczynek i dziewczyn.Nie jest tylko o Amelce głównej bohaterce, ale też o kilku chłopcach.
Jednym słowem SUPER!!!

POLECAM :]

Jednym słowem SUPER!!!

POLECAM :]

Super książka dla młodzieży i nie tylko .

Super książka dla młodzieży i nie tylko .

Bardzo sympatyczna bohaterka: naturalna, przekonująca, zabawna 10-latka Amelka. Książka adresowana jest nie tylko do dzieci w wieku zbliżonym do wieku tytułowej postaci, ale również do dorosłych, którzy mogą sobie przypomnieć, co jest ważne dla młodego człowieka. Amelka przypomina nam, dorosłym, dlaczego dzieciom czasami tak trudno jest być posłusznym i wykonywać swoje obowiązki. Powieść ta może również pomóc młodemu czytelnikowi uwierzyć w siłę marzeń i w wartość przyjaźni. Polecam dziewczynkom i chłopcom (także tym dorosłym :)).

• Dzieciństwo
  • Dzieciństwo